Sektör Kadınları Şirince’de Buluştu

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2017 Yazdır

Sektörde kadın buluşmaları etkinliği 9-10 Eylül 2017 tarihinde üçüncü kez gerçekleşti. Asansör sektörüne gönül vermiş kadınların bir araya geldiği etkinlikte Efes Antik Kenti ve Şirince Köyü gezildi.

Önder Asansör’ den Yasemin Bulut ve Astor Asansör‘ den Selda Tokoğlu’nun düzenlediği organizasyonun ev sahipliğini İzmir’deki sektör mensubu kadınlar yaptı. Asansör sektöründeki kadın girişimcilerin sosyal medya üzerinden kurduğu, sektörde birlik, beraberlik ve dayanışma örneği gösteren ilk ve tek interaktif oluşum olan, “Asansörde Topuk Sesleri” grubu, hayata geçirmeyi planladıkları projelerin de ana hatlarını İzmir/Şirince’ ye düzenledikleri gezi sonrasında netleştirdiler. Grubun kurucusu Yasemin Bulut’un program sonrası yaptığı açıklama da; amaçlarının öncelikle sektördeki kadın iş gücünün arttırılmasına yönelik çalışmalar yaparak, sektörde ortalama yüzde 15 civarında seyreden kadın istihdam oranını yüzde 20-25 seviyelerine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Bu konuda sektörün öncü firmalarının CEO’larına, genel müdürlerine, insan kaynakları sorumlularına ve personel müdürlerine çağrıda bulunarak, işe alımlarda kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmasını, kadın öz geçmişlerinin (CV) daha pozitif gözle incelenmesini ve özellikle ince işçilik gerektiren üretim aşamalarında kadınlara fırsat verilmesini talep etti.

Toplantının devamında grubun İzmir temsilcisi Selda Tokoğlu söz alarak; İkincil hedeflerinin sektörün bir diğer önemli sorunu olan nitelikli ara eleman açığına çözüm bulmak olduğunun altını çizdi. Bunun için meslek liseleriyle ortak yürütecekleri projenin ana hatlarını 10-11 Kasım’ da Ankara’ da yapılacak çalıştayda netleştireceklerini söyleyen Tokoğlu, çalıştay sonrası okul-sanayi iş birliği çerçevesinde ivedilikle çalışmalara başlanılacağını belirtti.

Sektörde var olan kadın iş gücünü öne çıkarmayı ve asansör sektöründeki nitelikli istihdam açığının kapatılması için daha fazla kadın iş gücünün sektöre kazandırılması ile ilgili konuşmaların yapıldığı etkinlikte, mesleki eğitimin önemi ve TASİAD’ın hayata geçireceği meslek okulu projesi de konuşuldu.

Toplantı neticesinde bir sonraki etkinlik için 10 Kasım’da Ankara’daki çalıştayda tekrar bir araya gelmeye karar verildi.

Etkinliğe katılan kadınlar:

Dilek Öğüşlü, Cansu Cansever (Agsan Asansör), Gülay Pala (ASFED), Selda Tokoğlu, Simla Tokoğlu (Astor Asansör), Melahat Tunçay (BURSAD), Gönül Kaya (Centa Asansör), Dilek Çelik Dilek (Çözüm Asansör), Zeynep Çavuş (Daf-Ne Otomasyon), Ela Kocatepe (Elassan Asansör), Özlem Efir (Emre Asansör), Nurcan Ekiz (Geta Asansör), Saliha Baran(Hedefsan Asansör), Ebru İleri, Dilek Öztürk (İleri Asansör), Berna Ökten, Rasime Sazak, Sevinç Acar (Merih Asansör), Sevinç Yener (MP Yener Asansör), Meltem Büger (N.Büger Asansör), Yasemin Bulut (Önder Asansör), Serap Demir (Avukat), Fatma Balcı (Mesleki Eğitmen), Dilek Yurtseven (Elevator World), Demet Akın (Asansör Vizyon), Neslihan Tunç (Asansör Magazin).