LIFTEX 2019

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2019 Angela C. Baldwin Yazdır

Üç yılda bir düzenlenen fuar 31'inci seferinde büyük rakamlara ulaştı.

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi Derneği (LEIA) tarafından üç yılda bir düzenlenen LIFTEX 2019 15-16 Mayıs tarihlerinde Londra ExCeL’de yapıldı ve büyük bir kalabalığa ev sahipliği yaptı. İngiltere’nin asansör, yürüyen merdiven ve ulaşım kolaylığı sektörüne özel tek fuarı olan Liftex’in 31'incisine olan katılım 2016’daki fuara göre yüzde 24’lük bir artış gösterdi. Bu yılki etkinlik aynı zamanda her biri binlerce ürün sergileyen, 2016’dakinin %13 daha fazlası yani 115’ten fazla katılımcı gördü.

LIFTEX Show Direktörü Oliver Greening’e göre, bu yıl fuarda daha fazla uluslararası katılımcı yer aldı, bunlardan 30’unun ise LIFTEX’e ilk katılımıydı. İçlerinde İtalya, Almanya, İsviçre, Çin, Yunanistan, Polonya, Fransa, Hollanda, Finlandiya, Avusturya, Rusya, İsveç, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve Kanada’nın bulunduğu yaklaşıl 20 ülkeden katılımcı fuarda yerlerini aldı. Greening, fuarda stand açanların bu çeşitliliğinin katılımcıların fuar alanında “dişlisiz kompakt motor ve yolcu asansörlerinden yürüyen merdivenlere ve ev asansörleri ile taşınabilir asansörlere kadar” ihtiyaç duydukları her şeyi bulmalarını sağladığını söyledi. Bu yılki fuara, İngiltere’de yapılan etkinliklerde daha önce hiç görülmemiş ürünleri sergileyen şirketler bulunduğunu anlatan Greening sözlerine şöyle devam etti:

“Belirsizliğin bu kadar fazla olduğu bir dönemde, asansör sektörü pazarının canlılığını sürdürdüğünü görmek muhteşem bir durum. Fuara olan katılımın yüksekliği sektörün Avrupa’daki gücünü gösteriyor. Ziyaretçi sayısından ve kalitesinden gayet memnunuz. 2016’daki fuar rekor kırmıştı fakat bu yılki fuar beklentilerimizin de ötesine geçti. Bu yılki etkinlik Almanya’daki büyük bir rakip etkinlikle aynı zamanda yapılıyordu, bu yüzden LIFTEX’e bu kadar fazla yabancı ziyaretçinin geldiğini görmek bizleri çok yüreklendirdi.”

İki gün süren etkinliğe büyük bir katılım, keyifli diyaloglar ve işbirlikleri damgasını vurdu. İlk kez LIFTEX’e katılan yazarınız açısından tanışacak birçok yeni insan ve ziyaret edilecek birçok stand vardı çünkü uzun zamandır LIFTEX’e katılanların görüşüp iş konuşacakları tanıdıkları ve meslektaşları oradaydı.

Bu iki günün önemli anları arasında LIFTEX’te stand açan Jackson Lift Groups’un 40.yıldönümünü kutlaması, International Lift Equipment’ın yeni ILE Trent makine dairesiz asansörünü tanıtması ve LIFTEX’e ilk kez katılan Yunanistan’da bulunan METRON firmasının isteğe uygun yapılan asansör çözümlerini sergilemesi sayılabilir. Global Lift Equipment içlerinde Fermator kapılar, Montanari dişli makineler ve SICOR dişlisiz makineler gibi amiral gemilerini tanıtırken, Sassi Lift Systems da İngiltere pazarı için özel olarak tasarlanmış mekanik asansör paketi üretimi için OCTE (Fransa) ile ortaklığının tanıtımını yaptı.

Yazarınızın konuştuğu kişilerden gelen geri bildirimler son derece olumluydu; etkinliğin kaliteli organizasyonu, katılımın yüksekliği ve stand sayısının artması birçok insanı hayrete düşürdü. LİFTTEX’in değişmez katılımcısı Thames Valley Controls’e (TVC) göre:

“Liftex 2019 TVC açısından çok büyük bir başarı oldu. Fuarın kapılarının açıldığı andan itibaren standımız çok sayıda kaliteli ziyaretçiyle doldu. Mevcut ve yeni müşterilerle aynı yerde bir araya gelmek tanışmak ve akıllı çözümlerimizi başkalarıyla paylaşmak için bu çok iyi bir fırsattı.”

Seminer Programı

Fuarla eş zamanı yapılan iki günlük seminer programında sektör liderleri tarafından güvenlik standartlarından bağlantı kurmaya ve modernizasyona kadar geniş bir yelpazedeki konular hakkında bilgilendirici oturumlar düzenlendi. Her gün yalnızca bir buçuk saat süren bu ücretsiz ve popüler program geçen yılki LIFTEX’ten daha çok sayıda katılan konuşmacı sayesinde Greening’e göre daha fazla izleyicinin ilgisini çekti. Greening’e göre, “standartlardaki belirsizlikler ve yapılacak değişikliklerle ve modernizasyonla ilgili süregelen zorluklarla birlikte” bu seminer programı katılımcıları gelişen sektörde ihtiyaç duydukları bilgi ve araçlarla donatmayı hedefliyor.

İlk gün LEIA Teknik Komitesinden Dave Searle’ın “BS EN 81-80 Revizyonu – Mevcut Asansörlerin Güvenliğini Artırmak” konulu bir konuşmasıyla başladı. Ardından Terry Lifts’ten John McSweeney “ Eviniz için bir Dikey Taşıma Cihazı Belirlerken Dikat Edilmesi Gereken Hususlar” konusunda bir konuşma yaptı. Canary Wharf Contractors’tan Len Halsey’in “Yük Asansörleri ve Binaların Gizli Hayatı” başlıklı konuşmasının ardından seminer The Fire Surgery Ltd.’den Matt Ryan “Tahliye Asansörleri: Bina Tasarımı ve Modernizasyon Planı Konusunda Temel Hususlar” üzerine bir konuşma yaptı. Program dört konuşmacının katıldığı soru-cevap oturumu ile sona erdi.

Seminer programının ikinci günü mevcut yürüyen asansörlerin güvenlikle ilgili önemli hususlarından bahseden LECS UK’den David Cooper’ın “Yürüyen Merdivenler – Görevlilerle için Bilgiler” başlıklı bir konuşma yaptı. Avire’dan Matthew Davies “Analogdan Fibere… Asansörlerdeki Acil Durum Telefonları Seçenekleri Anlamak”, LEIA’dan Nick Mellor ise “Asansör Yöneticileri ve Görevlileri için Hayatta Kalma Rehberi” konulu birer sunum yaptılar. İngiliz Standart Enstitüsü MHE/4 başkanı Ian Jones’un yaptığı “Sektörümüzdeki İngiliz, Avrupa ve Uluslararası Standartların Gelecekte Elde Edeceği Gelişim” konulu konuşmayla program sona erdi. Programın sonunda yine bütün konuşmacıların katıldığı bir soru-cevap oturumu yapıldı. Her iki günkü oturumlarda Brexit’in sert sonuçlarından güvenlik konularına, yasal konulara ve değişen normlara kadar her şey konuşuldu.

LIFTEX 2022’ye daha üç yıl olmasına rağmen bu konuda fuar katında dedikodular duyulmaya başladı. LIFTEX 2019’dan daha büyük olabilir mi? Daha fazla ülke katılabilir mi? Fuar iki yılda bir düzenlenebilir mi? Şu anda bu soruları tam olarak cevaplamak imkansız olsa da, İngiltere endüstrisinin bu tür sorular sorulduğu için hem kendi hem de LIFTEX’in geleceği konusunda heyecanlı olduğunu söylemek yerine olacaktır.

ELEVATOR WORLD U.K. Emeği Geçenler Şerefine Kadeh Kaldırıyor

ELEVATOR WORLD UK LIFTEX 2019’un ilk gününün sonunda reklam verenlerini, editöryel katkı sunan kişileri ve arkadaşlarını şampanya eşliğinde bir kutlamaya davet etti. EW UK standında verilen davette Elevator World Inc Başkanı ve Genel Müdürü Bruce MacKinnon ile ELAVATOR WORLD UK ekibinden Editör David Cooper ve Üretim/Tasarım Müdürü Suzanne McCoy dergiye emeği geçenlere teşekkür etme ve bu kişileri yakından tanıma imkanı buldular. Bütün yıl boyunca, hatta daha uzun süre birlikte çalışan kişiler ilk defa yüz yüze görüştüler. Heyecan dolu tanışmalar ve keyifli diyaloglar yaşandı. Kutlamaya katılım beklenenden daha iyi oldu ve LIFTEX organizatörleri bizi çıkarana kadar şampanya su gibi aktı. Ektinlikle ilgili MacKinnon şunları söyledi:

“Bundan bir yıl önce Elevation’ı satın aldığımızdan ve 2019’da ELEVATOR WORLD UK markasına dönüştürdüğümüzden beri bu bizim katıldığımız ilk LIFTEX. Bu süre zarfında İngiltere endüstrisinden çok büyük destek aldık. Bu yüzden bu davet size “Teşekkürler, size minnettarız” demenin yalnızca küçük bir yolu.”