“Yürüyen Merdiven/Bant Standardındaki Değişiklikler” Çalıştayı Düzenlendi

Yayın TarihiMart-Nisan, 2019 Yazdır

TS EN 115-1:2017 Yürüyen Merdiven ve Yürüyen Bantlar İçin Güvenlik-Bölüm 1: Yapım ve Montaj standardının, 31 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olması nedeniyle 18 Ocak 2019 tarihinde MMO – İzmir şubesinin ev sahipliğinde İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde bir çalıştay gerçekleştirildi.

Çalıştaya, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) katıldı. Ayrıca etkinliğe asansör sektöründen de; Unite Asansör, Löher Asansör, BugaOtis Asansör, Schindler Türkeli Asansör, Kone Asansör, Ake Asansör, Thyssenkrupp Asansör ve Hyundai Elevator Türkiye olmak üzere 38 temsilci katıldı.

Çalıştayda, sismik koşullara maruz kalan yürüyen merdivenler ve yürüyen yolların tasarımı gibi standarttaki önemli değişikliklerin yanı sıra, yürüyen merdiven/bant periyodik kontrolleri ve 2006/42/AT Makina Emniyeti Yönetmeliği kapsamında 31 Ocak 2019 sonrası yürüyen merdiven/bantların piyasaya arz koşulları tartışılırken, çalıştay sonuç raporunun tavsiye niteliğinde ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesi kararlaştırıldı.