Yaskawa Slovenya’daki Robot Fabrikası Yatırımı ile Avrupa’da Daha da Güçleniyor

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

Avrupa’daki faaliyetlerini mevcut robot işlerine yapılan yatırımlar ve elektrikli sürücü teknolojisi ile genişleten Yaskawa, bölgedeki varlığını Slovenya’da kuracağı robot fabrikası ile güçlendirmeyi hedefliyor.

Japon teknoloji grubu orta vadedeki stratejik planları dâhilinde Avrupa’da, endüstriyel robot pazarında en önemli üretici konumuna gelmek ve bölgedeki müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla Slovenya’da robot fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Bugün yıllık 3 milyar Euro’nun üzerindeki cirosu ile servo sürücü, invertör, Motoman markası altındaki robotları ve VIPA kontrol teknolojisi ürün gamıyla sektöründe önemli bir konumda bulunan şirket, yürüme engeli bulunan insanlara yardımcı ekipman üretiminde faaliyet gösteren ReWalk markasıyla da, insanlığa, yatırım yapıyor.

1915 yılında Kitakyushu’da (Japonya) kurulan Yaskawa Electric Corporation şirketinin yöneticileri, yapılacak olan yatırım haberini 21 Kasım 2016 Pazartesi günü Frankfurt/Main’de düzenlenen bir basın konferansında açıkladı. Hiroshi Ogasawara (Yaskawa Electric Corporation’nın Temsilci Direktörü ve Başkanı) ve Manfred Stern (Yaskawa Avrupa Başkan ve CEO‘su, Yaskawa Electric Corporation Yönetim Kurulu Üyesi) tarafından açıklanan karar’da Stern, “Avrupa pek çok teknoloji alanında liderdir ve müşterilerimize, burada bulunmaktan ve daha da verimli çözümler üretmekten mutluluk duyduğumuzu sürekli olarak göstermek istiyoruz.” dedi.

MOTOMAN robotlar 2018 yılında üretim hattından çıkıyor

Endüstriyel Robot ürünlerinin yanında anahtar çözümler de sunan Yaskawa Tüm Dünyadaki fabrikaların kullandığı Motoman Endüstriyel Robotlarının 2018 yılında üretim hattından çıkmasını hedefliyor. Fabrikanın, Avrupa’daki robot talebinin yüzde 80’nini karşılayacağı ve toplam yatırımların da 25 milyon Euro olacağı öngörülüyor.

Şirket, Japonya ve Çin’deki mevcut robot üretim tesislerine ek olarak açacağı Slovenya’daki yeni üretim tesisi ve yeni bir Avrupa robotik geliştirme merkezi ile üretim kapasitesini genişletmeyi planlıyor. Bu yatırım ile İki yüz kişilik ek istihdam yaratmayı hedefleyen Yaskawa, 350 bin’in üzerinde devreye alınmış endüstriyel robot ile sektöründe en büyük ve sürücü otomasyon teknolojisinde lider bir uluslararası tedarikçi olmayı hedefliyor.

Bununla beraber, 1915 yılında kurulan şirketin bu yatırımı, dünya üzerinde teknolojik bilgi ve üretim yeterliliği konusunda Avrupa ile Asya arasında bir köprü niteliği de taşıyor. Yaskawa, hâlihazırda Avrupa’da yaklaşık 350 Ar-Ge ve uygulama mühendisi istihdam ediyor. Yeni üretim ve geliştirme merkezi kapasiteleri sayesinde Avrupa’da daha da hızlı kişiselleştirilmiş robot çözümlerine olanak tanınması, aynı zamanda bu pazarlardaki OEM’ lerle işbirliğini güçlendirecek ve buna ek olarak, Fabrikanın Avrupa pazarına ve Avrupa‘daki teknolojik eğilimlere daha da yoğunlaşacağı tahmin ediliyor.

Yaskawa hali hazırda Avrupa’daki diğer tesislerinde pozisyoner, gantry ve servo ray üretimi ile müşterilerine geniş çaplı çözümler sunuyor. Şirket, en son endüstriyel kontrol teknolojisi ve “Yeşil Enerji” alanlarındaki stratejik satın alımlarla iş modelini genişletti. Rüzgâr enerjisi ve gemi sürücülerinin elektrifikasyonu alanlarında enerji çözümleri üzerine odaklanılıyor.