Salesforce Kulesi “En İyi Yüksek Bina” Ünvanını aldı

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2019 Yazdır

Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Alanı Konseyi (CTBUH), 8-10 Nisan tarihleri arasında Çin’in Shenzhen kentinde düzenlenen Tall + Urban Innovation Konferansı’nda San Francisco’daki Salesforce Kulesini “2019 yılı Dünyanın En İyi Yüksek Binası” olarak ilan etti.

Mükemmellik Ödülü Kazananların toplam 65 proje içinden 20 farklı kategoride yarıştığı 17.CBTUH Ödülleri kapsamında, diğer kazananlar arasında her ikisi de Shenzhen’de bulunan Ping An Finans Merkezi (≥ En iyi Yüksek Bina)ile Shenzhen Enerji Genel Müdürlüğüyer aldı. Salesforce Kulesi ayrıca 300-399m kategorisinde En İyi Yüksek Bina seçildi.

Fender Katsalidis Architects’in kurucu ortağı ve En İyi Yüksek Bina seçiminin jüri başkanı olan Karl Fender’in “aldığını veren bina” olarak tanımladığı Salesforce Kulesi içindekilerin sağlığına odaklanması, sürdürülebilirliği, yapısal verimliliği ve etrafındaki kentsel yaşam alanına yüksek düzeyde uyumu ile dikkatleri üzerine çekti. CTBUH ayrıca “ Yapı, eskiyen transit merkezinin yıkılmasının ardından yeni toplu taşıma duraklarına yürüme mesafesinde ve karma bir muhittin tam ortasında yer alıyor. Burası şehir siluetine katkıda bulunmakla kalmayıp insan merkezli ve esnek tasarımda yüksek binalar açısından başarılı bir uygulama bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.”

Yine San Francisco’da bulunan 181 Fremont binası ise Yapısal Mühendislik ve Jeoteknik Mühendislik ödüllerini aldı. Ayrıca 200-299m yükseklikteki kategoride Mükemmellik Ödülü de aldı. thyssenkrupp, bu binada kullanılan asansörlerin “Kuzey Amerika’da acil durumlarda ve binanın boşaltılması durumunda dahi kullanılabilen asansörler” olduğunu ifade etti. Jay Paul Co. tarafından geliştirilen 181 Fremont, Missisipi Nehri’nin batısındaki en yüksek ve karma kullanımlı kuledir.

Yılda bir kez düzenlenen CTBUH Ödül programı yüksek binaların ve kentsel yaşam alanının gelişimine olağanüstü katkılarda bulunan ve sürdürülebilirliği en yüksek ve en geniş düzeyde sağlayan projeleri ve bireyleri ödüllendiriyor. Buradaki amaç önemli yapılar, alanlar ve teknolojiler hakkında kapsamlı ve çok yönlü bir görüş sunarken her alanda, özellikle de buraları her gün kullanan insanlar üzerinde büyük etkisi olan konularda, performans gelişimini ön plana çıkarmaktır. Kazananların listesini ve detaylı bilgilerine CTBUH’nin tallinnovation2019.com/2019-winners internet adresinden ulaşabilirsiniz.