Sektörün Öncü Markası Yeni Fabrikasında Yeni CEO’suyla

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2017 Yazdır

Asansör kumanda kartları, kumanda panoları, acil kurtarma sistemleri, revizyon ve alarm setleri imalatını ve sektörde ihtiyaç duyulan diğer elektronik cihazların tasarımını yapan sektörün öncü markası Arkel, 30 Haziran 2017 tarihinde yeni yuvasına taşındı.

1998 yılında kurulan firmanın, 11 bin m2 kapalı alana sahip yeni binasının yapımı yaklaşık 3 yıl sürdü. 6 kattan oluşan ve yüzde 50 kapasite artışı sağlayan proje, kart ve pano üretim süreçlerini kısaltacak bir yatırım olarak görülüyor. Hâlihazırda 60 ülkeye ihracat yapan firma, yeni yuvasında Ar-ge ve mühendislik hizmetleri alanındaki büyüme ve yatırımlarını ise hız kesmeden devam ettirmeyi hedefliyor.

Yeni yuvasında yeni CEO

AR-GE çalışmalarını müşteri istekleri doğrultusunda, modern teknolojinin olanaklarını kullanarak kendi bünyesindeki personeli ile sürdüren ARKEL’de, 2017 yılının Temmuz ayında Mahmut Bertan yeni CEO’su olarak göreve başladı.

Konuyla ilgili dergimize açıklamalarda bulunan Bertan, 2017 yılı başı itibariyle ortaklık yapısı değişen Arkel’in önümüzdeki senelerde büyüme hedeflerinin belirli ölçüde arttığının altını çizdi. Bertan’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle; “Bu doğrultuda ve yeni taşındığımız üretim ve yönetim binasında yeni ürünler ve yeni teknolojiler geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu yüksek büyüme hedeflerimizi yakalama azmi içerisindeyiz. Müşteri odaklı çalışma prensibimizin yanı sıra inovasyon ve stratejik ürün geliştirme ve pazara sunulması bu amaçla en önemli konular ve amaçlarımız olacaktır.” dedi.

Bertan, Arkel’in hedeflerini ise 3 başlık altında topladı. 1- yeni ürün 2- yeni Pazar 3-inovasyona ağırlık vererek yeni trendleri lider ve öncü olarak pazara sürebilmek.

Mahmut Bertan kimdir?

1967 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji Vakfı Lisesi’nde aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden transfer olduğu İngiltere Surrey Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği dalında lisans eğitimini tamamladı. ABD Western Illinois Üniversitesi’den İşletme dalında MBA derecesini aldıktan sonra, 1990 yılında elektronik bağlantı elemanları sektörünün lider firmalarından Molex’in Illinois’deki merkez operasyonunda uluslararası pazarlama bölümünde işe başladı.

Molex ABD ve Almanya birimlerinde toplam 6 yıl pazarlama ve ürün yönetimi alanlarında çalıştıktan sonra, 1996 yılında şirketin Türkiye ofisini kurmak üzere yurda döndü. Bir startup’dan başlatıp sektörel bir başarı haline getirdiği Molex’in Türkiye operasyonunu 10 sene kadar yönettikten sonra, aynı şirkette 3 sene de tüketici elektroniği sektöründe global pazarlama yöneticiliği yaptı.

2010 yılında elektronik bileşen sektöründeki satış, pazarlama ve yönetim deneyimini endüstriyel otomasyon sektörünün önde gelen firmalarından Alman menşeli Weidmüller’e taşıdı. Weidmüller’de 2010-2016 arasında Türkiye Genel Müdürlüğü yaptığı sürede, ek olarak 1 yıl Orta Doğu, 1.5 yıl Hindistan Ülke Müdürlüklerini paralel olarak yürüttü ve 2014’de IMEA (India, Middle East, Africa) ve 2016’da MEACAT (Middle East, Africa, Central Asia & Turkey) bölgelerini Satış-Pazarlama VP’si olarak yönetti.

2017 yılının Temmuz ayında asansör kontrol ekipmanları sektörünün lider firması Arkel Elektrik Elektronik San. ve Tic. A.Ş.’nin CEO’su olarak göreve başladı. Mahmut Bertan, evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce, Almanca ve Franzsıca bilmektedir.