Ürün Güvenliği Haftasında Asansör Mevzuatı Konuşuldu

Yayın Tarihi 1 Kasım 2016 Yazdır

Türkiye genelinde 10-16 Ekim 2016 tarihlerinde 81 ilde kutlanan Ürün Güvenliği Haftası’nda asansör sektörüne ilişkin toplantılar da yapıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca ürün güvenliği hakkında kamuoyunda farkındalığı artırmak amacıyla ilk kez 2014 yılında kutlanmaya başlanan Ürün Güvenliği Haftasının üçüncüsü bu yıl Türkiye genelinde 10-16 Ekim 2016 tarihlerinde kutlandı. Hafta kapsamında 81 ilde çeşitli toplantı, konferans ve organizasyonlar ile en az iki okulda ürün güvenliği konusunda seminerler düzenlendi ve çeşitli promosyon malzemeleri dağıtıldı. Okullarda, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı asansör animasyon filmi ile kamu spotları izletildi.

Ürün Güvenliği Haftası kapsamında İzmir, Giresun, Ordu, Samsun, Balıkesir ve Elazığ’da asansör mevzuatına ilişkin seminerler verildi. Ayrıca Bursa, Çorum, Mersin, İzmir, Kırşehir, Manisa, Muğla, Niğde, Ordu, Samsun, Trabzon, Tunceli, Uşak, Aksaray, Karabük, Kilis’te de Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlükleri organizasyonunda asansör konulu toplantılar düzenlendi.

Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği bu seminerlerde ve toplantılarda; asansör güvenliği, işletme, bakım faaliyetleri ve yıllık periyodik kontrol faaliyetleri konusu gündemdeydi. Toplantılara sektöre ait sivil toplum kuruluşları, meslek odaları temsilcileri, asansör imalatçıları, yetkili servis temsilcileri, belediye temsilcileri, bina yöneticileri ve Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğünden uzmanlar katıldı.