Prysmian Group Türkiye İhracat Ödülü Aldı

Yayın TarihiMart-Nisan, 2017 Yazdır

Prysmian Group Türkiye, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından her yıl düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar 2016 Ödülleri’nde, ihracat ödülü ve sektör birinciliği kazandı.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında liderlerinden Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen, Ekonomiye Değer Katanlar 2016 Ödülleri’nde Elektrik-Elektronik sektörü birincisi oldu ve ayrıca, ihracat dalında ödüle layık görüldü.

BTSO’nun, kent ve ülke ekonomisine yüksek düzeyde katkı sağlayan iş dünyası temsilcilerini ödüllendirdiği tören, Ocak 2017 tarihinde, Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ekonomiye Değer Katanlar – 2016 Ödül Töreni’ne BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, meclis ve komite üyeleri ile Bursa iş dünyası temsilcileri katıldı. Bursa iş dünyasının gurur gecesinde 8 ayrı kategoride 71 ödül sahiplerini buldu. ‘Gelir Vergisi’, ‘Sektör Liderleri’, ‘Kurumlar Vergisi’, ‘Dönüşüm ve Fark Yaratanlar’, ‘İhracat’, ‘En Başarılı KOBİ’ler’, ‘İnovasyon’ ve ‘İş Barışına Katkı Sağlayanlar’ kategorilerinde, kent ve ülke ekonomisine yüksek düzeyde katkı sağlayan Bursa iş dünyası temsilcileri ödüllendirildi.

Prysmian Group Türkiye de, aldığı iki ödülle Bursa’nın en başarılı şirketleri arasında olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Elektrik-Elektronik Sektörü birinciliği ve ihracat dalında kazandıkları ödülleri, Prysmian Group Türkiye CEO’su Erkan Aydoğdu ile Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kongur, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun elinden aldı. Konuyla ilgili olarak, Halil Kongur şunları söyledi: “Yenilikçi ürün ve yüksek teknolojili üretim süreçleri firmamızın rekabette güçlü olduğu temel noktalar arasındadır. Ayrıca müşteri memnuniyetine ve müşteri hizmetlerine verdiğimiz büyük önem dolayısıyla, sektörümüzde de haklı bir liderliğe sahibiz. Bursa’nın en köklü ve başarılı şirketleri arasında yer alarak, BTSO’nun “Ekonomiye Değer Katanlar” Ödül Töreni’nden iki ödülle dönmek bizi son derece gururlandırmıştır.” Erkan Aydoğdu ise, aldıkları ödüllerle ilgili duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuz doğrultusunda her gün daha sağlam adımlarla ilerliyoruz. 2015 yılında toplam 990 milyon TL olan ciromuzun yüzde 29’unu ihracattan elde ettik. Büyük bir özveri ile çalışan, son derece deneyimli bir ekibe sahip olmanın avantajlarını, Türk kablo sektörünün içinde bulunduğu bu ortamda, aldığımız ödüllerle bir kez daha görüyoruz.”

Prysmian Group bünyesinde, aynı anda enerji, haberleşme ve fiber optik kablo üretimi yapabilen ender fabrikalardan biri olarak öne çıkan Prysmian Group Türkiye’nin Mudanya fabrikasında bugün 22.000 farklı kablo üretimi yapılabiliyor. Bu ürünler, Türkiye pazarının yanında, çok geniş bir coğrafyayı kapsayan 40’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.

Türk Prysmian Kablo, Borsa İstanbul’da işlem görüyor

Merkezi 1964 yılından bu yana Mudanya’da (Bursa) olan Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. bünyesinde, bugün yaklaşık 450 kişi çalışıyor. Prysmian Group Türkiye’nin ürün yelpazesi kapsamında, Prysmian ve Draka markaları ile 220 kV'a kadar olan tüm enerji kabloları, 3.600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları ile fiber optik kabloları, demiryolu sinyalizasyon kabloları, asansör sistemleri, stüdyo broadcast kabloları ve özel kablolar bulunıyor. Prysmian Group içinde öncelikli bir ihracat merkezi olan ve 2015 yılında toplam yaklaşık 990 milyon TL olan cirosunun %29’unu ihraç eden Türk Prysmian Kablo, Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

Prysmian Group, 51 ülkede faaliyet gösteriyor

Prysmian Group, enerji ve telekomünikasyon kabloları endüstrisinde, 2015 yılında 8 milyar Euro’ya yakın satışları, 20.000 çalışanı, 51 ülkede faaliyet gösteren 89 fabrikası ile bir dünya lideridir. Yüksek teknoloji ürünleri pazarında yer alan Prysmian Group, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine; teknoloji ve bilgi birikimine sahiptir. Prysmian Group, ürün yelpazesi kapsamında; enerji iletimi ve dağıtımı için yeraltı ve denizaltı kablo ve sistemleri; çeşitli endüstriyel sektörlerdeki uygulamalar için özel kablolar; video, bilgi ve ses iletimi için optik fiber ve kablolar ve bakır telekom kabloları bulunuyor. Prysmian Group’un temel rekabet güçleri arasında, yenilikçi ürün ve üretim süreçleri ve sahip olduğu geniş coğrafi alanı ile müşteri memnuniyetine ve müşteri hizmetlerine verdiği önem yer alıyor. 2011 yılında Draka’yı bünyesine katan Prysmian Group, Milano borsasında işlem görüyor.