Türk Firmalar, Arap Yatırımcılarla Buluştu

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2020 Yazdır

Türk-Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP)'nin düzenlediği, 6'ncı Türk- Arap Yapı İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri, İç Mimari, Mobilya Fuarı ile 3'üncü Türk Arap Gayrimenkul Proje Yatırım ve Finansman Fuarı 20-22 Kasım 2019 tarihleri arasında Hotel Pullman İstanbul Airport and Convention Center’da gerçekleştirildi.

Yaklaşık 19 ülkeden bin 500’ü aşkın Arap yatırımcının katıldığı TurabExpo fuarında, katılımcılar fuar alanında kurdukları stantlarında ürünlerini sergileyip ikili görüşmeler yapma fırsatı buldu. Organizasyona, Asansör Sektöründen de Akfa Lift, Alamex, Boss Asansör, Kepi Asansör, Mekisan, Merih Asansör, Önersan, SRL Asansör ve Zafer Lift katıldı.

Türkiye'deki konut üreticilerinin, Arap yatırımcılarla yüz yüze yatırım fırsatlarını değerlendirme imkânı bulduğu organizasyonda TÜRAP, 19 Arap ülkesinde kurduğu organizasyon aracılığı ile fuara katılan Türk firmalarının konutlarını Arap ülkelerinde satışına da aracılık ediyor.

Etkinliğin açılışına Bahreyn Büyükelçisi Dr. İbrahim Yusuf Al-Abdullah, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, TÜRAP Başkanı Sabuhi Attar, Arap ve Türk iş adamları, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

230 Türk firmasıyla Arap ülkelerine ve iş adamlarına tanıtım yapıyoruz

Fuar hakkında bilgi veren TÜRAP Başkanı Sabuhi Attar, "Fuar, büyük altyapı çalışmasıyla bu hale geldi. Sadece fuar değil, bir zirve yapıyoruz; Türk Arap Zirvesi ve Türk-Arap Ekonomi Çalışması'nı yapıyoruz. Geniş bir ekonomi çevresi katılım sağlıyor. Hem Arap ülkelerinden ticaret odaları, iş adamları hem de Türkiye'den aynı şekilde ticaret odaları ve iş adamları burada hep beraber ekonomiye katkı vermek için çalışmalar yapıyor. Buradaki mevcut yapı 1 milyar dolar üzerindeki bir çalışmadır. Güçlü 230 Türk firmasıyla beraber Arap ülkelerine ve iş adamlarına tanıtım yapıyoruz. Daha iyi verim sağlamak için çaba harcıyoruz. Fuara 20 ülkenin üzerinden katılım var. Arap ülkelerinin dışında Türk ülkelerinden de katılım var. Fuarda ikili görüşmeler yapılıyor; önemli olan da bu görüşmelerin yapılmasıdır. Bu görüşmelerde alışverişler yapılmasını ve ortaklıkların kurulmasını sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye'yi en iyi şekilde tanıtmak istiyoruz. Hem Türkiye'nin hem de Arap ülkelerinin bu tanıtıma ihtiyacı var" şeklinde konuştu.