Thyssenkrupp, Almanya’nın En Yüksek Seyir Terasını Ziyaretçilerine Açtı

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2017 Yazdır

thyssenkrupp halatsız, yüksek hızlı asansörlerin test edildiği Rottweil’de ki test kulesini 7 Ekim 2017 tarihinde ziyaretçilerine açtı. Kulenin 232 metre yüksekliğindeki terasında ziyaretçiler, 360 derecelik açıyla Black Forest ve Swabian Alb manzarasının keyfini çıkartabilecekler.

Şu an tam kapasite hizmet veren thyssenkrupp test kulesi, mühendislik, gelişim ve inovasyonun simgesi olmasının yanı sıra bölgedeki en yeni turizm merkezini oluşturuyor. Temel atma töreninden yaklaşık üç sene sonra ilk defa halka açılan seyir terası, Almanya'nın en yüksek seyir platformu olma özelliği taşıyor.

thyssenkrupp AG CEO’su Dr. Heinrich Hiesinger, thyssenkrupp Elevator CEO’su Andreas Schierenbeck ve Rottweil Belediye Başkanı Ralf Broß, 232 metre yükseklikte bulunan 360 derece panoramik manzaraya sahip yapının açılışını Baden-Württemberg Başbakanı Winfried Kretschmann, Rottweil-Tuttlingen seçim bölgesi Bundestag üyesi Volker Kauder ve mimarlar Werner Sobek ve Helmut Jahn gibi önemli misafirler eşliğinde gerçekleştirdi.

“Test kulesinin açılışı benim için inanılmaz bir duygu” sözleriyle coşkusunu ifade eden, thyssenkrupp Elevator CEO’su Andreas Schierenbeck, “Yapım aşaması boyunca neredeyse her şey yolunda gitti, binanın planlanan bütçeyle planlanan zamanda bitmesinden dolayı oldukça gururluyum. Çalışanlarımız yüksek hızlı asansörler için saha çalışmasına başladı bile.” dedi. Schierenbeck, bu yeni yapının her bakımdan gelişimin simgesi olduğunu kaydederek, “Test kulesi, thyssenkrupp Elevator’ın global asansör endüstrisinde köklü değişiklikler yapmasını sağlamıştır” şeklinde açıklamada bulundu.

Thyssenkrupp AG CEO’su Heinrich Hiesinger ise kuleyi “asansör teknolojisinde yeni dönemin gelecek laboratuvarı ve thyssenkrupp’un yenilikçi gücü ve mühendislik becerilerinin etkileyici bir örneği” olarak tanımladı. Hiesinger kulenin inşası için toplamda yaklaşık 40 milyon Euro yatırım yaptıklarını açıkladı.

Rottweil Belediye Başkanı Ralf Broß, “Test kulesi, inovasyonun bir simgesidir. Burada yaşayan çoğu kişi kendisini bu yapıyla özdeşleştiriyor” şeklinde konuştu. “Halk, kuleyi ziyaret etmek için ilk günden beri büyük bir ilgi gösterdi. thyssenkrupp, seyir platformunu bu nedenle inşa etti. Şirketin açıklık kültürü ve halkın yoğun katılımı, bu başarının anahtarları. Test kulesi, Rottweil’i geleceğe yönelik bir iş merkezi haline getirdi ve aynı zamanda bölgenin turistik cazibesini arttırdı” şeklinde konuştu.

Kule Hakkında

40,000 ton ağırlığa sahip olan Kule ’de, 2,500 tondan fazla çelik kullanıldı. Polimer kaplı yapı, binaya ‘belirginlik’ özelliği katmasının yanı sıra binayı yoğun güneş ışığından korumakta ve rüzgâr gücünü azaltarak binanın hareketini de en aza indirgiyor.

Üniversite şehirleri Zürih, Münih ve Stuttgart’taki araştırma ve geliştirme çalışmalarının bir parçası olan 10,000’den fazla öğrencinin yanı sıra Neuhausen auf den Fildern’deki asansör üretim tesisi ile birlikte test kulesi, asansör teknolojisi açısından Almanya’daki en büyük inovasyon merkezlerinden birini oluşturuyor.

Rottweil’de test edilen ileri teknolojiler arasında son jenerasyon asansör olan MULTI de dikkat çekiyor.