Şehir Merkezindeki Bir Ev Chicago, Illionis

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2018 Yazdır

Gönderen Katrina Maheu, Savaria
Yazan Jesse Simmons, Savaria

Mimari açıdan zarif, şeffaf akrilik asansör, çok sayıda cam içeren ev için mükemmel bir tamamlayıcıdır.

Chicago şehir merkezindeki bir sıra evin ortasından nazikçe yükselen bu nefes kesici sekiz köşeli asansör, güzel sanatları işlevle harmanlar. Yenilikçi proje, asansörü, ev tasarımı ile sorunsuz bir şekilde bütünleşen bir mimari unsura dönüştürür. Cam zeminlerden çatı pencerelerine kadar, cam bu evin en önemli özelliğidir ve Savaria Vuelift’in şeffaf akrilik asansör kuyusu ve kabini bu unsurları vurgular ve tamamlar.

Dar Mekân çözümü

Mimarın vizyonundan ödün vermeksizin bu dar eve bir asansör entegre etmek oldukça zorlu bir mücadeleydi; sadece 25 fit uygulama genişliği ve yaklaşık 23 fit kullanım genişliği ile alan gerçekten çok değerliydi.

Asansörün evin tüm alanlarına ve seviyelerine erişebilmesi için, asansör kuyusunun merkezi konumda olması gerekiyordu. Geleneksel bir asansör kurulumu çok daha fazla yer kaplar ve açık plan tasarımını yok eden görsel bir bariyer olurdu.

Vuelift’in bağımsız asansör kuyusu ve kabininin minimum bir taban izi vardır ve yükü alt katta aktarır. Sadece 4 inçlik bir kuyu derinliği gerekir. Ürün tasarımı aynı zamanda, eski yapının yapısal bütünlüğünü gözetmeksizin ev içinde yerleştirme özgürlüğü ve esneklik sağlar. Bu uygulama, mimara rahatlık ve erişilebilirlik amaçlı olarak bir asansörü dâhil ederken, açık plan tasarımını korumasına imkân verdi.

Modüler Kurulum

Tasarımın eşsiz sadeliği sayesinde dar alana kurulumu kolaylaşmıştır. Bileşenlerin her biri 100 lb.’den daha az ağırlığa sahiptir ve özel bir kaldırma ekipmanı gerekmeksizin standart kapı açıklıklarından, dar koridorlardan aşağı ve merdiven boşluklarından yukarı kolayca geçmesi sayesinde asansör basitçe yerine monte edilmiştir.

Benzersiz tasarım

Asansör, tipik bir ray montaj paneli, şerit okuyucu veya yolcunun görüşünü engelleyecek diğer unsurlara sahip olmadığı için de benzersizdir. Bu şekilde asansör, asansör kabininden evin panoramik görünümünü sağlar. Ünite, akıcı gezinme ve minimum bakım için iki uçak kablosu kullanan enerji tasarruflu bir sarım tamburu güç aktarma sistemi ile tahrik edilmektedir. Kabin konumlandırması için, -konut asansörlerinde yaygın olarak kullanılmayan- bir döner sensör kullanılmaktadır.

Bu proje için, üç durak ve yaklaşık 22.5 fit toplam seyir mesafesi yapılandırılmış bir Vuelift sekiz köşeli akrilik modeli kullanıldı. Bütün metal bileşenler toz boya ile kaplanmıştır.

Türünün tek örneği

Bu proje muhtemelen dünyada türünün tek örneğidir. Bir konut asansöründen çok daha fazlası olarak, kendi içinde bir deneyim olan panoramik biniş sunma rahatlığını aşmaktadır ve modern ev için mükemmel tamamlayıcıdır.

Bu proje, kişiselleştirme karmaşıklığı ve maliyeti olmadan benzersiz bir sonuca nasıl ulaşılabileceğinin harika bir örneğidir. Mimar, tasarımcı ve ev sahibinin vizyonundan taviz vermeksizin erişilebilirlik ve rahatlığın zorlu bir ev projesine nasıl entegre olabileceğini göstermektedir.

Künye

Geliştirici: MOD Construction

Mimar: IPSA Architecture and Design

Montajcı: Nationwide Lifts of Illinois

Ekipman üreticisi: Savaria

Yapısal mühendislik: K. Eng Structural Consulting