Sistem Çelik Halat Fermator Mekanizmalarıyla Otomatik Kapı Üretiyor

Yayın Tarihi 1 Nisan 2016 Dürdane Abdal Yazdır

Sistem Çelik Halat Malatya’daki fabrikasıyla otomatik kapı, kabin ve karkas üretimine başladı. Firma, İspanya menşeli Fermator marka operatör ve mekanizmaları ithal ederek yeni fabrikasında otomatik kapı üretiyor.

ANASDER (Anadolu Asansörcüler Derneği), Piyasa Gözetimi Denetimi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. 1 Nisan 2016 tarihinde, Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Ankara Sanayi İl Müdürü Vehbi Konarılı, ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in yanı sıra Ankara’daki birçok asansör firması yetkilisi katıldı.

Sistem Çelik Halat, İstanbul Perpa Ticaret Merkezi’nde kurulduğu 1996 yılından itibaren asansör sektörüne hizmet veriyor. Sadece Türkiye genelinde değil, Balkan ve Ortadoğu ülkelerindeki asansör firmalarının tedarikçiliğini de üstlenen firma, 15. yılında İstanbul Maltepe’deki 4500 m2’lik plazasına geçti.

Otomatik kapı, asansör kabini, kabin ve karşı ağırlık karkasları, makine-motor şasesi, asansör aksamları alanlarında faaliyet gösteren Sistem Çelik Halat, geçtiğimiz yıl Malatya’da büyük bir yatırıma imza attı. 6 bin m2 kapalı, 10 bin m2 açık alana kurulan fabrikanın üretim kapasitesi, aylık 2 bin adet otomatik kapı üretimi ve aylık 100 adet asansör kabini ve karkas üretimi.

Uzman mühendis kadrosu ve beraberindeki personelin, son teknoloji makine parkuru ile hizmet verdiği fabrikada, ithal edilen İspanya menşeli Fermator marka operatör ve mekanizmaları, kasa ve panel üretimiyle tamamlanarak otomatik kapı üretiliyor. Sistem Çelik Halat, otomatik kapı üretiminin yanı sıra tüm asansör malzemelerinin satışını, asansör market tarzında yapmayı sürdürüyor.

Sistem Çelik Halat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kuluğ:2016 yılı hedefimiz, ülke ekonomisine katkıyı artırmak

Malatya’daki yatırım aynı zamanda Sistem Çelik Halat’ın ilk üretim faaliyeti. Sistem Çelik Halat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kuluğ, firmanın ilk üretimine böylesine büyük bir yatırımla baslatmasını, sektördeki uzun yıllara dayanan birikimiyle ilişkilendirerek şunları söyledi: “1996 yılında çelik halat tedarikiyle sektöre başladık, ardından yurtdışından birtakım asansör parçaları ithal ettik. Asansör rayı ithal ettik. İç piyasada bayilikler oluşturduk. Artık üretime hazır hale gelmiştik.”Kuluğ’un yatırım için Malatya’yı seçme nedeni ise Malatyalı olması. Malatya’nın aynı zamanda Gaziantep, Elazığ, Sivas, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Urfa gibi önemli illere yakın olduğunu kaydeden Kuluğ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz sevkiyatlarını bu bölgeden yapıyoruz. İç piyasaya satışımıza başladık. Yurtdışı pazar arayışlarımız da devam ediyor. Profesyonel yönetim anlayışımızla, yüksek değerde kaliteli ürün ve hizmetler sunarak sektördeki varlığımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. 2016 hedeflerimiz arasında; mevcut müşteri potansiyelini hem bölgesel olarak artırmak hem de süregelen ihracatı artırarak ülke ekonomisine katkı sağlamak bulunuyor.”

Fermator Ortadogu Ofisi Direktörü Murat Camgöz: Malatya’da böyle bir yatırım yaptıkları için Sistem Çelik Halat’ı takdir ediyoruz

Sistem Çelik Halat’ın yatırımına ilişkin Fermator Ortadoğu Direktörü Murat Camgöz’ün de görüşlerini aldık. Camgöz, Sistem Çelik Halat’ın, teknik anlamda destekledikleri bir firma olduğunun altını çizerek şunları söyledi:”Malatya’da böyle bir yatırım yapılmış olmasından dolayı ve Fermator mekanizma operatör kullanarak otomatik kapı ürettikleri için kendilerini hem takdir ettiğimizi hem de teknik olarak desteklediğimizi belirtmek isteriz. Sistem Çelik Halat, en iyi kalitede üretim yapmak için bizden teknik destek alıyor. Bizim için öncemli olan Fermator kalitesinden taviz vermemektedir.”