Sektör Kadınları Bir Araya Geldi

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

Sektörde kadın buluşmaları etkinliği 8 Mart Dünya kadınlar gününde Pendik Divan Otelde gerçekleşti. Asansör sektörüne gönül vermiş kadınların bir araya geldiği toplantıda, bir sonraki etkinlik için daha fazla kadın çalışanla bir arada olma sözü verildi.

Sektörde var olan kadın iş gücünü öne çıkarmayı ve asansör sektöründeki nitelikli istihdam açığının kapatılması için daha fazla kadın iş gücünün sektöre kazandırılması ile ilgili konuşmaların yapıldığı toplantıda, mesleki eğitimin önemi ve TASİAD’ın hayata geçireceği meslek okulu projesi konuşuldu.

Ülkemizde kadın ve erkek nüfusu birbirine eşit olmasına rağmen, bu durumun iş hayatında aynı eşitliğe sahip olmadığını dile getiren TASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Bulut, “Dünyada çalışan nüfusun yüzde 47,8 ini kadınlar oluştururken biz de bu oran yüzde 25,9 seviyelerinde seyrediyor.” dedi. Ülkemizde her yıl üniversitelerden mezun olan kadın sayısı erkeklerden fazla olmasına rağmen, kadının iş hayatına katılım oranının azlığının nedenlerine de değinen Bulut, konuşmasını şöyle sürdürdü; “özellikle erkek egemen sektörlerde kadının iş bulmasının zor olması, çoğunlukla işverenin kadın istihdamına öncelik vermesi yani vizyonerliği ile doğru orantılıdır. İşveren, kadın istihdamı konusunda yapıcı bir tutum sergiliyorsa, kadının iş bulma olasılığı da yükseliyor. Kadının iş hayatındaki azlığının diğer bir önemli nedeni ise, mezun olduktan sonra iş bulabilen kadın, evlenip, çocuk sahibi olunca, iş hayatından vazgeçmesi de çok kolay oluyor.”

“Ülkemizde çalışan kadın grafiğine baktığımızda da oldukça ilginç bir tablo ortaya çıkıyor. Kadın işinde yükseldikçe, yani bir ünvan sahibi oldukça, iş hayatına devam etme oranı yükseliyor. Kadın kendi işinin sahibi olunca ise güçleniyor. Kadın güçlendikçe önündeki engelleri aşması da nispeten kolaylaşıyor. Asansör sektörüne baktığımızda ise maalesef kadın istihdamı konusunda çok net bilgilere sahip değiliz. Sektörde kadın çalışan olarak ne kadar varız bilmiyoruz. Türkiye genelinde; sektördeki kadın istihdamının haritasının çıkarılması için derneklerin ASFED ‘le birlikte yürütecekleri bir çalışmanın ivedilikle hayata geçirilmesi gerekmektedir. Böylelikle bu başlık altında sektörümüzün önemli bir gereksinimi olan bir bilgi bankası veri tabanı da oluşturabiliriz.”

Kadın emeğine değer verip kadınlarla yola çıkan ve kadınlarla yol alan tüm firmalarımıza teşekkürlerini dile getiren Bulut, “Sektörümüze değer katan, bereketlendiren ve güzelleştiren kendi ayakları üzerinde duran, zeki, akıllı, başarılı, güçlü, güzel ve cesur kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca 8 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle, ikincisini düzenlediğim sektörde kadın buluşmalarına desteğini esirgemeyen, kadının bilgisine, emeğine ve gücüne güvenen ve sahip çıkan TASİAD ‘a ve ASFED’ e teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Daha sonra söz alan İleri Grup Finans Müdürü Ebru İleri ise “son yıllarda ülkemizde sürekli giderek artan kadına şiddet, bizleri ölüme mahkûm eden ve etmeye çalışan erkek terörüne rağmen senede 1 günde olsa hatırlanmamıza neden olan ve bizim günümüz olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüzü, bizlere bu özel günümüzü zehir etmeye çalışanlara inat işte yine bir aradayız.” diyerek konuşmasına başladı. İleri, Konuşmasını şöyle sürdürdü:

Gözleri siyah kadın o kadar güzelsin ki…
Çok sevdiğim başına yemin ediyorum ben
Koyu bir çiçek gibi gözlerin kapanırken
Bir dakika göğsünün üstende olsa yerim
Ömrümü bir yudumda ellerinden içerim.
Gözleri siyah kadın o kadar güzelsin ki…
Ve siz sektörümüzün emekçi kadınları o kadar güzelsiniz ki…
Kutlu olsun.

Sektör büyüyor ilerliyor inşaat sektörü ve asansör sektörü buna paralel olarak büyümekte. Gününü kurtarmayı hedefleyen ufak tefek firmalar nedeniyle, biz konusunda ciddi çalışan firmalarında zaman zaman rekabet gücünün kırıldığı görülmektedir. Bu sektöre girdiğimizde konumuzda sadece 4 firmaydık yani bir elin 4 parmağı kadar…

Arkaya dönüp baktığımızda yaklaşık 80 firma olmuşuz. Bazı firmalar daha ekonomik ürettiğini zannederek kalitenin düşürülmesi sonucunda kazalara davetiye çıkartmaktadırlar. Gerçi son dönemlerde sektör derneklerinin destekleri ile bilinçlendirme çalışmalarıyla bir nebze önlemler alınıyor. Bu anlamda tüm derneklerimize teşekkürlerimizi sunuyorum. Ama ne kadar yeterli bunu henüz tespit edebilmiş değiliz. Son olarak biz emekçi kadınlar bu haksız rekabette mücadele vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Hepinizi bu doğrultuda hareket etmeye davet ediyorum.

Konuşmaların ardından ASFED’i temsilen katılan Gülay Pala, düzenlediği organizasyondan dolayı Yasemin Bulut’a Plaket taktim etti.