TUBİTAK Desteğiyle Elektrikli Asansör Motoru Üretildi

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2020 Yazdır

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), TÜBİTAK’ın da desteği ile yüksek enerji verimliliğine sahip dişlisiz asansör motoru üretildiğini duyurdu.

SUBÜ Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarından Dr. Mücahit Soyaslan’ın yürütücülüğünde tamamlanan proje, yüksek enerji verimliliğine sahip, dıştan rotorlu, sürekli mıknatıslı bir senkron motorun tasarımı ve üretimini kapsıyor.

‘Asansör Tahrik Sistemleri İçin Dıştan Rotorlu Sürekli Mıknatıslı Bir Senkron Motorun Tasarımı ve Üretimi Projesi’ kapsamında dişlisiz bir asansör motoru üretildiğini belirten Dr. Mücahit Soyaslan, “Böylelikle yerli imkânlarla yüksek enerji verimliliğine sahip olan hem halatlı hem de kayışlı motor olarak kullanılabilecek özgün bir tasarım elde edildi. Dıştan rotorlu elektrik motorunun tasarımı sırasında gerçekleştirilen optimizasyon işlemleri, parametrik çözüm çalışmaları, sonlu elemanlar analizleri, yapısal/termal analizler, mekanik iyileştirmeler ve prototip üretimi ile motor tasarımı ve uygulaması konularında literatüre önemli katkılar sağlandı. Projede SUBÜ’den Prof. Dr. Osman Eldoğan, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden (TOGÜ) Prof. Dr. Ahmet Fenercioğlu ve Trakya Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Yusuf Avşar da yer aldı” diye konuştu.

Çalışmalar neticesinde yüzde 91 verime sahip, tekerleğe monte edilerek doğrudan tahrik imkanı sağlayan fırçasız bir doğru akım motoru tasarladıklarını aktaran Soyaslan, "Hem asansör motorları hem de elektrikli araç motorları için tasarım ve proje çalışmalarımız devam ediyor. Farklı üniversitelerden alanında uzman hocalarımızın yer aldığı ekibimizle yeni bir TÜBİTAK projesi üzerinde çalışıyoruz. Proje neticesinde üretilecek motoru, seri üretime geçirmek isteyen firmalar oldukça heyecanlı. Tasarladığımız ve ürettiğimiz motorların patent başvurularını gerçekleştiriyoruz. Uygulama noktasında öncü olmak, üniversitemizin temel hedefleri arasında yer alıyor. Ürüne dönüşmeyen ve katma değeri olmayan projeler, zaman ve kaynak kaybına neden oluyor. Enerjimizi ve genç potansiyelimizi katma değeri yüksek projelerde kullanmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.