Yayın Tarihi 1 Ocak 2017 Yazdır

Başarılı ve hızlı büyüyen, sektöründeki lider şirketlere yatırım yapan özel sermaye fonu Mediterra Capital, Türkiye’nin asansör teknolojisi alanında önde gelen oyuncularından Arkel’in çoğunluk hissesini satın aldı.

Arkel, 1998 yılından bu yana, asansör güvenliği ve konforu için en önemli ürünler olan elektronik kontrol ürünleri ve motor sürücülerini, tamamıyla kendi yerli Ar-Ge’si ile geliştirip Türkiye’de üretiyor. Arkel’in Türkiye asansör sektöründe yarattığı katma değerin artarak devam edeceğine ve uluslararası bir başarı hikayesine dönüşeceğine inanan Mediterra Capital, 8 Aralık 2016 tarihinde Arkel’in çoğunluk hissesini satın aldı.

Ortaklık sonrasında Şirket’te görevine devam edecek olan Arkel’in kurucularından ve mevcut ortağı Melih Küçükçalık, Mediterra’nın, Arkel’in kurumsallaşmasında büyük rol oynayacağını söyledi. Arkel’in 2017 yılı başında yeni fabrikasına taşınacağını açıklayan Küçükçalık, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizimle aynı vizyonu paylaşan, Arkel’i bir dünya markası haline getirmek isteyen bir ekiple beraber olmaktan mutluyum. Arkel önümüzdeki dönemde de asansör alanında en yeni teknolojileri geliştirmeye devam edecek. Avrupa Birliği standartları doğrultusunda getirilen yeni yönetmeliklere uygun, asansör güvenliğini ve izlenebilirliğini artıracak, enerji geri kazanımını sağlayacak yeni ürünlerle çok yakın zamanda piyasada olacağız. Arkel, Mediterra’dan almış olduğu destekle 2017 yılı başında yeni fabrikasına taşınarak, son teknoloji makine hatlarında üretimine devam edecek. Uzun yıllardır, bize olan güvenleriyle zor hedeflere ulaşmamızı sağlayan, desteklerini esirgemeyen, güvenli, konforlu ve az enerji tüketen bir asansör için Arkel markasını tercih eden tüm müşterilerimize bir kez daha teşekkür ederken, var olan iş birliğimizi bundan sonra daha da geliştireceğimize eminim.”

Ürünlerini Avrupa’dan Hindistan’a kadar birçok ülkeye kendi markası ve kendi teknolojisiyle satmakta olan Arkel’in geliştirdiği ürünler, Reddot tarafından ödüllendirildi ve Ar-Ge projeleri TTGV ve TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Arkel’i global bir oyuncu haline getireceğiz

Mediterra Capital ortaklarından Cenk Coşkuntürk de, “Asansör sektöründe, teknoloji denilince akla gelen ilk isim olan Arkel’i global bir oyuncu haline getireceğiz” dedi. Coşkuntürk, açıklamalarına şöyle devam etti: “Arkel, yerli Ar-Ge ekibiyle geliştirmiş olduğu yenilikçi ürünleri ve teknolojiyi sadece Türkiye’de satan değil, dünyaya ihraç eden konumuyla Mediterra Capital’in başarılı ve sektöründeki lider şirketlere yatırım stratejisine uymaktadır. Önümüzdeki dönemde Arkel ile beraber daha büyük başarılara imza atacağımıza inancımız tamdır. Asansör sektöründe, teknoloji denilince akla gelen ilk isim olan Arkel’i global bir oyuncu haline getireceğiz. Mediterra Capital olarak ikinci fonumuzun ilk yatırımını Arkel ile tamamlamış bulunmaktayız. Bu yatırımı beraber tamamladığımız Hermes GPE ve EBRD’ye ayrıca teşekkür ederiz. Mediterra olarak ülkemizin geleceğine güveniyor ve tüm enerjimizi yerli firmalarımıza odaklayarak önümüzdeki 4 yılda Türk şirketlerine toplam 250 milyon Avro yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Mediterra Capita, değişik sektörlere yatırım yapıyor

Yatırımcıları arasında Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası (EBRD), Avrupa Yatırım Fonu (EIF), Hollanda Yatırım ve Kalkınma Bankası (FMO), International Finance Corporation, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) gibi uluslararası ve yerli kurumlar bulunan Mediterra Capital’in diğer yatırımları arasında Logo Yazılım, Arzum, Söke Un, Tavuk Dünyası, Uğurlu Balık, Mobiliz, Mikro Ödeme ve ACP Sigorta yer alıyor.