Ümraniye Belediyesi Asansör Muayene Hizmetlerine Başladı

Yayın TarihiMart-Nisan, 2017 Yazdır

Ümraniye Belediyesi, ilçe sınırları içinde bulunan asansörlerin periyodik kontrol faaliyetlerini artık kendi içinde kurduğu “Ümraniye Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Asansör Muayene Hizmetleri” birimi tarafından gerçekleştiriyor. Ümraniye Belediyesi bu hizmeti uygulayan Türkiye’deki ilk belediye oldu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 05 Kasım 2011 tarih ve 28106 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’ne göre, 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren asansörlerin periyodik kontrollerini TS EN ISO IEC 17020 Standardınca akredite olmuş A Tipi Muayene Kuruluşlarının yapması zorunluluğu getirilmiştir. Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği gereğince Asansörlerin yılda en az 1 kez A Tipi Akredite Muayene Kuruluşları tarafından periyodik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda 2012 yılından itibaren Ümraniye Belediyesi adına da asansör periyodik kontrol faaliyetlerini TSE tarafından yürütülmekteydi. 2017 yılı itibari ile Ümraniye ilçesi sınırları içerisinde asansör kullanan vatandaşların can güvenliğinin daha iyi bir şekilde Ümraniye Belediyesi kalitesi ile sağlanması ve bütün asansörlere ulaşılabilmesi adına “Ümraniye Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Asansör Muayene Hizmetleri” birimi tarafından yürütülmeye başlandı.

Bu muayenenin amacı asansörün kullanıcılar ve bakım personeli için güvenli bir şekilde çalışıp çalışmadığının tespit edilmesi ve asansörle ilgili sorumluluğu olan tarafların (yöneticiler ve bakım firmaları) görevini yerine getirip getirmediğini tespit etmeyi sağlamaktır.

Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de bir ilk olan bu çalışma ile Ümraniye Belediyesi sınırları içerisindeki tüm asansörlerin yıllık periyodik kontrollerini, Ümraniye Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Asansör Muayene Hizmetleri Birimi tarafından yapmaya başladı.

Yoğun çalışmalar sonucunda Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan akreditasyon alan Belediye, ilçedeki asansör periyodik kontrollerini yapmaya başlayan Ümraniye Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Asansör Muayene Hizmetleri Birimi, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.