TASFED’den “Asansör Güvenlik Ekipmanları Test ve Geliştirme Merkezi”ne Tam Not

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2021 by Yaprak Aktaş Yazdır

Türkiye Asansör Sanayicileri Federasyonu (TASFED), asansör güvenlik komponentleri grubunda testlere başlayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (BTSO MESYEB) bünyesinde kurulan “Asansor Güvenlik Ekipmanları Test ve Geliştirme Merkezi”ni 5 Ağustos 2021 tarihinde yerinde inceledi.

Asansörlerde kullanılan güvenlik aksamlarının test ve muayene hizmetlerinin gerçekleştirildiği Asansör Güvenlik Ekipmanları Test ve Geliştirme Merkezi, TASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik ve TASFED Yönetim Kurulu Üyelerini ağırladı. Bursa Asansör Sanayicileri Derneği (BURSAD) Başkanı Ali Gültekin Baki’nin de yer aldığı heyeti BTSO Makine Konseyi Başkanı Cem Bozdağ ve BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök karşıladı. İstişare toplantısının ardından heyet, BTSO tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleri ile BTSO MESYEB bünyesinde kurulan merkezi inceleyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Test merkezi sayesinde yerli asansör sanayisinin uluslararası piyasada güç kazanacağına vurgu yapan TASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, “Bakanlığımız ve BTSO-MESYEB iş birliğinde kurulan ‘Asansör Güvenlik Ekipmanları Test ve Geliştirme Merkezi ile sanayicilerimizin önemli bir ihtiyacını karşılamış olacak. BTSO’yu bu proje dolayısıyla tebrik ediyorum” dedi.

“Merkez, uluslararası piyasada daha güçlü olmamızı sağlayacak”

Asansör teknolojilerinin geliştirilmesi için önemli bir adım atıldığına da vurgu yapan Başkan Yusuf Atik, yerli asansör sanayinin gelişimine dikkat çekti. Atik, “Yerli asansör sanayimizin büyümesi ve güçlenmesi için hiçbir engel yok. Asansör Güvenlik Ekipmanları Test ve Geliştirme Merkezi’nin uluslararası asansör piyasasında daha güçlü konuma gelmemiz için önemli katkılar sunacağına inanıyorum” diye konuştu.

Testler yapılmaya başlandı

TÜRKAK tarafından akredite edilen laboratuvarda asansör güvenlik komponentleri grubunda testlerin yapılmaya başlandığını dile getiren BTSO-MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök, test surecinin ilerleyişine ilişkin önemli bilgileri aktardı. Karakök, ülke genelinde sınav ve belgelendirme hizmeti verdiklerini anımsatarak, “Merkezimiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında hizmet veriyor. Merkezimizde şu anda testler yapılmaya başladı. Buradaki kapsamlı altyapıyı sektör temsilcilerimizle birlikte daha da geliştirmek istiyoruz. Sadece test yapıp rapor hazırlamayı değil, asansör sektörüne değer katmayı hedefliyoruz. Asansör MYK belgelendirmesinin yapıldığı, enerji verimliliği laboratuvarının olduğu ve asansör komponentlerin test edildiği Türkiye’de ilk ve tek olan bu merkeze TASFED’in de katkılarını bekliyoruz” dedi.

Test merkezinde süreç nasıl işliyor

Şeffaflık Ön Planda

Asansör Güvenlik Ekipmanları Test ve Geliştirme Merkezi’nde gerçekleştirilen testlerde şeffaflık ön planda. Ürün numunesi test merkezine geldiği andan itibaren kamera kaydı ile takip edilebiliyor. Aynı zamanda üretici firmanın test sürecine katılımına da izin veriliyor. Test aşamasına son derece özen gösterilen merkezde, yapılan testlerle ilgili bilgi havuzu da oluşturuluyor.

Eksiklikler raporlanıyor

Test sürecine alınan numuneye ait kullanım kılavuzunun dikkatle okunarak ürün montajının yapıldığı merkezde, görülen tüm eksiklikler raporlanarak Bakanlıkta ilgili birimlere teslim ediliyor.

Testlere itiraz mümkün

Merkezde yapılan test sonuçlarına üreticinin itiraz hakkı da bulunuyor. İtiraz üzerine ikinci numunenin test aşamasına geçiliyor, ancak test sonucu değişmez ve tekrar aynı uygunsuzluklar saptanırsa, ikinci test için de aynı ücret alınıyor. Firmanın itirazının haklı bulunması durumunda ise ikinci numunenin test ücreti talep edilmiyor.

Test ücretleri 9 ila 17 bin TL arasında

Her biri kendi başına bir maliyet gerektiren bu testlerden; fren testini 17 bin, tampon ve regülatör testlerini ise 9 bin TL’ye yaptırmak mümkün.

Belgelendirme sürecine dikkat edilmeli

Test sürecine giren ürünlerle ilgili tüm teknik dosyalar da detaylarıyla inceleniyor. Bu noktada öne çıkan başlıklardan birisi belgelendirme süreci. Test edilen ürünün belgelendirme firması tarafından doğru belgelendirilmesi önemli kriterler arasında yer alıyor.

Uluslararası markalarında test edilmesi için çalışmalara başlandı

Ürünlerin güvenirliliği üzerine yapılan çalışmaların çelişkiden uzak olmasına son derece özen gösteren MESYEB, yerli-yabancı ürünler arasında veri analizi için de ön çalışma yaptı. Yerli ve yabancı ürünlerin kıyaslanması için zemin hazırlayan merkezde, satın alma yöntemi ile dünyaca ünlü markalara ait frenler de test sürecinden geçirildi. Edinilen bilgiye göre, Ticaret Bakanlığı yabancı markalara ait ürünlerin de bu merkezde test edilebilmesi bir çalışma yürütüyor.

UR-GE Projesi başladı

BTSO Makine Konseyi Başkanı Cem Bozdağ, BTSO’nun asansör sektörüne yönelik girişimleri hakkında bilgi verdi ve Ticaret Bakanlığı’nın da desteklediği Ur-Ge projesi yürüttüklerini açıkladı. Ur-Ge projesinde 28 firmanın yer aldığını bildiren Bozdağ, projede pandemi nedeniyle aksaklıklar yaşandığına dikkat çekti, “Pandeminin azalması ile birlikte Ur-Ge projemizi daha aktif değerlendirip, sektör temsilcilerimizin yurt dışı fuar ve B2B etkinliklere katılımını hızlandıracağız” diye konuştu.

Ur-Ge projesinde firmaların ihtiyaç analizinin hazırlanarak eğitim programının başladığına da dikkat çeken Bozdağ, ilk eğitimin konusunun “kümelenme” olduğunu vurguladı ve “Firmalarımıza aslında rakip değil meslektaş olduklarını ve kümelenmenin ne gibi faydalar getireceğini anlatmamız gerekiyor” dedi.

BUTGEM VE İŞKUR işbirliğinde nitelikli personel

Sektörde nitelikli iş gücü konusunda yaşanan sıkıntıları göz önünde bulundurduklarını da dile getiren Bozdağ, bu konuda yürüttükleri çalışmalar hakkında da bilgi verdi. BTSO çatısı altında faaliyet gösteren Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM) ile İŞKUR’un ortak bir program başlattıklarını, İŞKUR’da iş arayanların BUTGEM’de eğitime katılacağını ve sektördeki nitelikli personel açığının da bu yolla kapatılmasının hedeflendiğini ifade etti.