Yılın En İyi Yeni Gökdeleni İki Yıldır Çin’den

Yayın TarihiOcak, 2017 Yazdır

Yüksek mimaride dünyanın en tanınmış ödülü olarak bilinen Emporis Gökdelen Ödülü 2015’i, dünyanın en yüksek ikinci binası olan, Çin’deki Shanghai Tower kazandı. Ödülü geçtiğimiz yıl da Pekin’deki Wangjing SOHO kazanmıştı

Dünyanın ünlü gökdelen mimari ödülü Emporis Gökdelen Ödülü kazananı, bu yıl Shanghai Tower oldu. Şu anda dünyanın en yüksek ikinci binası ve Asya’daki en yüksek gökdelen olan kule, en az 100 metre uzunluğunda ve 2015’te tamamlanan 300’ü aşkın gökdelen arasından, uluslararası uzmanlardan oluşan bir kurul tarafından seçildi. Çin, Emporis Gökdelen Ödülünün başladığı 2000 yılından bu yana art arda iki kez tacı giymeyi başardı. Uluslararası inşaat verileri sunucusu Emporis (www.emporis.com) tarafından verilen ödül, bu yıl 16. kez düzenleniyor.

Emporis Gökdelen Ödülü’nü geçtiğimiz yıl Zaha Hadid Mimarlık tarafından tasarlanan Pekin’deki Wangjing SOHO kazanmıştı. 7.lik ödülüne de İstanbul’daki Soyak Kristal Kule layık görülmüştü.

Birinci olan Shanghai Tower, dünyanın en hızlı asansörüne de sahip

632 metre uzunluktaki Shanghai Tower, Gensler Architects tarafından tasarlanan zarif sarmal silindirik şekli dahil olmak üzere birçok sebepten ötürü bu ödüle layık görüldü. Olağanüstü enerji verimliliği ile de jüriyi etkiledi. Kulenin çift duvarlı cephesi, bir termosu andırıyor. Ayrıca Shanghai Tower, yolcuları 561 metre yükseklikteki seyir platformuna saniyede 20 metre hızla taşıyabilen dünyanın en hızlı asansörüne de ev sahipliği yapıyor.

Mitsubishi Electric Corporation’un geliştirdiği asansör, ikinci seviye bodrum katından 119. kata, sadece 53 saniye içerisinde ulaşılmasını sağlıyor.

Emporis Gökdelen Ödülü 2015

# Bina Şehir, Ülke Yükseklik Kat Sayısı Mimarı
1 Shanghai Tower Şangay, Çin 632 m 128 Gensler Architects, 2Define Architecture
2 Evolution Tower Moskova, Rusya 246 m 55 Kettle Collective, RMJM Edinburgh
3 Il Dritto Milano, İtalya 210 m 50 Arata Isozaki & Andrea Maffei Associati
4 Jiangxi Nanchang Greenland Central Plaza Nanchang, Çin 303 m 59 Skidmore, Owings & Merrill LLP
5 Abode318 Melbourne, Avustralya 187 m 57 Elenberg Fraser, Disegno Australia
6 Icon Bay Miami, ABD 139 m 42 Arquitectonica
7 D1 Tower Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri 284 m 80 Holfords & Associates
8 432 Park Avenue New York City, ABD 426 m 96 Rafael Viñoly Architects, Schuman, Lichtenstein, Claman & Efron
9 City Gate Tower Viyana, Avusturya 110 m 35 Querkraft Architekten
10 ÏCE II Toronto, Kanada 234 m 67 architectsAlliance

İkincilik, Rönesans İnşaat’ın geliştirdiği Evolution Tower-Evrim Kulesi’nin

Oylamada ikinci sıra, Moskova’daki Evolution Tower’ın (Evrim Kulesi) oldu. Yapı, jüri tarafından dışavurumcu tasarımı sebebiyle ödüllendirildi.

Binanın merkez noktasından başlayarak 54 katın her birinin 3 derece kıvrılarak yükselmesi, gökdelenin, tabandan tavana toplamda 150 dereceden fazla bir açıyla saat yönüne doğru zarif bir dönüş elde etmesini sağlıyor.

Rönesans İnşaat’ın geliştirdiği Evrim Kulesi, Moskova’nın yeni mimari simgesi haline geldi. Aziz Vasil Katedrali ve Tatlin kulesinin görüntülerinden ilham alan evrim niteliğindeki dönen bina yapısı, gelişim ve gelecek fikrini temsil ediyor. Proje, dünyanın en iyi gayrimenkul projelerinin belirlendiği MIPIM 2016’da finale kaldı.

Rönesans, uluslararası ve Rus uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından geliştirilen projede ana müteahhit olarak görev aldı. Bina, en gelişmiş mühendislik teknolojilerini ve Rus mimari tarzının özelliklerini birleştiriyor.

80000 metre karelik ofis alanıyla Evrim Kulesi, Moskova Uluslararası İş Merkezi projesinin en prestijli ofis merkezi oldu. Ofislerin yanı sıra, binanın kıvrılan katları, 36000 metrekarelik bir alanda alışveriş ve eğlence merkezi ve kapalı otoparka ev sahipliği yapıyor.

Il Dritto, Milano ve modern Avrupa için büyük yeni bir mimarlık ölçütüdür

Üçüncü sırayı alan bina ise Milano’da bulunan II Dritto (The Straight One) oldu. Japon mimar Arata Isozaki ve İtalyan mimar Andrea Maffei arasındaki ortak çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan 210 metre yüksekliğindeki kule, Allianz Tower olarak da biliniyor. Sahibi, Alman finans hizmetleri devi Allianz. Cephe tasarımı, Constantin Brâncuși’nin heykeli “Endless Column”dan ilham almış. Uzman jüri, binanın şeklinin yanı sıra dışa doğru hafif kıvrımlı olan cephesini de beğendi. Jüri üyelerinden biri şöyle konuştu: “Il Dritto, Milano ve modern Avrupa için büyük yeni bir mimarlık ölçütüdür.”

2015’te ilk 10, büyük bir bölgesel çeşitlilik gösteriyor, dünyanın her yerinden adaylar bulunuyordu: Melbourne, Moskova, New York. Yüksek mimarinin beşiği olarak bilinen ABD, bu yıl ilk 5’te yer alamadı.

Emporis Hakkında

Merkezi Almanya’da bulunan, bina ve inşaat projeleriyle ilgili lider bir veritabanı olan Emporis, on yılı aşkın bir süredir, firma, organizasyon ve bireylerin inşaat sektöründen haberdar olmasına katkıda bulunuyor. Emporis Gökdelen Ödülü, yüksek mimaride dünyanın en tanınmış ödülü olarak biliniyor.

Ödül Hakkında

Emporis Gökdelen Ödülü, 2000 yılından bu yana veriliyor. Jüri, dünyanın dört bir yanından gelen, binaları estetik ve fonksiyonel tasarım kriterleri açısından değerlendiren mimarlık uzmanlarından oluşuyor. Daha önce kazananlar arasında, Pekin’deki Wangjing SOHO (2014), Londra’daki The Shard (2013) ve Mississauga’daki Absolute World Towers (2012) bulunuyor.