Konyalı Asansörcüler, Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği ile İlgili Bilgilendirme Toplantısında Bir Araya Geldi

Yayın TarihiMart-Nisan, 2020 Yazdır

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Konya Asansörcüler Yürüyen Merdiven Sanayiciler Derneği (KONAYDER) iş birliğiyle düzenlenen Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği ile İlgili Bilgilendirme Toplantısı, 21 Şubat 2020 tarihinde Konya Sanayi Odasının Toplantı Salonu’nda yapıldı.

KONAYDER Başkanı Oktay Cem Okutan yaptığı açılış konuşmasında Konya’da hizmet veren asansör montaj ve bakım firmalarının Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile iletişim içinde olması gerektiğini, derneğin de bu konuya öncülük edeceğini ve bundan sonra da asansör konularında buna benzer toplantılar düzenleyeceklerini ifade etti.

2020 yılında en önemli denetim faaliyeti asansörler olacak

Daha sonra söz alan Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı ise ülkemiz genelinde Asansör kullanımı ve bakımı sırasında meydana gelen yaralanmalı ve ölümlü kazaları engellemek için tarafların gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini söyledi. Asansörlerin güvenli hale getirilmesinin, Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün Piyasa Gözetimi Kapsamında 2020 yılında en önemli denetim faaliyetlerinden biri olacağını belirten Konarılı, İl Müdürlüğü olarak Konya ilinde yüzde 16 olan Kırmızı Etiket iliştirilmiş (güvensiz) asansör oranının azaltılmasının 2020 yılı hedeflerinin arasında olduğunun altını çizdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi (HYB) olmadan ve Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği şartlarını sağlamadan hizmet vermekte olan firmaların faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik İl Müdürlüklerinin her türlü tedbiri alacaklarını da ifade eden Vehbi Konarılı, sektörde bulunan firmaların mağduriyet yaşamamaları için ilgili yönetmelik hükmünü sağlamalarını istedi.

Konya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü denetim personeli Osman Deligönül tarafından yapılan sunumda ise sektör hakkında genel bilgilendirme yapıldı. Sektör temsilcilerinin Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği ile ilgili soru ve sahada uygulama sırasında yaşanan sorunların değerlendirilmesinin ardından toplantı sona erdi.