TASİAD Meslek Liselerine Kitap Desteğini Genişletti

Yayın Tarihi 1 Ekim 2016 Yazdır

TASİAD tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen meslek liselerine yönelik ücretsiz kitap projesi kapsamında basılan kitapların sayısı üçe çıktı. TASİAD Yönetim Kurulu, ilk olarak Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine kitaplarını teslim etti.

TASİAD Eğitim Komitesi, mesleki eğitimin niteliğinin yükselmesi ve yaygınlaşması adına birçok girişimde bulunuyor. Bunlardan biri de Meslek Lisesi Öğrencilerine Yönelik Ücretsiz Kitap Projesi. TASİAD, geçen yıl başlattığı bu projeyle basımı tamamlanan kitapları, tüm Türkiye genelinde belirlenen okullara dağıtıyor. Geçtiğimiz yıl “Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı Asansör Sistemleri” isimli ders kitabı, Türkiye genelinde Elektromekanik Taşıyıcılar bölümü olan bütün okullara dağıtılmıştı. Bu yıl bölümün bütün kitaplarının, Marmara Bölgesi’ndeki tüm okullara dağıtılmasına karar verildi. Dağıtılan kitapların isimleri; “Kumanda Teknikleri 1 ve Kumanda Teknikleri 2”, “Asansör Sistemleri” ve “Yürüyen Merdiven-Yol ve Vinç Sistemleri”. Kitap dağıtılan okulların isimleri ise şu şekilde:

  • İstanbul İnönü Mesleki ve Teknik Lisesi,
  • İstanbul İMMİB Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
  • Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
  • Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
  • Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
  • İstanbul Kocasinan Şehit Samet Kırbaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
  • Bursa Has Asansör Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Kitap dağıtımına Samandıra MTAL ile başlandı

TASİAD kitap dağıtımını bu yıl 3 Ekim 2016 tarihinde Samandıra Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ile başlattı. TASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Gökhan, Başkan Yardımcısı Betül Yılmaz, TASİAD Teknik Komite Başkanı Abdurrahman Aksöz ve Eğitim Komitesi üyesi Zeynep Çavuş’tan oluşan TASİAD heyeti, önce okul müdürünü ziyaret etti. TASİAD heyetini, Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Oktay Yıldırım, Elektromekanik Taşıyıcılar Bölüm Şefi Mustafa Alp ve bölüm öğretmenleri ağırladı. Yapılan görüşmede TASİAD yetkilileri, Eğitim Komitesinin faaliyetlerini aktardı, TASİAD’ın Kartal’a yaptıracağı Asansör Meslek Okulundan bahsetti. Elektronik Mekanik Taşıyıcılar müfredatının değiştirilmesi konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Elektronik Mekanik Taşıyıcılar bölümünde şu anda bütün asansör derslerini elektrik öğretmenleri anlatıyor. Hem okul yönetimi hem de TASİAD Eğitim Komitesi, müfredatın değişmesi ve mekanik bölümündeki öğretmenlerin Elektronik Mekanik Taşıyıcılar bölümünde ders vermesi gerektiğini söyledi.

TASİAD yetkilileri ayrıca Bölüm Şefi Mustafa Alp’e işletme ziyaretleri yapılması konusunda teklifte bulundu. Konuya ilişkin görüş veren Eğitim Komitesi Başkanı Betül Yılmaz, “Mesela regülatör dersini işlerken bir regülatör fabrikasını geçmeleri konusunda destek olabileceğimizi söyledik. Bölüm şefleri bu konuya çok sıcak baktılar” diye konuştu.

Betül Yılmaz, teknik donanım anlamında okulu çok sevdiklerini de söyledi. Okulun öğrencilere fayda sağlayacak bir teknik donanıma sahip olduğunu dile getiren Yılmaz, farklı sektörlerden firmaların okula yatırım yaptığına, asansörün yanı sıra Viko, Anel, Ford gibi firmalardan da destek alındığına dikkat çekerek “Ford araba göndermiş, çocuklara motor sökmeyi öğretiyorlar. Böylelikle uygulama eğitimi çok iyi duruma ulaşmış. Öğretmen arkadaşları da çok dinamik, enerji dolu gördük. Yapmaya gayretli, hevesli öğretmenler” dedi.

Samandıra MTAL, her yıl bölümlerini tanıtan fuarlar düzenliyor

Samandıra Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, okulun teknik donanımını geliştirmenin ötesinde, okulun tanıtımı için de önemli faaliyetlerde bulunuyor. Her Mayıs ayında kariyer günleri ve meslek tanıtım fuarları düzenliyor. Bu fuarlara bütün firmalar stant açıp bölümlerini tanıtabiliyor ve konferans salonunda sunumlar yapabiliyor.
Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Oktay Yıldırım, bu fuarda okulun velilere de tanıtıldığını aktardı. TASİAD’ın kitap dağıtım projesinin önemine de vurgu yapan Yıldırım, “Sektöre ara ve ana eleman yetiştiren meslek liselerinin, sektöre ait güncel teknolojiyi ve verileri takip edebilmeleri için sektörle işbirliği yapmalarını çok önemsiyoruz. Mayıs ayındaki kariyer günlerimize ve meslek tanıtım fuarımıza sektöre ait firmaların katılımını bekleriz” dedi.

Kitap dağıtım projesine 14 firma sponsor oldu

TASİAD’ın ücretsiz kitap dağıtım projesine, TASİAD üyesi 14 firma sponsor oldu. Bu firmalar alfabetik olarak söyle sıralanıyor:
Arkel, Aybey, Boss, Casadoor, Ceo Mühendislik, Cersan, Fabre, Gravit, Merih, Metroplast, More, Nagel, Stoper, Ventus.