Win Eurasia Automation 2017 İmalat Sanayisi Tüyap’da bir araya geldi

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

İmalat sanayisinin Avrasya Bölgesi’ndeki buluşma noktası olan ve “Industry 4.0” mottosuyla en yeni teknolojilerin deneyimlendiği WIN EURASIA Automation 2017 “Industry 4.0” fuarı 16-19 Mart 2017 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Bu yıl 6.sı düzenlenen fuara binlerce ziyaretçi ilgi gösterdi. İlk olarak 2012 yılında Hannover Messe Bileşim Fuarcılık A.Ş tarafından düzenlenen etkinlik, bu yılda 35 ülkeden 1336 katılımcıyı ağırladı. Bir üretim tesisi için gerekli olan kablolardan, sıvı güç teknolojilerine, sürücü teknolojilerinden yatırım ürünlerine, robotik kollardan insansız forkliftlere kadar pek çok çözümü tek bir çatı altında sunan WIN EURASIA Automation fuarları, toplam 9 salonda, Otomasyon EURASIA, Electrotech EURASIA, Hydraulic & Pneumatic EURASIA ve CeMAT EURASIA fuarlarıyla 4 ana konudan oluşuyor.

ANA KONULAR

Otomasyon EURASIA

Uluslararası Endüstriyel Otomasyon Fuarı 2017, günümüz dünyasında küreselleşme ve verimlilik, odağında olan akıllı fabrikaları, verimliği arttırıcı endüstriyel otomasyon çözümleri ile hedeflerine ulaştırıyor. Katılımcılar bu fuarda Endüstri 4.0’ın en yüksek kalite ürün ve hizmetlerini, yeniliklerini ve bileşenlerini sergilediler.

Electrotech EURASIA

Uluslararası Enerji, Elektrik ve Elektronik Fuarı 2017, Elektrik enerjisi üretim sistemleri, güç tedariki, iletimi, dağıtımı ve depolanması Electrotech EURASIA’nın odağındaki başlıca konular. Bu önemli fuar sayesinde, Türkiye’nin modern enerji sektöründeki yatırımlarına paralel nitelikteki şirket ve ürünler bir araya geldi. Akıllı ve incelikli tasarlanmış emniyet röleleri ve elektronik bileşenler gibi çeşitli ürünler fuar boyunca sergilendi.

Hydraulic & Pneumatic EURASIA

Sundukları avantajlar ve artan ürün gamı sayesinde mühendislerin en önemli araçlarından olan hidrolik ve pnömatik sistemler, Uluslararası Akışkan Gücü Teknolojileri Fuarı 2017’de, Otomotiv, ağır inşaat ekipmanı ve yarı iletken üretim dâhil olmak üzere Endüstri 4.0’da yaygın şekilde kullanılan teknolojilerle görücüye çıktı. Hydraulic & Pneumatic Eurasıa, sektör uzmanlarına öne çıkan yenilikler sunmanın yanı sıra, yenilik, bileşenler ve uygulamaları bir araya getiren Win Eurasıa Automation’da Basınçlı Hava ve Vakum Teknolojileri de bu yıl ilk kez görücüye çıktı.

CeMAT EURASIA

Uluslararası Taşıma, Depolama, İstifleme ve İç Lojistik Fuarı, günümüzde endüstri toplumunun artan ihtiyaçları arasında yer alıyor. Endüstri 4.0’ın etkilerini taşıyan yenilikçi lojistik, intralojistik ve lojistik bilişimi teknolojilerinin bir çatı altında toplandığı fuarda, taşıma, yükleme-boşaltma ve depolama alanlarında daha fazla çözüm sunuyor.

STARTUP Özel Bölümü

16-19 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenen Fuar’da İtü Arı Teknokent işbirliğiyle STARTUP Özel Bölümü gerçekleşti. Genç ve yenilikçi firmaların bir araya geldiği etkinlikte, bu sene ilk kez oluşturulan özel alanda firmalar fikirlerini ve girişimcilik faaliyetlerini sergilerken, potansiyel işbirlikleri de düzenlediler. Sıemens’in de sponsorlar arasında olduğu STARTUP Özel Bölümü’nde 15’in üzerinde proje yer aldı.

Dünya’da ve Türkiye’de Endüstri 4.0’a Bakış

WİN EURASIA Automation fuarı, açılış konuşmasının ardından Dünya’da ve Türkiye’de Endüstri 4.0’a Bakış konulu panelleriyle start aldı. Elimko Yönetim Kurulu Üyesi ve ENOSAD Beşinci Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Malik Aviral’ın moderatörlüğünde başlayan etkinlikte son teknolojiler ve hizmetler konuşuldu.

İlk olarak “Dünya’da Endüstri 4.0’a bakış” isimli panel gerçekleşti. Ortadoğu ve Afrika’dan sorumlu Sıemens İş Geliştirme Direktörü Cor Vısser ve Mitsubishi Electric Corporation Fabrika Otomasyon Sistemler Grubu, e-F@ctory Global Alliance Koordinatörü Hajime Sugiyama sunumlarını gerçekleştirdi.

Hajime Sugiyama, “Endüstri 4.0’a baktığımızda müşteri ne istiyor ona bakmalıyız. Müşteri kişisellik istiyor.” dedi. Coca cola’nın ürünlerine isim yazma örneğini gösteren Sugiyama, 4.0 teknolojisinin Mitsubishi Electric’te nasıl hayata geçirildiğinden bahsetti. Hajime Sugiyama, verilerin toplanmasının çok önemli olduğunu ve e-Factory’nin altını çizdi.

“Fikirlerin çıkışı, ürünlerin üretilişi değişiyor”

Sugiyama’dan sonra söz alan Cor Visser, Dijitalleşmenin dünyadaki her şeyi değiştirdiğini dile getirdi. Visser, “Bugün artık genç kuşağın tamamı tasarım yapıyor. Dünyada fikirlerin çıkışı, ürünlerin üretilişi değişiyor. Eskiden Çin’de insanlarla dolu fabrikalar vardı. Artık robotlarla dolu fabrikalar yerini alıyor. Apple artık insan gücüne ihtiyaç duymadığı için fabrikasını Amerika’ya geri taşıyor. Aynı şekilde Adidas’ta” dedi.

Rakiplerinizden hızlı olmanız gerekiyor, diyen Visser Türkiye içinde önemli mesajlar verdi: Teknolojiyi daha hızlı geliştirmemiz gerekiyor. Türkiye daha akıllı ve pratik davranmalı böylelikle fark yaratabilir. Türkiye artık yeni teknolojileri ve 4.0 Endüstrisini kabul etmeye başladı. Ancak Yunanistan’ın başına gelen sizin de başınıza gelebilir. Onların mühendisleri batıya kaçtı ve siz de bu yüzden mühendislerinize yaratıcılık alanı sunmalısınız.

Üretim planlamamıza göre simülasyonlar hazırlıyoruz ki tüketiciye uygun, kişiselleştirerek üretim yapabiliyoruz. Diyen Cor Visser, Robotlar yoluyla optimal tasarımalar gerçekleştirebildiklerinden, Simülasyon yoluyla da üretimde nerede hata yapıldığını görebildiklerinin altını çizdi. Visser son olarak sanal optimizasyonu gerçekleştirdiklerinde, bu şekilde de dijital bir kuruluş olarak Endüstri 4.0’ın geliştirilebileceğinden bahsetti.

Türkiye’de Endüstri 4.0’a Bakış

Etkinliğin 2. Oturumda ise Türkiye’nin Endüstri 4.0’da ne durumda olduğu ve gelecekte nasıl bir yol izleyeceği konuşuldu. İlk olarak, Boğaziçi Üniversitesinden Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Uğur Sunumunu gerçekleştirdi. Günümüzde robotlar ve robotların evrimi üzerine konuşan Uğur, Endüstriyel robotlar, Hassas ve güvenli robotlar, Gezici manipülatörler, Akıllı robotlar ve geçmişten günümüze gelen bugünün robotlarını anlattı. Yarının robotları hakkında da bilgiler veren Uğur, yarının robotlarının şu parametrelere sahip olacağının altını çizdi:

 • Güvenli
 • Genel Amaçlı
 • Karmaşık Duyumotor becerileri
 • Yüksek Seviyeli anlama ve akıl yürütme
 1. Sosyal İletişim
 2. Karmaşık Planlama
 • Programlama
 • Makine Öğrenmesi

Yarının fabrikalarının da yarının robotlarına uygun üretim şekline evirilmesi gerektiğinin altını çizen Uğur, Türkiye’deki robotik araştırmalarını Endüstri 4.0 bağlamında açıkladı. Uğur son olarak, Tofaş ve Arçelik Firmasının atılımlarından ve Boğaziçi üniversitesinin bu alandaki çalışmalarından bahsetti.

“Bu Teknolojiyi Millileştirmeyi Düşünüyoruz”

Sıemens Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy, Panelin ikinci konuşmacısı olarak söz aldı. Ersoy: Endüstri 4.0’a 2013 gibi başladık. Üniversitelerimiz Endüstri 4.0 derslerini müfredata koymaya başladı. MEB Meslek okullarında Endüstri 4.0 konusunda çalışmalar başlattı. Dört buçuk yıllık süreçte görüyoruz ki artık herkes bunu konuşuyor. Peki, STK’lar ne durumda? TÜSİAD 2 yıldır sanayide dönüşüm konusunda çalışırken bir alt çalışma grubu kurarak bu işe daha fazla yoğunlaştılar. Bende buranın başkanlığını yürütmekteyim. Türkiye’nin 4.0 başlığı altında teknoloji haritasını çıkarmak gibi bir iddiamız var. Bu bağlamda Mart 2016’da Türkiye’de ilk defa endüstri 4.0 raporu yayınlandı. Bizim çıktılarımız firmaların girdisi olacak. Bu teknolojiyi millileştirmeyi düşünüyoruz.

Ersoy konuşmasına şöyle devam etti, “Bu yolculuğa çıkmak isteyenlerinde kafası çok karışık. Teknoloji pahaldır bize göre değildir düşüncesinden dolayı korkuyorlar. Buda çok yanlış bir durum. TÜSİAD la bunu aşmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaya Türkiye’nin sanayi devrimi adı verildi. Logosu hazır, mottosu hazır.” dedi.

“Endüstri 4.0 Dünyayı Kapsayan Bir Projedir”

Kuka ülke Müdürü Kaan Abidin ise Kolobotik robotlar’dan bahsederek sunumuna başladı. Abidin, “bu robotları yerleştirmek içinde bir altyapıya ihtiyacınız var. En önemli durum ise kolobotik robotlar insana zarar vermiyor. Diğer robotlara göre biraz maliyetliydi ancak zamanla bu durum da değişiyor.” dedi.

İkinci Aşama olarak daha kolay programlanabilen ve daha kolay öğrenebilen robotlar olduğundan bahseden Abidin, otonom mobil platformlar ve mobil robotların üretime katılmasıyla yüksek teknolojiyle üretim yapan firma sayısının da artacağını ifade etti.

Kaan Abidin’den sonra Festo Yönetim Kurulu Başkanı Osman Türüdü söz aldı. 21.yy’da gerçek dünya ile sanal dünyanın birleştiğinden bahseden Türüdü, üretim sektöründe çok farklı alanlarda mega değişim ve talepler olduğunu söyledi. Osman Türüdü konuşmasını şöyle sürdürdü: Doğuya kayan bir ekonomi var. Batı’da bunu geliştirip tekrar ibreyi kendine çevirmek zorunda. Endüstri 4.0 bir alman projesi olabilir, ancak ülkemizde bu konu farklı isimlerle karşımıza çıkmaktadır. Endüstri 4.0 dünyayı kapsayan bir projedir. Evrensel olarak birleşmiş bir dünyanın parçasıdır.

Festo’nun Endüstri 4.0 ile ilgili çalışmalarına da değinen Osman Türüdü, bu alanda örnekler sundu. Çalışanlardan beklenen kalifikasyonların değişeceği ve Festo olarak bu konuda da eğitimler verdiklerinin altını çizdi.

Arçelik Merkez Üretim Mühendisliği Yöneticisi ve Koç Holding, Dijital Dönüşüm Kurulu Üyesi Gökhan Engin ise sunumunda Arçelik üretim sistemi ve üretim teknolojilerinde yapılan dönüşümden bahsetti. Sunumunu video görüntüleri eşliğinde sürdüren Engin, “ Endüstri 4.0’la birlikte hayatımıza giren değişiklikleri çalışanlarımıza ‘Atölye 4.0’la anlattık.” dedi. Bununla ilgilide bir video görüntüsü izleten Engin, “Tüm bu küçük küçük öğrendiğimiz bilgilerimizle her şeyi yeni açacağımız fabrikamızda kullanacağız.” dedi.

Geçmişi Düşünürek Geleceğe Bakamayız

Son olarak ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı söz aldı. ENOSAD olarak yapacakları çalışmalardan bahseden Halıcı, Sanayi 4.0 ne değildir sorusunu cevaplandırdı. Bilişim teknolojilerini de kullanarak üretimde tamamen insandan bağımsız akıllı üretim şekli sanayi 4.0 olarak değerlendirebilir diyen Halıcı, 4.0’ın gelişmesiyle insanların sisteme etkisinin minimum olacağının altını çizdi. 4.0’la birlikte insanların yaşam standartları da kolaylaşacak diyen Halıcı, Konuşmasını şöyle sürdürdü: Bu sadece özel sektörün yapacağı bir iş değil, devletinde bu konuda topyekün bir çalışma gerçekleştirmesi gerekir. İnsanların artık daha az çalıştığı bir ortamdan bahsediyoruz. Geçmişi düşünürek geleceğe bakamayız, geçmişten ders almalıyız.

Halıcı son olarak, “Teknoloji geliştikçe yetkin uzman personel bulmakta zorlaşır bu yüzden personele yatırım yapmak lazım.” dedi.

“Hayatınızdaki bütün objeler birbirleriyle haberleşecek”

WİN EURASIA Automation fuarı, 2. Gününde de Endüstri 4.0 İle ilgili panelleriyle hız kesmeden devam etti. İlk olarak Mıtsubıshı Electric İş Geliştirme Kıdemli Müdürü, Tolga Bizel, konuşmasını gerçekleştirdi. Dünyada 129 bin kişiyi istihdam ettiklerinin altını çizen Bizel, Mitsubishi Electric olarak ürettikleri ürünler hakkında da bilgiler verdi. Müşteri taleplerinin kişiselleştiğinden bahseden Bizel, “aslında olayın temeli ticarettir. Dünyada yeni bir ticaret yolu belirleniyor ve bu ticareti şu anki fabrikalarla besleyemezsiniz. Endüstri 3,0’daki fabrikalarımızla bu talepleri karşılayamayız” dedi. Gelecekte hayatınızdaki bütün objeler birbirleriyle haberleşecek diyen Bizel nesnelerin interneti ile ilgili de bilgiler verdi.

Tolga Bizel’in sunumunun ardından Endüstri 4.0 uygulamaları paneline geçildi. ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Halıcının moderatörlüğünde başlayan panelde 10 panelist Endüstri 4.0 ile ilgili kendi alanlarında yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. İlk olarak E3TAM Genel Müdürü ve ENOSAD Başkan Yardımcısı Sedat Sami Ömeroğlu kürsüye geldi. Siber Fizik sistemleri üzerine gerçekleştirdiği sunumunda, akıllı ve esnek üretim sistemleri hakkında bilgiler verdi. Esas itibariye baktığımızda siber fizik sistemi Endüstri 4.0’ın önemli bir ayağıdır diyen Ömeroğlu, örnek uygulama göstererek, insan gözüyle ürün kontrolünün maksimum 3 saat ile sınırlı olduğunun altını çizdi. E3TAM firmasına ait örneklerde gösteren Ömeroğlu, Sunumuyla alakalı animasyon gösterisiyle konuşmasını tamamladı.

Daha sonra EMF Motor Yönetim Kurulu Başkanı ve ENOSAD Başkan Yardımcısı Hasan Basri Kayakıran söz aldı. Endüstri 4.0’ın diğer önemli bir ayağı olan verimlilikten bahseden Kayakıran, EMF Motor’un ürettiği yeni motor hakkında da bilgiler paylaştı. Kayakıran, “Bizim motorumuzu makinaya taktığınız zaman verim arttırıyor, çünkü bakım gerektirmiyor. Yağ vs. değişmiyor” dedi. Geçen sene dişlisiz dişli motor sloganı ile yola çıktıklarını belirten Kayakıran, “Bizim yaptığımız uygulamalarda ortalama yüzde 200 bin enerji tasarrufu sağlıyoruz. Bu uygulamalar Türkiye’de ve yurtdışında yaptığımız uygulamalardır.” dedi. Kayakıran son olarak, “bu motor Almanların inanmadığı için yatırım yapmadıkları bir motordu. Biz bunu kâğıt üzerindeki bir proje olarak aldık ve başardık.” diyerek sözlerini tamamladı.

Panelin 3. Konuşmacısı olarak HKTM Genel Müdürü ve ENOSAD Yönetim Kurulu Üyesi, Tunç Atıl söz aldı.19 yaşında bir firma olduklarına değinen, Atıl, “Hareket ve kontrol sistemini bir bütün olarak ele almaya başladık. Gıda endüstrisinde İstanbul halk ekmek fabrikalarına bir sistem kurduk.” dedi. Bu sistemle ilgili birde video görüntüsü izleten Atıl, “Bu çalışma endüstri 4.0’ın sadece bir bileşeni. Bu sadece bir başlangıç. Sistemi bütünleşik olarak ele alan Endüstri 4.0’ın yerleştirilebileceği bir altyapı kurduk.” dedi.

Bosch Rexroth Endüstri 4.0 ve İş Geliştirme Koordinatörü ve ENOSAD Üyesi Emrah Küçüköz ise Endüstri 4.0 ile birlikte daha kalifiye insanlara ihtiyaç olacağını dile geitrdi. Firmasının endüstri 4.0’a geçiş süreciyle ilgili bilgiler paylaşan Küçüköz, Anahtar oyuncu olarak merkeze insanı koyuyoruz. İnsansız bir endüstri 4.0 dönüşümü de düşünmüyoruz. İnsanı merkeze alan bir uygulama geliştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Omron Hareket Kontrolü, Sürücüler, Robot Ürünü Pazarlama Müdürü ve ENOSAD Üyesi Yusuf Safran, OMRON’un kendi fabrikaları ve Avrupa’daki bazı firmalardan örnekler göstererek Endüstri 4.0’la ilgili bilgiler paylaştı. Safran’dan Sonra Phoenix Contact satış müdürü ve ENOSAD Üyesi E.Toygar Turgut söz aldı. Turgut, Endüstri 4.0 Türkiye’de 2.0-2.5 konumunda bazı firmalarda ise bu durum 3.0-3.5 durumunda. Endüstri 4.0’la birlikte internetten verdiğiniz bir siparişin hangi konumda ne durumda olduğuna kadar öğrenebileceksiniz. Biz firma olarak ürettiğimiz ürünün makinasını da kendimiz üretiyoruz. Bu yüzden Endüstri 4.0’a tüm fabrikalarımızı geçireceğiz.” dedi.

Endüstri 4.0’ı Kullanan Değil Üreten Olmalıyız

Panelin 8. Konuşmacısı olarak Pılz Türkiye Genel Müdürü ve ENOSAD Üyesi Yavuz Çopur söz aldı. Endüstri 4.0 Yazılım Çözümü isimli sunumunu gerçekleştirdi. Bu ülkede katma değer üreten Türk firmalarımızla birlikte bu ülkeyi üst seviyeye ulaştırabiliriz diyen Çopur, Endüstri’nin gelişim trendini görsel bir sunumla anlattı. Endüstri 4.0 ne değildir diyen Çopur, Konuşmasını şöyle sürdürdü:

 • Nesnelerin interneti
 • Robot
 • Sensör
 • Bulut
 • 3 Boyutlu Yazıcı
 • Makineler Arası Kablosuz İletişim
 • Yeni Bir Teknoloji
 • Bir Firma / Marka
 • Yüksek Hız…

Endüstri 4.0 bunların tek başına hiçbirisi değil. Yeni ürettiğimiz ürünleri Endüstri 4.0 gibi göstermekte doğru değil. Endüstri 4.0 otonomizasyon imalat değer zincirinin dijitalleşerek bütünleşik hale gelmesi ve yarı otonom çalışmasıdır. Çopur, verdiği örneklerle de endüstri 4.0’a dair açıklamalarda bulundu. Üretimde bilgi hiyerarşisi sistemi ve siber fizik sistemi hakkında da bilgiler verdi. Çopur son olarak Endüstri 4.0’ı kullanan değil üreten olmalıyız dedi.

Yavuz Çopur’dan sonra Sick Türkiye Fabrika Otomasyon Bölüm Müdürü ve ENOSAD Üyesi Utku Lembert, söz aldı. “Endüstri 4.0’ı konuşabilmek için Bizim 1. İhtiyacımız Yalın üretim 2. İhtiyacımız Kalite-Kontrol 3. İhtiyacımız tedarik sürecini sağlamak.” dedi. Lembert, “biz SİCK firması olarak sensor üreten bir firmayız. Sensor zekâsını kullanarak üretimde ciddi bir fikir ve bilgi üretebiliyoruz. Eskiden biz ürün var/yok kısmında bilgi veriyorduk. O zaman talepte bu yöndeydi. Biz artık endüstri 4.0’la birlikte ürün hakkında uzunluk, hız, mesafe gibi ihtiyaç duyulan tüm bilgileri verebiliyoruz. Endüstri 4.0 ana noktası da burada. Yararlı bilgiyi alıp bunu en doğru şekilde kullanmaktır.” dedi.

Son olarak Turck Otomasyon Genel Müdürü ve ENOSAD üyesi Bülent Giray sunumunu gerçekleşti. Turck Firmasının Endüstri 4.0 uygulamalarını örneklerle gösteren Giray, veri ve haberleşme çözümlerini anlattı. Giray ayrıca sunumunda Endüstri 4.0’ın kullanıcıya ne gibi faydaları olacağınında altını çizdi.