Türkiye’nin En İyi Asansörleri Seçildi

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Yazdır

Asansör ve yürüyen merdivenleri denetleyen bir kuruluş olan Hollandalı Liftinstituut, her yıl yurtdışında gerçekleştirdiği ‘Yılın En İyi Asansör ve Yürüyen Merdiven Yarışması’nı bu yıl Türkiye’ye de taşıdı. Liftinstituut Solutions Türkiye ofisi tarafından İstanbul’da düzenlenen yarışmada, Türkiye’nin en iyi asansör ve yürüyen merdiven firmaları törenle ödüllerini aldılar.

Her kategoride ürünün montajı/bakımı yapan firma ile ürünün sahibi/işletmecisi ödüllendirildiği yarışmada, 5 ayrı kategoride toplam 16 ödül verildi. Kuruluş amacı Hollanda Krallığı sınırları içerisinde çalışan asansörlerin güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkarmak olan Liftinstituut, Türkiye’de ve bölgede büyürken, asansör ve yürüyen merdiven güvenliğine dikkat çekmek için bir yarışma düzenledi. Dünyanın dört bir yanındaki asansör ve yürüyen merdivenleri 80 yıllık tecrübesiyle denetleyen Hollandalı bağımsız denetleme kuruluşu Liftinstituut’un her yıl yurtdışında düzenlediği ‘Yılın En İyi Asansör ve Yürüyen Merdiven Yarışması’ bu yıl Türkiye’de de gerçekleştirildi. Liftinstituut’un Türkiye ofisi Liftinstituut Solutions tarafından bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenen yarışmanın sonuçları belli oldu.

Montaj ve Bakımın En İyileri

Konut, rezidans, AVM, karma projeler, otel, sağlık kampüsü, ofis gibi gayrimenkul projelerine danışmanlık hizmeti veren Liftinstituut önderliğinde gerçekleştirilen Yılın En İyi Asansör ve Yürüyen Merdiven Yarışması için Grand Hyatt’ta bir ödül töreni düzenlendi. Liftinstituut’un denetlediği ve belgelendirdiği firmalar arasında yapılan yarışmada Türkiye’nin en iyi asansör ve yürüyen merdiven firmaları açıklandı. Her kategoride ürünün montajı/bakımı yapan firma ile ürünün sahibi/işletmecisi ödüllendirildiği yarışmada, 5 ayrı kategoride toplam 16 ödül verildi.

“Türkiye Ofisi Ortadoğu’nun Merkezi”

Yılın En İyi Asansör ve Yürüyen Merdiven Yarışması’nı her yıl yurtdışında ve uluslararası çapta düzenlediklerine dikkat çeken Liftinstituut CEO’su Albert-Jan Van Ommen; “Bu yıl ilk defa İstanbul’da düzenledik ve bundan sonra geleneksel hale getireceğiz” diyerek, şöyle devam etti: “Yarışmayı İstanbul’a taşıdık çünkü Türkiye ofisimiz bizim gözbebeğimiz. Hollanda dışındaki ilk ofisimizi 2002’de Türkiye’de açmıştık. Şimdi tüm Ortadoğu ülkelerini Liftinstituut Solutions Türkiye ofisimiz ile İstanbul’dan yönetiyoruz. Yakın zamanda Türkiye’yi Ortadoğu’nun yatırım merkezi haline getirmeyi planlıyoruz ve bu yönde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizim için Türkiye’deki asansörlerin dünya ve AB standartlarında olması büyük önem taşıyor. Bu nedenle de Yılın En İyi Asansör ve Yürüyen Merdiven Yarışması’nı Türkiye’ye taşıdık.”

“Dünya Standartlarını Yakalamalıyız”

Yarışmayı, Türkiye ve bölgedeki asansör ve yürüyen merdiven güvenliğine dikkat çekerek, toplum ve bireyler üzerinde algı yaratmak amacıyla düzenlediklerini vurgulayan Liftinstituut Solutions Türkiye Bölge Müdürü Süleyman Özcan ise şu bilgileri verdi: “Türkiye genelindeki var olan binalardaki asansörlerin bakımlarının ve modernizasyonlarının AB standartlarında olmasını hedefliyoruz. Yarışmamız, bu hedefimizi destekleyen adımlardan bir tanesi. Bu işi doğru yapan firmaları ödüllendirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu ödüllerin sektöre örnek olacağına, firmaların motivasyonlarını artıracağına ve diğer firmaları da teşvik edeceğine inanıyoruz.”

5 KATEGORİ 16 ÖDÜL

Her kategoride ürünün montajı/bakımı yapan firma ile ürünün sahibi/işletmecisi ödüllendirildi. ‘Montaj’ kategorisinde, 2016 yılının; en iyi elektrikli asansör montajı, en iyi hidrolik asansör montajı ve en iyi yürüyen merdiven bant montajı yapan firmalar belirlendi. ‘Bakım’ kategorisinde ise 2016 yılının; en iyi asansör bakımı ve en iyi yürüyen merdiven/bant yapan firmalarına ödül verildi. Yılın En İyi Asansör ve Yürüyen Merdiven Yarışması’nda ödül alan firmalar ve ödül kategorileri şöyle:

Yılın en iyi elektrikli asansör montajı:


AND Kozyatağı (Ürünün sahibi/işletmecisi)
Otis Asansör (Montaj/bakım yapan firma)
Rönesans Gayrimenkul Küçükyalı Ofisler projesi (Ürünün sahibi/işletmecisi)
Mitsubishi Asansör’den (Montaj/bakım yapan firma)

Yılın en iyi Hidrolik asansör montajı:


KordSA Teknopark (Ürünün sahibi/işletmecisi)
Pera Mühendislik (Montaj/bakım yapan firma)

Yılın en iyi yürüyen merdiven montajı:


Crowne Plaza Florya Hotel (Ürünün sahibi/işletmecisi)
Mitsubishi Asansör (Montaj/bakım yapan firma)

Yılın en iyi asansör bakımı:


Grand Hyatt İstanbul (Ürünün sahibi/işletmecisi)
Mitsubishi Asansör (Montaj/bakım yapan firma)
İŞ Kuleleri Projesi (Ürünün sahibi/işletmecisi)
Otis Asansör (Montaj/bakım yapan firma)

Yılın en iyi yürüyen merdiven bakımı:


Çırağan Palace Hotel Kempinski (Ürünün sahibi/işletmecisi)
Mitsubishi Asansör (Montaj/bakım yapan firma)
Akmerkez Projesi (Ürünün sahibi/işletmecisi)
Otis Asansör (Montaj/bakım yapan firma)

Montajlarda en iyi seçilmelerinin ana nedenleri:


Ürünlerin Asansör Yönetmeliği ve EN 81 standartlarına tam uygunluğu,
Mesnet, ray, kapı, makine mekanı ve kuyu dibi ekipmanlarının montajının uygunluğu,
X,Y ve Z eksenlerinde titreşimin 8 mg’den az olması, titreşimin, 1,2 mg’den az olması,
Gürültü seviyesinin 55 dB’den az olması.

Bakımlarda en iyi seçilmelerinin ana nedenleri:


Ünite başı yıllık ortalama arıza sayısının 0,5’ten az olması,
İlgili projelerde bakım performansı hakkında şikayet olmaması,

Bakımın EN 13015 standardına uygun olması


X,Y ve Z eksenlerinde titreşwimin 8 mg’den az olması, titreşimin, 1,2 mg’den az olması,
Gürültü seviyesinin 55 dB’den az olması.