Melilla Limanı Melilla, ispanya

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2018 Yazdır

Gönderen Gabriela Pieschacon, thyssenkrupp Elevator

Verimli ve yenilikçi çözüm, hareketli yerlerde yolcu trafiğinin akışını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Melilla, Akdeniz’in kıyılarında, Cebelitarık Boğazı’nın doğu ucunda Kuzey Afrika’da yer alan ve Batı Akdeniz, Kuzey ve Orta Afrika ile Güney Avrupa pazarlarına hizmet etmesine imkân veren ayrıcalıklı bir jeostratejik konuma sahip özerk bir İspanyol şehridir. Melilla limanı hem konumu hem de özerk şehre malzeme temin etme kabiliyeti açısından ülkenin anahtar öneme sahip bir limanıdır. Bir milyon tondan fazla mal ve 772,134 yolcu trafiği ile liman, 2014 yılında genel ticarette yüzde 47, yolcu trafiğinde ise %122 oranında bir büyüme gösterdi ve son 10 yılda dünyanın en hızlı büyüyen limanı haline geldi.

Şehirde alternatif kara bağlantılarının olmaması göz önüne alındığında Melilla limanı, kargo ve yolcular için ana giriş ve çıkış noktasıdır. Bu veriler ışığında liman, önümüzdeki yıllar için tahminler hem konteyner hem de yolcu trafiğinde sürekli büyümeyi öngördüğünden dolayı kendisini daha rekabetçi hale getirmeyi amaçlayan ve trafiğini iyileştiren bir yatırım planını uygulamaktadır.

2013 yılında liman, Melillia denizyolu istasyonunu rıhtım iskelesine bağlamak için 318 m uzunluğunda bir yaya yürüme platformu inşa etmeye yönelik bir projeye başladı. Bu proje kapsamında liman, istasyon ve gemi palamar noktaları arasında yolcuların transferini kolaylaştırmak için yürüyen yollar yerleştirmeyi planlamıştı. 2016’da liman, üç yürüyen yol temin ve montaj işi için thyssenkrupp Elevadores ile anlaştı. Liman, thyssenkrupp’un iwalk ürününün montaj için önemli avantajlar sağladığını anladı.

Proje detayları

thyssenKrupp Elvadores’in sözleşmesi, her biri 44 m uzunluğunda, ikisi yatay ve üçüncüsü 2.520 bir eğime sahip yaya yürüme yoluna adapte edilmiş üç iwalk temini, montajı ve devreye alınmasını içermekteydi. Yürüme yollarının konumlarının deniz üzerinde olması göz önüne alındığında yüksek derecede aşındırıcı ve tuzlu ortamda düzgün çalışmayı temin etmek için ekipmanın teknik özellikleriyle ilgili beklenti oldukça iddialıydı. Bu özelliklere aşağıdakiler dahildi:

Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsü 316 anti-korozif paslanmaz çelikten imal metalik bileşenler

Otomatik başlatma özelliği, tüketimi izlemek için bir ampermetre ile enerji tasarruf sistemi.

Korkuluklar altında LED aydınlatma.

ThyssenKrupp’un iwalk sistemi üzerindeki uzaktan izleme özelliğine sahip programlanabilir mantık denetleyicisi, geleneksel ve yatay yürüyen yollara kıyasla aşağıdakileri de içeren birçok avantaj sağladı:

Geleneksel yürüme yolunun 1000 mm’lik palet genişliğine göre 1100 mm’lik daha büyük genişliğe sahip palet

İnşaat işlerinde maliyet tasarrufu sağlayan yatay bir yürüme yoluna kıyasla daha küçük boşluklu /inceltilmiş döşeme

EN 115’in gerektirdiği minimum serbest yükseklik olan 2300 mm’nin elde edilmesini sağlayan daha yüksek açıklık

Geleneksel tasarımlarla kıyaslandığında %80 oranında bir azaltma ile sadece 7 mm boyunda tarak sacları

Tipik 10 mm korkuluklara kıyasla 12 mm’lik bir korkuluk,

Arttırılmış kullanıcı konforu, esneklik ve daha sürdürülebilir bir tasarım.

Montaj Süreci

iwalk’ın modüler tasarımı sayesinde ekipman montajı basitleştirilmiş, böylece projenin süresi içinde kalmasını sağlanmıştır. Ekipman, modüllerin altı paket halinde iş yerine taşınmasına izin veren her biri paket tipi monte edilmiş dokuz modül olarak temin edilmiştir. Tüm malzeme daha önce Melilla Limanı ile organize edildiği gibi paketlenmiş halde limana sevk edildi.

Limandaki tüm gemi yükü nedeniyle iwalk parçaları, elektrikli paletli kamyonlar üzerinde yerleşecekleri boşluklara getirildikten sonra bir mobil vinç kullanılarak modül platform üzerine yerleştirildi. Tasarım ve ekipman için gerekli olan boşlukların küçük olması sayesinde modüller, direkt olarak mevcut döşeme üzerine monte edilmiş, bu da çok az inşaat işi gerektirmiştir. Müşteri daha sonra iwalk ile aynı hizaya gelmesi için limanın zemin seviyesini yükseltti. Thyssenkrupp Norte’un esnekliği ve kısa teslimat süreleri ve bunun yanında proje ekiplerinin deneyim ve bilgi seviyesi, müşteri beklentilerini karşılayan bu büyük bir başarıyı meydana getirdi.

Künye

Proje Sahibi: Puerto de Melilla

İşletmeci: Autoridad Portuaria de Melilla

Ana yüklenici / risk önleme: DRAGADOS S.A.

Asansör üreticisi: thyssenkrupp Norte

Dikey taşıma sistemi yüklenicisi: Thyssenkrupp Elevadores

Proje yöneticisi: Luis Miguel García Cuenca (proje yöneticisi)

Montaj müdürü: Cristian Cebrián

Kilit Müşteri yöneticisi: Antonio Cabezos