Yükseliş Asansör, Fabrikasının Son Etabını Hizmete Aldı

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2021 by Soner Tepe Yazdır

Yüksel Tepe tarafından 1980 yılında kurulan Yükseliş Asansör, 2007 yılında inşaatına başladığı, 3 etaptan oluşan ve toplamda 26 bin 500 metrekare büyüklüğündeki fabrika projesinin son etabını da tamamladı.

Ankara Demetevler’de bulunan, 75 metrekarelik bir imalathanede üretim hayatına başlayan Yükseliş Asansör, 1990 yılında Ankara Ostim’deki, 320 metrekarelik fabrikasında üretimini sürdürdü. Artan talepler doğrultusunda 1999 yılında yine Ostim’de 1.200 metrekarelik yeni fabrikasını kuran firma, 2007 yılında artan ihracat hacmi ile birlikte Ankara Kahramankazan’daki üretim tesisinin inşasına başladı. Üç etaptan oluşan tesisin 6 bin 200 metrekarelik bölümünü kurup, üretimini burada sürdüren Yükseliş Asansör, 2015 yılında ikinci etabın devreye alınması ile beraber tesis büyüklüğünü 21 bin metrekareye yükseltti. 2020 yılında ise üçüncü etap inşaatını da tamamlayarak toplamda 26 bin 500 metrekarelik üretim tesisinin inşasını bitirdi.

Sıradışı ürünlerin imalatı

Komple asansör sistemleri, asansör kabin ve tam otomatik kapıları, butonlar, taşıyıcı karkaslar, asansör komponentleri ve ayrıca dönen asansör, eğimli asansör gibi özel ürünleri de kapsayan ürün yelpazesi ile asansör uygulayıcı firmalarının tüm ihtiyaçlarına cevap veren firma, AR-GE konusuna da oldukça önem vererek müşterilerin sıra dışı ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyor.

Yurtiçi ve yurtdışında partneri olarak tercih eden global firmalar ile sürdürdüğü başarılı operasyonlarla ticaret hacmini büyüten Yükseliş Asansör, yüksek teknolojik makine parkuru, uzman kadrosu ve üstün kalite anlayışı ile ürettiği ürünleri, dünyanın 54 ülkesine ulaştırıyor.

Yeni üretim hedefi: Dişlisiz asansör motoru

Kurulduğu 1980 yılında asansör kabinleri ve yarı otomatik kapıları imal etmeye başlayan Yükseliş Asansör, 2000 yılında ürün yelpazesine kattığı tam otomatik kat ve kabin kapsısı imalatı artan talep üzerine üretim adetleri yükselerek devam ediyor.

2009 yılında kabin ekseninde dönen asansör [Elevator World Turkey, Mart-Nisan 2017] imalatına başlayan firma, 2010 yılında elektronik cam, 2014 yılında ise mekanik kat ve kabin butonlarının imalatına başladı.

2017 yılında eğimli asansör üretimine başlayan Yükseliş Asansör, 2021 yılında devreye almayı planladığı asansör motor fabrikası ile son teknolojiyi uygulayarak dişlisiz asansör motorlarının üretimine başlamayı da hedefliyor.

“Asansör Sepeti” yakında hizmete giriyor

Şu an tüm imalat ve idari birimlerini tek bir çatı altında toplayan Yükseliş Asansör, 3 etaptan oluşan üretim tesisinin İlk etabında kabin, karkas, kat ve kabin butonlarının imalatını, ikinci etabında ise tam otomatik asansör kat ve kabin kapılarının imalatını sürdürüyor.

Bu yılın son çeyreğinde yeni fabrikasının üçüncü etabında bulunan showroom, satış ve diğer idari ofislerini de kullanıma açarak verdiği hizmette de birimler arası bütünlüğü sağlayan Yükseliş Asansör, günümüzün dinamikleri doğrultusunda ulusal ve uluslararası ziyaretçilere daha güzel hitap eden bir konsept oluşturdu.

Ayrıca merakla beklenen “Asansör Sepeti” projesinin son hazırlıklarını da tamamlayan firma, sadece asansör ile ilgili ürünleri barındıran, toplam 1200 metrekare kapalı alana sahip bu yapı markette, iğneden ipliğe, çakıdan kaynak makinesine, el fenerinden, kırıcı el aletlerine, iş güvenliği etiketlerinden güvenli iskele sistemlerine kadar asansör uygulayıcılarının kuyuda ihtiyacı olan tüm malzemeleri en iyi kalitede özenle bir araya getirerek ultra konfor ve ekstra güveni son kullanıcı ile buluşturmayı hedefliyor.

Üretimde Robotik sistemler tercih ediliyor

Üretimde robotik sistemler ve CNC kontrollü tezgahlar kullanan Yükseliş Asansör, sac kesim, büküm, talaşlı imalat ve diğer tüm üretim alanlarında geniş makine parkuru ile kaliteli üretim yapmayı da sürdürüyor. Firma, üçüncü etabındaki motor ve asansör güvenlik komponentlerinin üretileceği tesisinin son hazırlıklarını ise sürdürüyor.

Türkiye’nin en yüksek test kulesi

Yükseliş Asansör tesisinin üçüncü ve son etabını özel kılan proje ise içerisinde Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın ise dördüncü en yüksek asansör test kulesini barındırması. Kule içerisinde 3 adet asansör kuyusunun yanı sıra, 1.600 kg kapasiteli 2.5 m/sn hızındaki özel tasarım asansör de kullanıma açıldı. 2021 yılının ilk çeyreğinde hazırlıklarının tamamlanacağı, 4.0 m/sn hızındaki asansörün montajına müteakip görücüye çıkacak. Müteakiben 6.0 m/sn asansör sistemlerinin testlerini ve uygulamasını da yapmayı hedefleyen firma her geçen gün yükselen inşaat sektörüne, gereklilikleri ile tam uyumlu, kaliteli ve güvenli ürünler sunmayı da hedefliyor.

Çin’e yapılan ihracat Türk asansör sektöründe bir ilk oldu

Teknolojisi ile mimari yapıları şekillendiren kabin ekseninde dönen asansör projesi ile dikkatleri üzerine çeken Yükseliş Asansör, bu ürününü ilk olarak 2009 yılında Asansör İstanbul fuarında görücüye çıkarmıştı. Daha sonra Çin’de bulunan Langfang International Elevator & Escalator Expo 2010’da görücüye çıkan ürünü, Çin’e ihraç ederek Türk asansör sektöründe de bir ilki geçekleştirdi.

Firmanın imza attığı bir diğer proje ise eğimli asansör projesi oldu. Mühendislik anlayışı ve teknik kabiliyetleri ile dikkatleri bir kez daha üzerine çeken Yükseliş Asansör, sektörde fark yaratan eğimli asansör ürününü ilk olarak Asansör İstanbul 2017 Uluslararası Fuarı’nda sergiledi.

“Krizleri, yeni pazarlara açılarak avantaja çevirmeyi çalıştık”

Tamamlanan üçüncü etap ile ilgili açıklamalarda bulunan yükseliş Asansör Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Tepe, 2001 yılından itibaren inşaat sektörünün pik yapması sonucunda asansör üreticileri olarak bu büyümenin gerisinde kalmadıklarını söyledi. Sektörün yatırımcıları, ilave fabrika alanları ve istihdamla taleplerin tamamına cevap verebildiğinin altını çizen Tepe, “Bu aşamadan itibaren sektör olarak ihracat faaliyetlerimize daha çok yöneldik. Özellikle 2018 yılında yaşanan küresel kriz ve bu yıl yaşadığımız pandemi sürecini sektörümüzün kötü etkilenmeden başarı ile atlatması, firmaların daha önceden arttırmış oldukları arz gücüyle ve kapasite fazlalığını yeni pazarlara açılarak avantaja çevirmeyi başarması ile mümkün olmuştur.” dedi.

“Asansör komponentlerinin tamamını üretmeyi hedefliyoruz”

Tepe konuşmasını; “Yükseliş Asansör olarak bu süreçlerde üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Asansör komponentlerinin tamamının üreticisi olma yolunda epey aşama kaydettik ve yatırımlarımıza hiç ara vermeden sürdürdük. Ulusal ve uluslararası partnerlerimize en iyi hizmeti vermek için var gücümüz ile çalışmaya devam ediyoruz. Asansör sektöründen oldukça ümitliyiz. Yakın zamanda Türkiye’nin en iyi ihracatçıları arasında ilk 500 ve 1000 sıralamalarında asansör firmalarını da göreceğimizden eminiz.” diye tamamladı.