TASIAD Eğitim Komitesi, Üniversite Öğrencilerine Sektörü Anlattı

Yayın Tarihi 24 Mart2016 12:43 2014 Dürdane Abdal Yazdır

TASIAD Eğitim komitesi, Gedik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda kariyer tanıtım semineri düzenledi. Mekatronik Bölümü ögretmenlerinin ve öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği seminer sonrasında okul yönetimi, Mekatronik ve Elektrik-Elektronik bölümlerine haftada iki saat asansör dersi konulması talebinde bulundu.

TASIAD Eğitim Komitesi, asansör sektörüne nitelikli personel istihdamı sağlamaya dönük çalısmalarını sürdürüyor. Komite bu amaçla 24 Mart 2016 tarihinde Gedik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda kariyer tanıtım toplantısı düzenledi. Bu toplantının temeli, Komite’nin sektörün nitelikli personel istihdamı sorununa çözüm üretme çalısmaları kapsamında, geçtigimiz yılın Mayıs ayında, İstanbul Gedik Üniversitesi Müdürlüğü ile düzenlediği toplantıda atılmıştır. O görüşmede, öğrencilere sektörü anlatan bir kariyer toplantısı yapılması da gündeme gelmişti.

TASIAD Eğitim Komitesi’nden Betül Yılmaz, Yasemin Bulut ve Zeynep Çavuş’un sunum yaptığı toplantıya Gedik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Yardımcısı Yrd. Doç. Fatih Yalçın, Mekatronik Bölümü Öğretim Görevlisi Gözde Konuk ve çok sayıda öğrenci katıldı. Sektörün nitelikli işgücü ihtiyacı var Betül Yılmaz, sunumunda TASIAD hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, sektöre ilişkin de genel bilgilendirmede bulundu. Asansör sektörünün sağlayan bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Yılmaz, sektördeki nitelikli işgücü ihtiyacına vurgu yaptı.

Eğitim Komitesi’nin çalışma alanları

Daha sonra söz alan Yasemin Bulut, Eğitim Komitesi ve Komite’nin faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bulut, Komite olarak eğitim çalısmalarını asağıdaki 5 ana gruba ayırdıklarını söyledi:

  • Okullarda sektör tanıtımı,
  • Yerel yönetimlerde sektör tanıtımı,
  • Sektör bilgilendirme ve eğitim seminerleri,
  • Avrasya Asansör Fuar Çalışmaları (okullar için tanıtım standları oluşturuldu. Türkiye genelinde sektörle ilgili 28 meslek lisesine ve 3 meslek yüksekokuluna davet gönderildi.
  • Asansör meslek okulu açılması.

Yasemin Bulut, bu 5 ana başlık altında topladıkları çalısmalara, Gedik Üniversitesi ile tanıştıktan sonra yeni bir madde eklediklerini haber verdi:

Gedik Üniversitesi Öğrencilerine İş Edindirme Programı.

Fermator Ortadogu Ofisi Direktörü Murat Camgöz: Malatya’da böyle bir yatırım yaptıkları için Sistem Çelik Halat’ı takdir ediyoruz

Zeynep Çavuş’un sunumu ise kariyer ağırlıklıydı. Sunumuna, “Asansör sektöründen sizleri haberdar etmek ve nitelikli iş gücünü sektörle tanıştırmak için buradayız. Bu kapsamda Gedik Meslek Yüksekokulu (MYO) ve asansör sektörünün işbirliği arzusundayız” sözleriyle başlayan Çavuş, kariyer planlamasının ne olduğu, nasıl yapılması gerektigi konularında bilgiler verdi. Eğitim Komitesi’nin, MYO-Sektör işbirliği kapsamındaki planlarını ise şöyle sıraladı:

  • “Gedik MYO-Sektör işbirliği kapsamında sektör temsilcileri ile Gedik MYO ögrencilerini bir araya getirecek bir program hazırlamak istiyoruz.
  • Sektörel fabrika gezileri planlıyoruz
  • Staj ve iş başvurularında yardımcı olmak istiyoruz.
  • İş başvurularının değerlendirileceği bir sistem hazırlayarak; bu kapsamda ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynagına destek saglamayı planlıyoruz.
  • Staj ortamında mesleki ve teknik eğitimle; iş piyasasının ihtiyaç ve beklentilerine uygun, kalifiye personel ihtiyacının giderilmesine yönelik stratejik iş gücünün yetiştirilmesi sağlanacak. Sektör temsilcilerinin de, kendi beklenti ve ihtiyaçları dogrultusunda, bu gençler arasından gelecekte birlikte çalışmayı düsündüğü personel adaylarını seçebileceği bir platform hazırlayacağız.”

Zeynep Çavuş’un sunumunun ardından, TASİAD Teknik Komite Üyesi Erdinç Yılmaz söz alarak sektöre ilişkin kısa bir konuşma yaptı. Asansör sektörünün önünün açık olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Teknik bilgiye sahip insanlar istiyoruz. Sizin sektördeki rakiplerinizin çoğu ilkokul veya ortaokul mezunu insanlar. Siz kısa zamanda yükselebilirsiniz” diye konuştu.

Mekatronik ve Elektrik-Elektronik bölümlerine asansör dersi

Zeynep Çavuş, sunum sonrasında öğrencilere, iki ay sonra daha geniş bir katılımla okulda bulunacaklarını ve staj basvurularını alacaklarını haber verdi. Sunumları büyük dikkatle izleyen ögrenciler, merak ettikleri sorularla ayrıntılara ulaşmaya çalıstı.

Toplantı sonrasında, Gedik Üniversitesi’nin Mekatronik ve Elektrik-Elektronik bölümlerine haftada iki saat asansör dersi koyulması yönünde Gedik Üniversitesi tarafından talep geldi.

Böylelikle Egitim Komitesi, Türkiye’deki asansör egitimlerini gelistirme hede'eri dogrultusunda önemli bir adım atmış oldu.