MMO’dan Güvenli Asansör Projesi

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2018 Yazdır

İstanbul Kartal Belediyesi ve Makina Mühendisleri Odası’nın (MMO), Temmuz ayında ortaklaşa başlattığı “Güvenli Asansör Projesi” uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda ilk bilgilendirme toplantısı 13 Temmuz 2018’de Kartal Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Güvenli Asansör Projesi” ile doğrudan Kartal ilçesinde yaşayanlara ulaşarak asansörlerin periyodik kontrol ve bakımları ile ilgili bilgilendirme yapılması ve kullanılan asansörlerin periyodik kontrollerinin yapılmasının sağlanması hedefleniyor.

“Güvenli Bir Kent Güvenli Bir Yaşam’’ mottosuyla düzenlenen ilk bilgilendirme toplantısında, Kartal Belediyesi’nden Makine Elektrik Şefi Ali İnan Ülgen, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Kartal Şubesi’nden Asansör Kontrol Merkezi Teknik Sorumlusu Aydın Arat ve Birim Sorumlusu Makine Mühendisi Serkan Sevat konuşmacı olarak yer aldı. Ayrıca toplantıya Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuran Keriş, İmar ve Şehircilik Müdürü Müjgan Özer, Uğur Mumcu Mahalle Muhtarı Soner Eker, site yöneticileri ve vatandaşlar da katıldı.

Toplantıda asansörlerin kullanımı, yıllık periyodik kontrollerinin yapılması, asansör sorunlarıyla ilgili ve insan güvenliği konularında site yöneticileri ve vatandaşları bilgilendiren konuşmacılar, site yöneticilerinden gelen asansör şikâyetleri ve sorular hakkında da bilgiler vererek vatandaşları aydınlattı.

Toplantıya katılan mahalle sakinlerinin talep ve önerilerini not alan Belediye ve Makina Mühendisleri Odası yöneticileri, Uğur Mumcu Mahallesi’nde kapsamlı asansör kontrolüne yakında başlanacağını da duyurdu.

Toplantının sonunda MMO bina yöneticilerine şu uyarıyı ve bilgilendirmeyi yaptı;

“Çağdaş ve planlı bir kentleşme oluşumunda ortaya çıkan çok katlı binaların ve binalarda kullanılan asansörlerin önemi ve kullanımı her geçen gün artmaktadır. Gün geçtikçe yoğunlaşan asansör kullanımı, gerekli denetimlerin yapılmamasından dolayı asansör kazalarını da beraberinde getirmektedir. Her yıl ülkemizde denetimsizlik ve bilgisizlikten dolayı yüzlerce asansör kazası meydana gelmektedir. Bu kazaların önlenmesi asansörlerin yıllık kontrollerinin yapılması ve bu kontroller sonucunda asansörlerde bulunan eksik ve hataların giderilmesi ile mümkündür. Güvenli Asansör Projemiz ile doğrudan sizlere ulaşarak asansörlerin periyodik kontrol ve bakımları ile ilgili bilgilendirme yapılmasını ve kullanılan asansörlerin periyodik kontrollerini sağlayacağız. Odamız kamusal denetim anlayışıyla bilim ve tekniği halkıyla buluşturmaya sizlerin desteğiyle devam edecektir.”