TÜRKAK, Denetçileri Ankara’da Buluşturdu

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2018 Yazdır

Türk Akreditasyon Kurumu TÜRKAK, Ürün, Hizmet ve Muayene Akreditasyon Başkanlığı (ÜHMAB) tarafından 27-28 Haziran 2018 tarihlerinde Ankara Swiss Otel’de “Denetçi Deneyim Paylaşım Toplantısı” düzenlendi.

Toplantıda TÜRKAK, EAU (Avrupa Akreditasyon Birliği) ve ILAC (Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon Birliği) dokümanları, akreditasyon süreçlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar, ISO/IEC 17011 standartının revizyonu, onaylanma amaçlı akreditasyon süreçleri ve yurtdışı toplantı çıktıları ele alındı.

Toplantıya Ürün Belgelendirme ve Muayene akreditasyonu alanında görevlendirilen tüm baş denetçi, denetçi ve teknik uzmanlardan oluşan 158 kişi katıldı.

İki gün süren toplantının öğleden sonraki bölümlerinde gerçekleştirilen uygulama çalışmalarında; çeşitli senaryolar üzerinden uygunsuzlukların tespit edilmesi ve nitelendirilmesi, sektör bazlı oluşturulan grupların ilgili kapsamların düzenlenme sürecine ve D/TU harmonizasyonuna (sık karşılaşılan uygunsuzluklar, denetim süreleri, kapsam örneklemesi vb.) katkı sağlayacak görüşlerin hazırlanması hedeflendi.

Toplantıda ISO/IEC 17011 revizyonu ile birlikte öne çıkan yetkinlik kavramı üzerinde durularak, TÜRKAK’ın denetçi/teknik uzman havuzundan aldığı destek ile yürütmekte olduğu akreditasyon süreçlerinin ve aldığı kararların önemi vurgulandı.

TÜRKAK tarafından denetçi ve teknik uzmanların katılımıyla gerçekleştirilen bu toplantıların, deneyim paylaşımı yapılması ve harmonizasyon sağlanması için önemli bir fırsat olduğu belirtildi.