thyssenkrupp 19’uncu Üretim Tesisini Türkiye’de Açtı

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2018 Yazdır

Almanya merkezli thyssenkrupp Asansör, Türkiye’deki ilk üretim tesisini 8 Mayıs 2018 tarihinde Kocaeli- Dilovası’nda açtı. Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde hayata geçen tesiste, ilk etapta yılda 1.200 ünite yürüyen merdiven üretilmesi hedefleniyor.

20 Milyon Euro’luk yatırımıyla Türkiye’yi yürüyen merdiven ihracatında merkez üs olarak konumlandırmayı amaçlayan thyssenkrupp’ un yeni tesis açılışına; Başbakan yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli BŞB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İstanbul BŞB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, thyssenkrupp Elevator Küresel Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Ercan Keleş, thyssenkrupp Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, 300’e yakın davetli ve basın mensupları katıldı.

İlk etapta yılda 1.200 ünite yürüyen merdiven üreterek 500 milyon TL’lik bir hacim oluşturacak olan tesiste üretilecek “Made in Turkey” damgalı yürüyen merdivenler, Türkiye pazarının yanı sıra Ortadoğu ve Doğu Avrupa pazarlarında da satışa sunulacak. Böylece thyssenkrupp Asansör, Türkiye’yi yürüyen merdiven ihracatında bölgenin merkez üssü olarak konumlandırmış olacak.

“Bu tesis ‘Yerli ve Milliye katkıda bulunacak”

Açılışta söz alan thyssenkrupp Elevator Küresel Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Ercan Keleş “Bu tesis ‘Yerli ve Milliye katkıda bulunacak” diyerek başladığı konuşmasında “Türkiye için ‘yerli ve milli’ olma kavramının son dönemde büyük anlamlar ifade ettiğini ve gerçekten büyük önem taşıdığını görüyoruz. Biz de yeni yatırımımızla bu kavrama katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. thyssenkrupp Asansör sadece standartlara uygun ürünler üreten bir şirket değil aynı zamanda geliştirdiği teknolojilerle çoğu zaman standartları belirleyen ve kalite çıtasını yukarı taşıyan bir şirket. Şirketimiz için üretim öncesindeki araştırma geliştirme çalışmaları büyük önem taşıyor. Bu yenilikçi yaklaşımımız sayesinde, halatsız asansör, aynı kuyuda birbirinden bağımsız çalışan asansör kabinleri gibi sayısız yeni teknoloji geliştirdik, geliştirmeye de devam ediyoruz. Sözünü ettiğim teknolojilerin ardındaki bilgi birikimini yeni fabrikamızla şimdi Türkiye’ye taşıyoruz. Fabrikamızda görev yapan Türk mühendis ve işçiler, işte bu bilgi birikiminden yararlanarak üretim yapacaklar ve ‘yerli ve milli’ konseptine katkıda bulunacaklar” dedi.

Sadece kendimiz büyümeyeceğiz, Türk şirketlerinin de büyümesinde rol oynayacağız

thyssenkrup Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı ise; “Uzun yıllardır ülkemizdeki faaliyetlerini Türkiye ofisi ile direkt olarak sürdüren şirketimiz, yeni fabrikası ile ülkemize olan güvenini ve inancını bir kez daha ortaya koyuyor. Fabrikamız, bölgedeki Türk firmalarından oluşan tedarikçileri ve taşeronları ile devasa bir ekosistemin merkezinde yer alıyor. Bu sayede, thyssenkrupp Asansör olarak sadece kendimiz büyümekle kalmayacağız, Türk şirketlerinin de büyümesinde rol oynayacağız. Başlangıç aşamasında minimum yüzde 54 yerlilik oranı ile çalışacak olan tesisimiz, gelecek yıl bu oranı yüzde 90’a kadar yükselterek Türkiye’de kullanılan yürüyen merdivenlerde yerlilik oranının artmasını sağlayacak. Fabrikamızda gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle, belediyelerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak, ürün yaşam döngüsünü uzatırken, şehirlerde yaşayanların yaşam kalitesinin yükselmesine yardımcı olacağız” şeklinde konuştu.

İhracata katkı sağlayacak

T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut konuşmasında köklü geçmişiyle sektöründe lider şirketlerden olan thyssenKrupp’u, Dilovası Makine İhtisas OSB’deki bu yatırımı için tebrik etti. Ermut; “Bu yatırım ile Türkiye’nin uluslararası şirketler için ne kadar önemli bir pazar olduğu bir kez daha teyit edilmiş oluyor. İlk etapta yıllık yaklaşık 1.200 ünite üretim kapasitesine sahip olacak bu tesisten Türkiye’nin yanı sıra, Doğu Avrupa, Türkî Cumhuriyetler ve Orta Doğu pazarlarına da ürün tedarik edilecek. Yani bu fabrika aynı zamanda ihracatımıza da katkı sağlayacak. Biz de Ajans olarak, ithal bağımlılığını azaltan ve ihracatı artıran sektörlere stratejik olarak öncelik veriyoruz. Bu tesiste, ilk yıl için yüzde 54, önümüzdeki yıllar için yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranı sağlanması planlanıyor. Dolayısıyla, thyssenkrupp’ un bu yatırımı, bu yönü ile de önem arz ediyor. Bildiğiniz gibi ülke olarak yerlileştirmeye hız vermiş durumdayız. Enerjide dışa bağımlılığımızı her geçen yıl azaltıyoruz. Savunma sanayinde de bunu başardık. Başbakanlığın bir genelgesi ile Yerlileştirme Yürütme Kurulu kuruldu. Bu sayede, önümüzdeki dönemde; kimya, ilaç sanayi, yarı iletken ürünler, makina tesisat, motorlu kara taşıtları, raylı sistemler, gıda ve bilişim gibi stratejik sektörlerde de yerlilik oranını artıracağız” dedi.

Türkiye’ye güvenen hiçbir zaman kaybetmedi

Başbakan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ise; “Türkiye’ye güvenen hiçbir zaman kaybetmedi” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi; “Sürdürülebilir istihdamın olmazsa olmazı imalat sanayindeki istihdamdır. Türkiye’nin sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesi için imalat sanayi son derece önem arz etmektedir. Türkiye’de bizim için yerli yabancı ayrımı yok. Bu ülkeye yatırım yapan her şirket Türk şirketidir. Bizim için yerli ve millidir. Bizim kalkınmamıza bizim refahımıza destek veren şirketlere yabancı gözüyle bakmak akıl ve mantığa sığmaz. Doğru ve akıllı yapılan yatırım herkese kazandırıyor. Bu anlayış ile son on yılda 9 milyon istihdam ürettik. Avrupa genelinde toplam 28 ülkenin ürettiği istihdamın iki katını tek başına Türkiye üretti.

Kendi insanımıza iş bulmak bizim görevimiz. 2017’de büyümede dünya rekoru kırdık, büyümenin getirdiği bazı yan etkiler var doğru ama bu yan etkiler var diye büyümeyi bertaraf edemeyiz. Bu etkileri ortadan kaldırmak için kısa, orta ve uzun vadede alınması gereken tüm tedbirler alınmaktadır, alınacaktır. Bundan kimsenin tereddüttü olmasın. Cari açık için Türkiye’deki üretimin niteliği de çok önemlidir. Bu bilinçle hükümetimiz yatırım ve AR-GE konusunda çok önemli adımlar attı. AR-GE ve inovasyon konusunda Türkiye dünyanın en cömert teşviklerini veren ülkelerden biri. Tasarım da aynı şekilde. Patent kanununu, üretim reform paketini hayata geçirdik. Bundan sonra da bu çalışmaları durmadan sürdüreceğiz. Bugüne kadar Türkiye’ye güvenen kimse kaybetmedi. Şu ana kadar Türkiye’de iş yapan firmaların hiçbiri Türkiye’nin şartlarından dolayı çekip gitmedi. Türkiye’de yatırım geçmişi 100 yıla dayanan alman firmaları var. Ben bu anlamda Türkiye’ye gösterdikleri güven için thyssenkrupp firmasına, tüm yöneticilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve protokol heyeti açılış kurdelesini kesti. thyssenkrupp CFO’ su Ercan Keleş tarafından Bakan Fikri Işık, protokol heyeti ve davetlilere tesis gezisi yaptırılarak detaylı bilgi verildi.

Fabrika, 27 bin metrekarelik bir alan üzerinde 23 bin metrekare kapalı alana sahip. Bu alan içerisinde, insana yapılan yatırımla birlikte eğitim kampüsü de yer alıyor. Bu eğitim merkezinde tüm Türkiye ve çevre ülkelerdeki çalışanlar özel asansör ve yürüyen merdiven eğitimi alma fırsatı bulabilecekler.