“Üstün Düşünce, Üstün Ürün”

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2019 by Dr. Mohammad Masoud Majidifar Yazdır

Tahran’da düzenlenen Dokuzuncu Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Semineri’nin gündeminde Üniversite/Sektör ilişkileri vardı.

“Üstün Düşünce, Üstün Ürün” sloganıyla, önde gelen akademisyen ve sektör uzmanları, 21 Şubat’ta İran'ın başkenti Tahran'da Koşha Uygulamalı Bilim Ve Teknoloji Merkezinde gerçekleştirilen Dokuzuncu Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Seminerinde bir araya geldi.

Tahran Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Üniversitesi ile asansör ve yürüyen merdiven sektörünün sendikalarıyla işbirliği içinde gerçekleştirilen seminerde, Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Üniversitesi (Tahran-West Branch) direktörü Dr. Farahmandrad ve İran Asansör ve Yürüyen Merdiven Sektörü

Sendika başkanı Mühendis Abrishami’nin yanı sıra birçok uzman, profesör, sanayici ve yabancı konuklar yer aldı.

Seminer, Kuran’ın okunması ve İran milli marşının çalınmasıyla başladı. Daha sonra seminerin başkan yardımcısı Mühendis Boroujerdi, “seçkin” sanayiciler, profesörler, yabancı konuklar ve sponsorlara katılımlarından dolayı teşekkür ederek “Bir kez daha, bu zor ekonomik koşullarda, dokuzuncu kez bir araya gelerek hedeflerimize ulaşmak için asansör sektörünün bilgisinden yararlanmaktayız. Sanayici ve profesörlerimize büyük saygı duyuyoruz” sözleriyle düşüncelerini belirtti. Boroujerdi, toplanan 42 makaleden 20’sinin, eş zamanlı olarak toplantı salonu ve toplantı odasında sunulduğu bilgisini aktardı ve seminerin amacının, sektörü dünya çapında yükseltmek olduğunu söyledi.

Daha sonra, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sendikası Başkanı Abrishami, bir konuşma yaptı ve belirli bir plana olan ihtiyacı belirtti.

Açılış töreninde konuşma yapan Dr. Farahmandrad, üniversite/sektör ilişkilerinin zayıf olduğunu belirtip, ancak ülke gelişiminde üniversite ve sektörün rolünün altını çizdi. Dr. Farahmandrad, bunun gibi sempozyum ve seminerlerin, bu ilişkileri geliştirmeye yardımcı olduğunu ve teknisyenlerimize daha çok önem vermemiz gerektiğini vurguladı.

Daha sonra, ELEVATOR WORLD Türkiye ve EW Orta Doğu’nun Genel Müdürü ve Interlift temsilcisi Bülent Yılmaz, asansör, komponent ve aksesuarlarıyla ilgili uluslararası Interlift fuarı hakkında konuştu. Interlift’le ilgili bazı istatistikleri sunarak, Interlift’in asansör sektörünün gelişimindeki rolünden bahsetti.

Uluslararası ikinci konuşmacı olan LiftInstituut Solutions Türkiye ofisi Genel Müdürü Süleyman Özcan, EN 81-20 yenilikleriyle ilgili bir sunum yaptı.

Daha sonra konuşan Fermator Türkiye genel müdürü Murat Camgöz, yangın testleriyle ilgili bir sunum yaptı. Camgöz, Haziran 1995’ten itibaren asansör kat kapılarının, yangına dayanıklı olması gerektiğini belirten 95/16/EC Yönetmeliğine göre yangın korumasına katkıda bulunması gereken asansör kurulumlarının bir parçası olduğunu belirtti. Ayrıca, asansör kapılarının yangına direnç standardına göre sınıflandırılmasına değindi. Camgöz, test edilen asansör kapılarının, EN 81-58:2003’e göre bütünlük, ısı yalıtımı ve radyasyon olmak üzere üç farklı sınıfa ayrıldığını söyledi.

Almanya merkezli fren üreticisi Mayr GmbH den Sebastian Steinert, Skype üzerinden fren emniyeti ve güvenilirliği ile ilgili bir sunum yaptı. Steinert sunumunda, asansör freninin emniyetli ve güvenli olmasını sağlayan birkaç noktadan bahsetti.

Daha sonra Türkiye'den Metroplast Genel Müdürü Levent Akdemir, İran ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin zayıf ve güçlü yönleri konusunda bir sunum yaparak, son yıllarda meydana gelen önemli gelişmelerin altını çizdi. Akdemir, İran’ın standart modellerle Türkiye’ye ilham verebileceğini belirtti.Akdemir'den sonra, İtalyan Sürücü üreticisi Gefran'ın temsilcisi Fabio Cesari, şirketini ve şirket faaliyetlerini tanıttı. Ayrıca, şubelerinden bahsederek şirket istatistiklerini paylaştı.

Cesari’den sonra, merkezi Hindistan’da bulunan entegre kontrol cihazı/sürücü sistemi üreticisi Inova Automation’in temsilcisi Soheil Ravanbakhsh bir sunum yaptı. Ravanbakhsh, asansör trafiği veya seyahat süresindeki azalmaya değindi. Tasarımın, kaliteyi artırdığını vurguladı.

Dr. Farashah, asansörlerdeki acil kurtarma sistemleriyle ilgili makalesini sundu ve nikel-kadmiyum aküleriyle ilgili bir sunum yaptı. Asansör sektörünün önde gelenlerinden Rajaei Anaraki, etik değerlerle ve üniversite/sektör ilişkileri ve dahili üretim gelişimleriyle ilgili bir sunum yaptı.

Anaraki’den sonra, ECM Co.’dan Moradi, CE işareti ve Avrupa Birliği ve uluslararası diğer pazarlarda bu işareti alabilecek bir ürün ihtiyacı ile ilgili sunum yaptı. Ayrıca, CE sertifikasını düzenleme modelleri ve asansörler ile yürüyen merdivenler için Avrupa Asansör Yönetmeliği kullanımının altını çizdi.

Dr. Nourani, bu hususta bilgi eksikliği bulunan asansör sektöründe “Tüzel Kişilerin Yasal Sorumlulukları ve şirket Yöneticilerinin Yasal Görevleri” konusunda bir sunum yaptı.

ASCEND Co.’dan Dr. Eskafi, Newton yasalarına uymayan akışkanların, sektördeki tamponlarda kullanılmasıyla ilgili bir sunum yaptı. Dr. Eskafi, kabin hareketlerinde artan ve azalan güçleri kontrol etmek için tamponlarda yağlar yerine Newton yasalarına uymayan sıvıların kullanılması gerektiğini belirtti.

Daha sonra, Ebadi, hidrolik asansörlerin kurulumu esnasında yapılan genel hatalar konusunda bir konuşma yaptı. Yaralanmaları önlemek için emniyet prensiplerine gereken önemi vermenin altını çizdi.

Diğer üç konuşmacı, asansörün hareket eğrisi ve analizi üzerine bir sunum yapan Sayın Karbalaei, asansör sendikasının başarıları ve kazanımlarından bahseden Qeisari Farahani ve etik değerler, deneyim ve sektördeki değerleriyle ilgili bir sunum yapan Taleshian’dı.

Asansör sendikası başkan yardımcısı Arabzadeh, asansör sektörü ile üniversiteler arasındaki ilişkiler ve artan bilgiye bağlı olarak bu alandaki başarılarla ilgili bir sunum yaptı.

Yazarlarının açıklamalarda bulunduğu yedi makale de toplantı odasında sunuldu.

Seminerin kapanışında, seminerdeki tüm yabancı konuklar ve asansör şirketlerine, asansör ve yürüyen merdiven sektörü uzmanlarına, asansör teknolojisi alanında Koosha Üniversitesi profesörlerine ve en iyi makaleleri sunan konuşmacılara birer onur belgesi verildi.

Seminer organizatörleri, seminerin ana sponsorları olan Behran Lift Co. Ve Elco Co. başta olmak üzere, tüm sanayici ve yöneticilere işbirliklerinden dolayı teşekkür etti. Sayın Shakeri’ye, seminerin ilk sponsoru olarak desteklerinden dolayı teşekkür edildi.

Son olarak tüm katılımcılar, 27 Şubat 2020’de gerçekleştirilmesi planlanan 10. Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Seminerine katılmaya davet edildi.

Dr. Mohammad Masoud Majidifar; Bilim ve Kültür Üniversitesi, Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Tahran Dil Merkezi Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.