Teori Mühendislik Yeni Fabrikasına Taşındı

Yayın Tarihi Haziran 2016 Dürdane Abdal Yazdır

Üretim tesisini büyüten Teori Mühendislik, ofisini ve fabrikasını Sancaktepe’deki yeni tesisine taşıdı. Firma, yeni tesisinde % 20 olan ihracat oranını % 40’ın üzerine çıkartmayı hedefliyor.

Kabin, özel süspansiyon, kramer kapı, otomatik kasa panel, monşarj kapı kabin, semer tipi karkas üreten Teori Mühendislik Teori Mühendislik, İstanbul Ferhatpaşa’daki ofisini ve fabrikasını Sancaktepe’ye taşıdı.

Haziran 2016 itibariyle 2.500 metrekare kapalı, 1.200 metrekare açık alanı olan yeni tesisine geçen firma, aynı zamanda makine yatırımını da artırdı. Firma, yeni tesisinde üretim kapasitesini, ürün kalitesini ve ürün çeşitliliğini artırmayı hedefliyor. Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız Genel Müdürü İbrahim Yılmaz, iç satışların yanı sıra ihracatı da artırmayı hedeflediklerini söyledi. Şu anda Katar, Suudi Arabistan, Irak, İran, İsrail, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya gibi ülkelere ihracat yapan firmanın hedefi, % 20 olan ihracat oranını % 40’ın üzerine çıkartmak. 18 yıldır asansör sektöründe faaliyet gösteren İbrahim Yılmaz, Teori’nin dünü, bugünü ve yarınına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Asansör sektörüne 1998 yılında bir firmada makina mühendisi olarak başladım. Çalıştığım firmada 2005 yılına kadar üretim ve satış sorumlusu olarak görev yaptım. 2005 yılında Teori markası ile kendi imalat firmamı kurdum. İmalata başlangıçta kabin ve katlanır kramer kapı ile başladık. İlk yılda kabin imalat adedimiz 800, kramer kapı imalatımız 2.000 civarında oldu. İlk imalat yerimiz 600 metrekare alana sahipti. Zamanla imalatımızı hem kalite hem de adet olarak geliştirdik. 2009 yılından itibaren Asansör İstanbul Fuarına katılmaya başladık. İlk ihracatımızı 2008 yılında Balkan ülkelerine yaptık. 20 olan çalışan sayımızı zamanla 40’a kadar çıkardık. Asansör sektörünün hızla büyümesi ile biz de mevcut üretim alanımızı 1.500 metrekareye çıkardık ama bu alan da bize yetmez oldu. 2016 yılında daha büyük ve daha kullanışlı yere geçme kararı aldık. Haziran 2016 tarihinde 2.500 metrekare kapalı, 1.200 metrekare açık alanı olan yeni yerimize taşındık. Yeri yerimize makine yatırımı yaptık. Kullandığımız makine parkurunu yeniledik, bunlara ilaveten 4000*2000 ebatlı lazer kesim makinayı parkurumuza ilave ettik. Yeni tesisimizde üretim kapasitemizi, ürün kalitemizi, ürün çeşitliliğimizi, çalışan sayımızı, daha önemlisi nitelikli eleman sayımızı artırmak istiyoruz.”