Periyodik Kontroller Yasal Zorunluluk

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Yazdır

MMO kamusal denetim anlayışıyla 2015 yılından itibaren İstanbul’da 342 yürüyen merdiven ve bandın periyodik kontrollerini gerçekleştirdi. Kontrolü yapılan ekipmanların yaklaşık yüzde 82’sinde ilk kontrol sonucu kullanılmasının sakıncalı olduğu tespit edilirken periyodik kontrolün hayati önem taşıdığı belirtildi.

MMO İstanbul Şubesi Asansör ve Yürüyen Merdiven Teknik Birim Sorumlusu Aydın Arat, ülkemizde yürüyen merdiven ve bantların sayısının her geçen gün arttığını ve bu ekipmanların güvenli çalışması için periyodik kontrollerinin yapılması gerektiğini vurguladı.

Ülkemizde yürüyen merdiven ve bantlar için herhangi bir tescil işlemi yapılmadığını dile getiren Arat, yürüyen merdiven ve bantların bakımlarının aksatılması, periyodik kontrollerinin yaptırılmaması ve kullanım talimatlarına uyulmamasının kaza risklerini arttırdığını ifade etti.

Arat, konuşmasını şöyle sürdürdü; “AVM’ler, alt ve üst geçitler, metro istasyonları gibi yoğun olarak kullanılan yerlerde, ayda bir kez, hizmet yeterlilik belgesi sahibi firmalar tarafından bakımları yapılmalıdır. Periyodik kontrolleri ise 25 Nisan 2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne göre TS EN 13015+A1 standardında belirtilen şartlar kapsamında yılda en az bir defa yapılması zorunludur’’ dedi

8 Mayıs’ta gerçekleşen kaza periyodik kontrolün önemini tekrar açığa çıkardı

İstanbul’da 8 Mayıs 2017 tarihinde Gayrettepe Metro İstasyonu’ndaki yürüyen merdivenlerde gerçekleşen kazaya da değinen Arat, “Bu kaza periyodik kontrollerin yapılmadığını etkin bir şekilde gözler önüne serdi. Kamusal alanda hizmet veren ekipmanların halkın can güvenliğini tehlikeye atmaması için yasal zorunluluk olan periyodik kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yürüyen merdivenin periyodik kontrolleri yapılsaydı, bu kazaya sebep olan uygunsuzluklar önceden tespit edilip düzeltileceği için, bugün bu kaza yaşanmayacaktı” dedi.