Türkiye ASFED’in, Kayseri Mesaisi

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2020 by Yeliz Karakütük Yazdır

Pandemi sebebiyle, iki ayda bir düzenli olarak gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantılarına ara veren Türkiye Asansör Sanayicileri Federasyonu (Türkiye ASFED), 4 Eylül 2020’de Kayseri’de toplandı. Federasyon ayrıca, Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (KAYSAD)’nin ev sahipliğinde Kayserili sektör temsilcileri ile de bir araya geldi.

Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ana gündem maddelerini; erteleme kararı açıklanan CNR Avrasya Asansör Fuarı ile Kayseri Asansör Akademisi’nin açılışı oluşturdu. 2021 yılında yapımına başlanacak yeni asansör akademileri hakkında da görüşler bildirildi.

Kayseri Asansör Akademisi Eğitime Hazır

Türkiye ASFED’in Millî Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokole istinaden mesleki ve teknik liselerde asansör bölümlerinin açılması yönünde karar doğrultusunda Asansör Akademilerinin üçüncü okulu olan Kayseri Asansör Akademisi söz verildiği üzere yeni öğretim yılına yetiştirildi. Kayseri Türkiye ASFED Asansör Akademisi, Kocasinan Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki atölye, son teknoloji asansör sistemleri ile donatılarak, öğrencilerin uygulamalı olarak tüm eğitimlerini yapılabileceği bir ortam sağlandı.

Kayseri Asansör Akademisi’ndeki son durumu değerlendirmek ve eğitime açılması ile ilgili istişareler de bulunmak üzere Kayseri’de bulunan Türkiye ASFED Yönetim Kuruluda, 2020-2021 öğretim yılı için akademinin hazır olduğunu, öğrencilerin yüz yüze eğitime geçmesi ile faaliyete de başlayacağını açıkladı.

Tüm donanımları ve kurumları tamamlanan akademi, Türkiye ASFED ve KAYSAD iş birliğiyle tamamlandı. Projeye başta Kayseri olmak üzere asansör sektöründen pek çok önemli marka da destek verdi.

ATİK: “Bu akademiler yerli asansör sektörünün gücünün göstergesidir”

Türkiye ASFED Yönetim Kurulu, toplantının ardından Kayseri Asansör Akademisi’ne giderek atölyeyi gezdi ve yapılan çalışmaların son halini değerlendirdi. Türkiye ASFED Yönetim Kurulu Üyeleri, her türlü sistemin yer aldığı akademinin asansör eğitimine çok büyük katkı sunacağını ifade etti. ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik tüm destek olan yerli asansör markası firmalarına teşekkür ederken; “Bu akademiler yerli asansör sektörünün gücünün bir göstergesidir. Bu sınıfta en az bir buçuk milyonluk bir yatırım söz konusudur. Türkiye ASFED olarak buraya katkı sunan tüm markalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Kayseri Asansör Akademisi Sektöre de Eğitim verecek

Kayseri Asansör Akademisi, pek çok yönden bölgeye katkı sunacak özellikler taşıyor. Asansör dalında okuyan öğrencilere sağlıklı bir ortamda, doğru pratik bilgilerin, uzmanlar tarafından verilmesi dışında, akademi Kayseri ve çevresinde hizmet verecek tek sınav merkezi olacak. Aynı zamanda sektördeki çalışanlara, geliştirme-uyum kursları verilmesine olanak tanıyan sektörel bir yatırım özelliği de taşıyor. Türkiye ASFED’in akademilerinin destekçisi olan pek çok yerli asansör firması sağladıkları katkılar ile bir yandan da Türk asansör sektörünün gelişimine önemli bir katkı sunuyor.

2021- 2022 Yılında Akademi Sayısı Beşe Çıkacak

Toplantıda bir önemli karar daha gündeme getirildi. Türkiye ASFED Asansör Akademilerinin yeni şehirleri belli oldu. Uzun süredir bu konudaki taleplerini dile getiren Gaziantep ve Samsun şehirlerindeki okullarla yapılan görüşmeler neticesinde bu iki şehir Türkiye ASFED Asansör Akademilerinin yeni adresleri olarak belirlendi. Açıklanan hedefe göre 2021-2022 yıllarında Türkiye ASFED standardından modern ve sağlıklı asansör akademilerinin sayısı beşe çıkartılmış olacak.

Sektör temsilcileri ile de bir araya gelindi

Yönetim kurulu toplantısının ardından Federasyon, Kayseri Ticaret Odası toplantı salonunda sektör temsilcileri ile bir araya geldi. KAYSAD Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte, üye firma yöneticilerinin de katıldığı toplantı Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği gerekli önlemlerin alınması koşulu ile yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye ASFED İdari Müdürü Gülay Pala, önümüzdeki günlerde açılması planlanan Kayseri Asansör Akademisi’nin inşa süreci hakkında bilgiler verdi. Pala, akademinin kurulması için katkı sunan, bizzat çalışan, maddi ve manevi destek veren herkese teşekkür etti.

Atik: “Kayseri’den küresel ölçekte bir marka çıkmasının vaktidir”

Türkiye ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik yönetiminde devam eden toplantıda; ikinci konuşmayı yapan Atik ise, Kayseri’nin asansör ve yürüyen merdiven sanayisi için ne kadar önemli bir katma değer yarattığının altını çizerek, başarılı işlere imza atan meslektaşlarını tebrik etti. Atik ayrca; “Bu kadar kaliteli ürünleri, ileri teknolojilerle yapan bir yerli asansör sanayimiz mevcut iken, Kayseri’den küresel ölçekte bir marka çıkmasının vaktidir” dedi.

Atik: “Markalaşıp bilinirliğimizi arttırmadığımız sürece milli ekonomiden pay almamız zorlaşacaktır.”

Atik konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Bizler Türkiye’nin en büyük asansör ve yürüyen merdiven yapılanması olarak, başta eğitim olmak üzere önemli alt yapı çalışmalarıyla sektörün gelişimine katkı sağlıyoruz. Ancak bunu birliğimize üye firmaların desteği olmadan yapamayız. Firmalar derneklerini, dernekler de Türkiye ASFED’i destekleyecek ki çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettirelim. Onun dışında biz Türkiye ASFED olarak elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız. Asansör ve yürüyen merdiven sektörünü stratejik sektörler kapsamına alınması için çok büyük çabalar verdik. Bunun ile birlikte yatırım yapmak isteyen pek çok firma devlet teşviklerinden ek faydalar sağladı ve sağlamaya da devam ediyor. Markalaşma konusundaki çağrımızı ise iki yıldan fazladır yapıyoruz. Markalaşıp bilinirliğimizi arttırmadığımız sürece milli ekonomiden pay almamız zorlaşacaktır.” Atik konuşmasında; küresel firmaların varlığı altında ezilmemek adına güçlü firmaların birleşmesi gerekliliğini vurguladı.

Toplantı katılımcıları arasında; Türkiye ASFED genel Sekreteri Hüsnü Gökgöz, Türkiye ASFED Saymanı Nuri Kuzan, Türkiye ASFED Yönetim Kurulu Üyeleri; Muzaffer Hızarcı, Özcan Toprak, Kerim Mahsereci, Türkiye ASFED Vekili Zeynep Tepegöz, Türkiye ASFED Eğitim Komitesi Üyesi Rasime Sazak, KAYSAD Üyeleri; Hakan Satılmış, Akif İlgen, Mehmet Ayata, Mesut Gökçeoğlu, Ali Mazıcıoğlu, Ali Ağaç, Mustafa Rıza Yıldırım, Veysi Alptekin de yer aldı.