Türk Asansör Sektörünün İlk Kadın Derneği Kuruldu

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2018 Yazdır

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği (AYS-KAD) 14 Şubat 2018 tarihinde kuruldu. Türk Asansör Sektörünün de ilk kadın derneği olan oluşum 31 Mart 2018 tarihinde ilk genel kurul toplantısını 28 kadın kurucu üyesi ile birlikte gerçekleştirdi.

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sektöründe faaliyet gösteren Kadın Temsilciler AYS-KAD çatısı altında güçlerini birleştirdi. Sektörde Kadın Buluşmaları adı altında birçok defa bir araya gelerek dayanışma örneği sergileyen Sektör Kadınları, bu toplantılar sonucunda dernekleşme kararı aldı. 28 kadın kurucu üyeyle faaliyete giren AYS-KAD, Türk Asansör Sektörünün de ilk kadın derneği oldu.

Yapılan ilk Genel Kurulda Yönetim Kuruluna seçilen asil ve yedek üyelerin görev dağılımı gerçekleşti. Başkanlığa Yasemin Bulut, Başkan Yardımcılıklarına Ebru İleri, Ela Kocatepe ve Dilek Dilek seçilirken Genel Sekreterliğe Gülay Pala, Sayman Üyeliğe de Gönül Kaya seçildi. Deniz Demirkaplan, Meltem Buger, Nermin Boyacıoğlu, Özlem Altunkaya, Serap Demir asil üyeler, Selda Baloğlu, Özlem Efir, Gülgün Gülol, Fulya Ürgine, Neslihan Tunç, Serap Aydın, Dilek Öğüşlü, Berrin Bayraktar, Demet Akın, Nuray Eyigele İşleyen ve Şükran Demir de Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri olarak belirlendi.

İlk Başkan Yasemin Bulut

Derneğin kuruluşuna öncülük eden AYS-KAD Başkanı Yasemin Bulut, kuruluş amaçlarını; “Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayisinde yer alan kadınların iş dünyasındaki statülerini güçlendirmek, ülke ekonomisine katkılarını arttırmak ve sektöre daha fazla kadın iş gücünü dâhil etmek.

Sektörün mesleki, teknik, ahlaki ve profesyonel anlamda gelişimi için eğitim, enformasyon, organizasyon ve strateji destekleri vererek, sektörün büyümesine ve gelişmesine katkı sağlamak.

Türk Asansör Sektörünü uluslararası platformlarda temsil etmek” şeklinde 3 ana başlık altında özetledi.

11 asil 11 yedek Yönetim Kurulu ve 3 Asil 3 Yedek Denetleme Kurulu üyesinden oluşan ve 28 kurucunun tamamının görev aldığı AYS-KAD, çalışmalarını 5 ana stratejide oluşturduğu komisyonlarla sürdürmeyi hedefliyor.