MESYEB, Sınav ve Belgelendirme Yetkisi Olduğu Meslek Sayısını Artırıyor

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2018 Yazdır

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından hayata geçen Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (MESYEB), özellikle tekstil ve asansör başta olmak üzere yan sektör ve mesleklerde de yetkisini genişletiyor.

İnşaat, otomotiv, metal, enerji ve plastik sektörlerindeki 64 meslekte sınav ve belgelendirme tecrübesine sahip olan MESYEB, tekstil, asansör, inşaat ve metal sektörlerinde 14 meslekte kapsam genişletme başvurusunu MYK’ya yaptı. Böylelikle yeni mesleklerin de onaylanmasıyla BTSO MESYEB’in sınav ve belgelendirme yetkisi olduğu meslek sayısı 78 olacak. Şimdiye kadar 47 binden fazla çalışan için sınav yapan MESYEB, yaklaşık 25 bin çalışanı da mesleki yeterlilik belgesi sahibi yapmayı başardı.

BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin ara eleman değil aranan eleman yetiştirmeye ihtiyaç duyduğunu” söyledi. MESYEB’in BTSO’nun üyelerine değer katan önemli projelerinden biri olduğunu belirten Karakök, merkezin kısa bir zamanda önemli işlere imza attığını ifade etti. Ramazan Karakök, “Kalite ve nitelikten ödün vermeden kapasitemizi her geçen gün arttırarak, 2018 yılı sonunda verilen mesleki yeterlilik belgesi sayısını 35 bine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

BTSO MESYEB’in yalnızca Bursa’da değil, Türkiye genelinde sınav ve belgelendirme çalışmaları gerçekleştirdiğini kaydeden Karakök, Elazığ’dan İzmir’e, İstanbul’dan Antalya’ya kadar Türkiye’nin 46 farklı ilinde hizmet sunduklarını söyledi. Türkiye’nin büyük inşaat projelerinde sorumluluk almış firmaların çalışanlarının mesleki yeterlilik sınavlarının da BTSO MESYEB tarafından gerçekleştirildiği bilgisini veren Karakök, “BTSO MESYEB’i ulusal alanda hizmet veren bir yapıya kavuşturduk. Böylesi büyük projelerde görev almaktan ötürü gururluyuz” diye konuştu.