Yapı İstanbul Fuarı 42’nci Kez Kapılarını Açtı

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2019 Yazdır

Türkiye'nin en büyük Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı Turkeybuild İstanbul, 18-22 Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

Yüzde 32 oranında uluslararası ziyaretçi artışı ile toplamda 68 bin 738 ziyaretçiyi ağırlayan fuar, Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki en büyük, dünyada ise sektöründe ilk 5’te yer alıyor.

ITE Turkey bünyesinde yer alan YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen 42. Yapı Fuarına bu sene 12 ülkeden 553 firma katıldı. 30’un üzerinde etkinlik, 90’ı aşkın ulusal ve uluslararası uzman konuşmacının yer aldığı fuarda beş gün boyunca inovatif inşaat teknolojileri, işçi robotlar, çağdaş yapı malzemeleri, yenilikçi iş yapma biçimleri, yeni kentsel dönüşüm fırsatları hakkında gündem konuları tartışılarak inşaat ve yapı sektörünün nabzı tutuldu.

Fuarda çok sayıda inovatif ürün görücüye çıktı. Yapı sektöründe dijital çözümler ve yenilikçi malzemeler ise büyük ilgi gördü.

Asansör sektöründen firmaların da yer aldığı fuara, iş makineleri, nalburiye ve el aletleri, yapısal çelik, prefabrike yapılar, yapı sistemleri, iç yapı ve dekorasyon, duvar ve döşeme kaplamaları, banyo - mutfak donanımları, kapı ve aksesuarlar, elektrik, aydınlatma, otomasyon, yalıtım, yapı kimyasalları, boya, çatı, doğrama (kapı - pencere), cephe, otomatik kapı - geçiş sistemleri, gölgelendirme, kaba yapı, tesisat, çevre düzenleme ve yazılım alanlarında hizmet veren yerli ve yabancı firmalar katılım gösterdi.

VIP yurt dışı alım heyet programları kapsamında 240’ın üzerinde alıcıya ulaşıldı.

Fuar her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenen VIP Yurt Dışı Alım Heyeti programları kapsamında Cezayir, Azerbaycan, Gürcistan, Almanya, Irak, Fas, Filistin, Suudi Arabistan, Tunus, Uganda, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya, Hindistan gibi ülkelerden 240’ın üzerinde yabancı alıcıyı ağırladı. ITE Connect Eşleştirme Programı (Matchmaking Sistemi) ile bu yıl da tüm katılımcılar ve alıcılar ücretsiz olarak akıllı telefon ve internet uygulaması üzerinden hızlı ve etkili bir şekilde birbirleriyle iletişim kurarak 1200’den fazla toplantı gerçekleştirdi ve yeni iş birliklerine imza atma fırsatı yakaladı.

“Fuar, inşaat ve yapı malzemeleri sektörüne ayna tutuyor”

42 yıldır Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un, uluslararası bir platform olarak ülkemiz inşaat ve yapı malzemeleri sektörüne ayna tuttuğunu dile getiren ITE EMEA Bölge Direktörü Kemal Ülgen, “2019 yılında yapı sektörü için ihracat önemli bir çıkış yolu olarak gözüküyor. İnşaat malzemeleri ihracatında yüzde 7-8 arasında bir artış olması ve 23 milyar dolara yaklaşması öngörülüyor. Tüm alt sektör grupları için ihracat pazarlarında olanakların iyileşmesi bekleniyor. İç pazarda, diğer yıllardan farklı olarak iki gelişme daha beklentiler arasında. Bunlardan biri yeni inşaat işlerinde talebin azalmasıyla birlikte yenilenme pazarının hareketlenmesi, diğeri ise döviz kurlarının ithalatı sınırlaması sebebiyle iç pazardan tedariğin artması. Tüm bu dönüşümün ortasında inşaat sektörünün kalbi Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da atıyor.” şeklinde konuştu.

“Her zaman yeni gelişmelerin takip edilmesi gerekiyor”

Fuar beş gün boyunca çeşitli oturumlar ve seminer programları ile bilgi ve eğlenceyi bir arada sundu. Organizasyonun öne çıkan konuşmacılarından MX3D CEO’su Gijs Van Der Velden ve NLE Kurucusu, Mimar, Tasarımcı ve Kentsel Araştırması Kunle Adeyemi ‘Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor’ söyleşisinde bir araya geldi.

İnovasyona dayalı sistemin tasarımın geleceğini olacağının altını çizen Gijs Van Der Velden, “Her zaman yeni gelişmelerin takip edilmesi gerekiyor. ‘Dijital dizayn’ günümüzde gerçekten de çok büyük önem taşıyor. Bizler birer aracı olarak bu teknolojiyi yapılar üzerinde kullanıyoruz. Tasarım öncesinde tüm materyalleri bir arada topluyoruz, denemeler yapıyoruz ve olumlu sonuç aldığımız çalışmalarda faaliyetlerimize devam ediyoruz. Robotikleşme her alanda olduğu gibi dizayn alanında da gelişmeye devam ediyor. Bu alanda birçok profesyonel ile bir araya gelerek daha iyi sonuçlar almak üzerine çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Kentleşme konusunda planlı hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Kunle Adeyemi, “İnsanlığın çevre ile ilişkisi mega kentlerde ve büyük topluluklarda paralel şekilde artıyor. Kentleşme, iklim değişiklikleri ve farklılık gösteren büyük kent sorunları ile başa çıkmak gerekiyor. Dijital teknolojiler, mimari süreçler ve üretimde, değer kattıkları ve çözümlere destek oldukları derecede önemli bir rol oynuyor” şeklinde görüşlerini paylaştı.

Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşen, Uzman konuşmacıların yer aldığı ve onlarca etkinliğin düzenlendiği fuar gelecek yıl 18-22 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Altın Mıknatıs "Stand Tasarımı Ödülleri”

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un geleneği haline gelen Altın Mıknatıs "Stand Tasarımı Ödülleri" İstanbul fuarındaki katılımcı firma standları arasından bağımsız oluşturulan jürilerin seçimiyle sahiplerini buldu.

Ürünle kurdukları bağlantı, Ürünün belirtilmek istenen niteliklerini en iyi şekilde vurgulaması, Boyutlu tasarım nesnesi olarak düzenlenmesi, Görsel malzeme kullanımındaki estetik, Standın modülerliği ve tekrar farklı mekânlarda kullanılabilirliği gibi maddeler üzerinde değerlendirilen Altın mıknatıs ödüllerinde standın daha önce ödül almış olması da değerlendirmeye engel değil.

Stand tasarımında markalarını ve ürünlerini ziyaretçiler için bir çekim noktasına dönüştüren firmalara verilen Altın Mıknatıs'a ödülleri ise şöyle;

42. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul - Ödül Kazanan Stantlar

Birincilik Ödülü : TEPE BETOPAN

Jüri Yorumu: “Ürünün fiziksel özelliklerini fonksiyonlarıyla kendini iyi ifade eden yerleşim ve tasarım dili dikkat çekmiştir. Standında kullandığı kendi ürünleri üzerinden oluşturduğu dokunma ve anlama hissi değerli bulunmuştur. Tüm standı kendi ürünleriyle yaptığı için güçlü duruş sergilerken, interaktif birimleriyle eğlenceli bir deneyim yaratmıştır.”

İkincilik Ödülü: LİON STONE

Jüri Yorumu: Firma, ürünün teknolojik sınırlarını, estetik yapısını ve dokusunu, özetle malzeme özelliklerini, kullanım mekanı ve ambiyans tasarımı ile başarılı bir şekilde uygulamasıyla 2.lik ödülüne layık görüldü.

Üçüncülük Ödülü: FOXBAU YAPI KİMYASALLARI

Jüri Yorumu: 3.lük ödülüne değer görülen bu firma ise, etkileyici cephesi, ürünlerinin teknik özelliklerinin anlatımı ve mekan tasarımıyla kurduğu bağlantı, satış elemanından ürüne bütüncül yaklaşımı ve dış cephe ile iç tasarımında değerlendirdiği ürünlerini ortak bir dilde buluşturan davetkar ve sürprizli tavrıyla dikkat çekmiştir.

Mansiyon Ödülü: DENDRO LAMİNE PARKE

Jüri Yorumu: Bu ödülü kazanan firmamız, Mekan hacmi kullanımında mevcut ürününü değerlendirerek ürünü farklı bir şekilde kullanıcıya gösterdiği başarı nedeniyle mansiyona layık görülmüştür.

ITE Turkey Özel Ödülü: SİDOORSA