Pandemi Hastanesinde Salgın Sırasında Modernizasyon

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2020 by Murat Bölük Yazdır

Marmara Üniversitesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası, 7 Nisan 2020 tarihinde 'pandemi' hastanesi olarak hizmete açıldı. Başıbüyük Pandemi Hastanesi’nin 24 adet asansörünün bakım, onarım ve modernizasyon işleri, ise Cersan Asansör’e verildi.

Tüm dünyada baş gösteren koronavirüs salgını nedeni ile birçok sektör durma noktasına geldi. Ülke ekonomilerinde ciddi daralmalara yol açan salgın hastalığın kahramanları ise tüm dünyada korkusuzca çalışan sağlık personelleri oldu. Türkiye’de de birçok hayatı kendi hayatlarının önünde tutan sağlık kahramanları bu zor koşullarda kendi canlarını da hiçe saydı.

Büyük bir modernizasyon projesi

Covid-19 nedeniyle İstanbul’daki mevcut hastanelerin yoğun bakım üniteleri ve diğer birimlerde de anormal bir yoğunluk yaşandı ve ek tedbirler alınmaya başlandı. Yapımına 1992 yılında başlanan hastane, 181.754 m² arsa içerisinde, 16 bin 500 m² oturum alanına ve 113.000 m² kapalı alana sahiptir. Hastane binasında, nitelikli hasta odası kriterlerine uygun tek kişilik hasta odası olmak üzere toplam 535 adet hasta yatağı bulunuyor. Ayrıca 62 adet acil servis müşahade yatağı, 29 ameliyat odası, 60 üçüncü seviye ventilatörlü erişkin yoğun bakım yatağı, 9 yoğun bakım izolasyon odası ve 195 poliklinik odası yer alıyor.

Marmara Üniversitesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası neredeyse hiç hizmet vermeden 2015 yılına kadar kullanım dışı bırakılmış ve Covid-19 salgınının baş göstermesi ile birlikte büyük bir modernizasyon projesine sahne olmuştur.

Dünyanın “sismik izolatör” sistemi ile güçlendirilen en büyük hastanesi

Hastanenin modern bir yapıya kavuşturularak güçlendirmesi, dış cephesi, elektrik sistemleri, asansör ve sismik izolatör sistemleri yenilendi. Pandemi hastanesi böylece dünyanın “sismik izolatör” sistemi ile güçlendirilen en büyük hastanesi olma özelliğini taşıyor. Bu sayede deprem sırasında bile ameliyatları devam ettirebilme ve afet anlarında da 72 saate kadar eksiksiz ve kesintisiz sağlık hizmeti sunabilme özelliği taşımaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hızla hizmete alınması talimatı ile Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası 7 Nisan 2020 tarihinde tüm eksiklikleri tamamlanarak olağanüstü bir hızda hizmete alınmasında, asıl problem ise insan akışını sağlayacak asansörlerin yenilenmesi oldu.

Uzun yıllar boyunca asansörler kullanım dışı olduğundan birçoğu tekrar kullanılamaz hale gelmişti. Böyle bir durum içeresindeyken Marmara Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği tarafından doğrudan temin yöntemiyle Cersan Asansör ile iletişim kuruldu. Salgının Türkiye’ye ulaşması ve ilk vakaların görülmeye başlanmasının ardından Başıbüyük Pandemi Hastanesi’nin 24 adet asansörünün bakım, onarım ve modernizasyon işleri, yetenek ve yetkinliklerine bağlı olarak Cersan Asansör’e verildi.

“Sağlık personeline destek olabilmenin bilinci içeresindeydik”

Konuyla ilgili Cersan Asansör’den Betül Yılmaz yaptığı açıklamada; “Hastane içerisindeki insan akış süreçlerine destek verecek asansörleri modernize ederken, büyük bir özveri ile işlerini yapan ve her birimiyle kendilerini hayat kurtarmaya adamış sağlık personeline destek olabilmenin bilinci içerisinde olduk. Bu noktada fedakâr sağlık personeline, hastalara ve hasta yakınlarına yardımcı olabilmek motivasyonumuzu artırmasının yanı sıra omuzlarımıza ciddi bir yük de bindirmekteydi.” dedi.

Altı günde tüm asansörler hizmete alındı

11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görülmesini müteakip, hastane yönetimi Cersan Asansör’e ulaşarak toplantı davetinde bulundu. Sonrasında yapılan karşılıklı görüşmeler neticesinde 1 Nisan 2020 tarihinde sözleşme imzalandı ve hızlı bir şekilde sahada çalışmalara başlandı. Başhekimlik proje için Cersan Asansör’den altı gün içinde tüm asansörlerin eksikliklerinin giderilmesi, çalışır hale getirilmesi ve rutin bakım hizmetine alınmasını istedi.

Cersan Asansör üç ekiple mesai saati kavramı olmaksızın tüm asansörleri eksiksiz şekilde çalışır hale getirerek hastane yönetiminin takdirini kazandı. Ayrıca Motor ve motor bloklarında, halatlarda özellikle kabinlerde birçok modernizasyon yapılarak ağır bir bakım – onarım prosesi sürdürüldü. Firma, güncel olarak pandemi süreci devam ettiği için hastanede 7/24 kesintisiz olarak bakım ve arıza hizmetlerini de sürdürmeye devam ediyor.

Yaşanan Zorluklar

Marmara Üniversitesi Hastanesi Başıbüyük Pandemi Hastanesinde göreve başlandığında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de zorlu bir süreç yaşanıyordu. Küresel bir pandeminin ortasında tam da pandeminin en yoğun olduğu bir binada tüm sağlık çalışanlarının ve hastaların insan akış süreçlerini yönetmek te firma için kolay olmadı.

Öncelikle kendi personelinin sağlığını korumak zorunda olan Cersan Asansör’ün, koruyucu ekipmanlarla modernizasyon ve bakım hizmeti vermesi gerekti. Ayrıca değişen durumlara göre iş planı dışında aksiyon almaları ise ekibi fazlasıyla zorladı.

Diğer bir zorlayıcı durum ise zaman baskısıydı. Hasta sayıları hızla artıyor ve asansörler gün değil dakikalar geçtikçe daha fazla önem kazanıyordu. Etrafınızda Covid-19 pozitif hastalarla bakım onarım faaliyetlerini yürütmek personel için oldukça riskli ve stresli bir ortamdı.

Başta Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere birçok ekip tarafından denetlenen projede yedek parça tedarikleri de ayrıca bahsedilmesi gereken bir zorluk oldu.

Sonuç

Bugün tüm asansörler sorunsuz bir şekilde çalışmakta ve standart şekilde yürüyen bir bakım rutini içinde işletilmektedir. Ürünlerin teslim edilmesinden bu yana gerek hastane yönetimi gerekse de tüm asansör kullanıcıları üniteleri performanslı bir şekilde kullanabilmektedir.