Sanat ve Bilim Kenti Valensiya, ispanya

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2018 Yazdır

Gönderen Carlos Alanpont, Alanpont Group
Benzersiz Santiago Calatrava tasarımı gerçeğe dönüştü.

İspanya’nın Valensiya kentinde yaklaşık 20 yıl önce inşa edilen ‘Sanat ve Bilim Kenti,’ Valensiya’nın en büyük simgesi ve İspanya’da en çok ziyaret edilen ikinci kültürel kompleksidir. Ülke ve dünya çapında ünlü mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanan ve turistlerin uğrak noktası olan kompleks 1.2 milyar Avro yatırımı temsil etmektedir. Erzak ve yük taşımak için Alapont Group ile platform şeklinde bir asansör montajı için sözleşme yapıldı.

Platform Sistemi

Alapont için olan zorluk, sistemi görünmez ve binaların içinde tamamen entegre tasarlamak ve aynı zamanda tesis-bakım ekibi için büyük bir sorunun çözülmesini sağlamaktı.

Sistem üç parçadan oluşmaktadır, ilk platform sabit bir çerçevedir.

İkincisi, tavanı itmek ve taşımak için kübik çerçeveli bir platformdur.

Üçüncüsü, 36 ton veya daha fazla ağırlığa sahip kamyonları taşıması beklenen aynı zamanda caddenin ortasında ana kat olan aynı tavandır.

Kurulumu yapılan asansör kalıcı şekilde dikey taşıma sorununu çözmüştür. Kaldırma kuvveti, elektik tahrikli bir hidrolik pompa ve silindirler sayesinde gerçekleşmektedir. Hidrolik platform, elektronik sistem valfleri olan doğrudan itmeli dört silindirli kaldırma kumandasına sahiptir. Diğer özellikleri şunlardır:

Güç: 30 kW

Manevra: sürekli tahrik (yolcu mevcut)

İstavroz dişli için kompanse sistemi

Erişim: Otomatik transfer yapan iki “açılır kapak” ile 180º

Kafes maksimum yükü: 6000 kg

Toplam yük: 12.000 kg

Seyir: 3.870 mm

Boyutlar: 2,650 mm uzunluğunda 4,270 mm genişliğinde

Künye

Bu asansör; Jose Ramon Borras ve Borja Cualladonunu dâhil olduğu Vicente Lorente’nin ekibi tarafından tasarlanmış ve elektronik cihaz denetimini yapmışlardır. Toni Lacal işin fabrikanın içinde tamamlanmasını mümkün kıldı. Bu insanlar asansörün yeraltından çıkmasını isteyen mimarın hayalini mümkün kıldılar.