Yükseliş Asansör, Türkiye’nin En Yüksek Asansör Test Kulesi ile Yeniden Meydan Okuyor

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2020 Yazdır

Üretim tesisinin 3’üncü etap inşaatını başarılı bir şekilde tamamlayan Yükseliş Asansör, 12.000 metrekarelik asansör motor fabrikası ve 6 m/sn hıza kadar asansörlerini test edebileceği, 110 m yüksekliğindeki Türkiye’nin en yüksek asansör test kulesini 2020 yılı içerisinde devreye almaya hazırlanıyor.

1980 yılında asansör kabin ve manuel kat kapıları ile imalata başlayan firma, geçtiğimiz yıllarda daha önce dergimizde de detaylıca yer verdiğimiz (Elevator World Turkey, Mart-Nisan 2017, Sayfa 106) Kabin Ekseninde Dönen Asansör ve Eğimli Asansör üretimlerinden sonra 40’ıncı yılında yine AR&GE yatırımları ile ön plana çıkıyor. İnşaatını yeni tamamladığı ve bu yıl devreye girmesi beklenen 110 m yüksekliğindeki test kulesinde 6 m/sn hıza kadar asansör testlerinin yapılması ve belgelendirilmesi mümkün olacak. Toplamda üç kuyudan oluşan test kulesinde m/sn hızın yanı sıra 4 ve 2,5 m/sn hızlarında da testler yapılacak.

Başta otomatik kat ve kabin kapısı, kabin, karkas, buton grupları olmak üzere birçok komponenti kendi bünyesinde üreten firma, yeni fabrikasında bu ürün gruplarına dişlisiz motor üretimini de ekliyor. Günümüzde başta Avrupa, Asya ve Ortadoğu olmak üzere dünyanın 53 ülkesine ihracat yapan Yükseliş Asansör, yeni yatırımları ile birlikte özellikle komple asansör sistem çözümleri ile ihracattaki payını artırmayı hedefliyor.