Yeni Yönetim Yol Haritasını Belirledi

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2019 Yeliz Karakütük Yazdır

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED)’nun 15 Haziran 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul ile seçilen yeni yönetimi, ilk toplantısını Kurul günü, ikinci toplantısını ise 10 Temmuz 2019 günü ASFED toplantı salonunda gerçekleştirdi.

İlk toplantıda yapılan görev paylaşımının ardından, ikinci toplantıda 2021 yılına kadar iki yıllık eylem planı ile birlikte çalışma yapısını belirleyecek yeni komiteler ve görev nitelikleri üzerinde duruldu.

ASFED’e bağlı 16 derneğin ortak kararı ile tek listeden seçilen yeni Yönetim Kurulu, Yusuf Atik Başkanlığında Olağan Genel Kurul’un hemen ardından çalışmalara başladı. Her ay toplanma kararı alan Federasyon, kurulduğu günden bu güne, sektörel konularda göstermiş olduğu önemli çalışmaları değerlendirilerek, bunların üzerine eklenecek farklı projeler ile gündemde olan konuların gelişimini destekleyecek yeni bir eylem planı üzerine çalışılmaya başladı. Buna göre; gelecek dönemde daha çok yurtdışı kaynaklı çalışmaların yapılması, gerek fuarlar gerekse üyelerin yurtdışı kaynakları konusunda doğru yönlendirilmesi ile ilgili bilgi akışı sağlanabilmesi hususu değerlendirildi.

Tüm üyelerin çalışma gruplarında aktif rol alması istenecek

Toplantıda ayrıca mevcut çalışma komitelerine yeni çalışma komitelerinin eklenmesi de görüşmeye açıldı. ASFED bünyesinde var olan Eğitim Komitesi ve Teknik Komitesi’nin başarılı işleri hakkında bilgi verilirken, bu komiteler gibi çalışacak yeni komite gruplarının oluşturulması ve 17 dernekten isteyen tüm üyelerin de bu çalışma gruplarında aktif rol almaya davet edilmesi görüşüldü.

ASFED’in yeni çalışma gruplarında görev almak isteyen sektör çalışanları bağlı oldukları dernekler aracılığı ile ASFED’e isimlerini bildirerek Yönetim Kurulu ile beraber çalışabilecek. Buna göre sektör çalışanlarının dahil olabileceği yeni dönem çalışma komiteleri ise şöyle:

  1. Dernekleri Geliştirme ve İşbirliği Komitesi
  2. Eğitim Komitesi
  3. Teknik Komite
  4. Fuar ve Dış İlişkiler Komitesi
  5. Finans Komitesi
  6. Basın ve Halkla İlişkiler Komitesi

Ortak meselelerde ortak hareket edilecek

Toplantıda öne çıkan konulardan birisi de; sektördeki anlam ve kavram karmaşasına son vermek üzerine oldu. Sorunların ortak bir dil çerçevesinde, üst makamlarca değerlendirilebilmesi ve çözümler aşamasında daha etkili kararlar alınabilmesi için “tek ses” vurgusu yapıldı. Her derneğin ayrı ayrı taleplerini dile getirmesi yerine, ortak meselelerde ortak hareket edilmesi ve bunun için de federasyon çatısı altında görüşlerin toparlanarak makamlara sunulması konusunda karar alındı. Konu hakkında, 17 derneğin yönetim kurullarına gönderilecek bilgilendirme ile hassasiyet çağrısı yapılacak.

Gaziantep’te de asansör bölümü kurulması üzerine girişimler başladı

10 Temmuz 2019’da gerçekleşen Yönetim Kurulu toplantısında; ASFED’in Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde açılan, Meslek Liselerindeki “Asansör ve Yürüyen Merdiven” bölümlerinin öğretmenlerinin eğitimleri ile ilgili önümüzdeki günlerde yoğun bir gündem olduğuna dair bilgilendirme yapıldı. Protokol kapsamında Federasyon bünyesinde oluşturulacak bir eğitmen kadrosu tarafından; Ankara, Eskişehir ve Kayseri’deki okulların öğretmenlerine teknik konularda eğitimler verilecek. Ayrıca Ankara, Kayseri ve Eskişehir’deki başarılı örneklerin ardından Gaziantep’den de asansör bölümü konusunda yoğun bir talep geldiği, konu üzerine girişimlerin başladığı açıklandı.