KONAYDER TS EN 81-20/50 Eğitimi verdi

Yayın TarihiMart-Nisan, 2018 Yazdır

Konya Asansörcüler Yürüyen Merdiven Sanayiciler Derneği (KONAYDER) Konya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün desteği ile 1 Şubat 2018 tarihinde Konya Bayır Diamond Hotel’de “TS EN 81-20/50 Standartları İle Gelen Ana Değişiklikler” konulu bir eğitim verdi.

KONAYDER Yönetim Kurulu adına Oktay Cem Okutan ve Konya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır’ın açılış konuşmalarını yaptığı eğitim Serdar Tavaslıoğlu tarafından gerçekleştirildi. Seminere Karaman Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ali Osman Kaşıkçı ve 300’e yakın sektör mensubu da katılım sağladı. Açılışta söz alan Okutan, Konya ve Karaman Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlerine, eğitimi gerçekleştirecek olan Serdar Tavaslıoğlu’na, katılımcılara ve eğitime sponsor olan Ah&Met, Akış, Asronik, Çelikray, Kontest, SRL, Hüras ve Vital firmalarına ayrı ayrı teşekkür etti.

Okutan’ın kürsüye davet ettiği Konya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır ise, diğer sanayi kollarında olduğu gibi asansör sanayiinde de teknolojinin sürekli geliştiğini ve bu gelişme ile birlikte standartlarda da değişimlerin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Asansör ve yürüyen merdivenlerin insanların sürekli olarak kullanımına açık ürünler olduğunu belirten Özalır konuşmasında “Kullanıcıların güvenliği için firmaların, A tipi muayene kuruluşlarının ve Bakanlık temsilcileri olarak bizlerin işimizi çok iyi ve dikkatli yapmamız gerekir” dedi. Rekabet ortamında firmaların işinin kolay olmadığını belirten Uğur Özalır, insanların can güvenliği söz konusu olunca firmaların standartlara aykırı hareket edemeyeceğini ve her ne olursa olsun bu hususa özen göstermesi gerektiğini belirtip, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Öğleden önce iki, öğleden sonra da üç oturum halinde düzenlenen etkinlikte söz alan Serdar Tavaslıoğlu, 2014 yılında yürürlüğe giren TS EN 81-20/50 standartlarının D1 ve D2 düzeltmeleri ile birlikte 1 Eylül 2017 tarihi itibariyle zorunlu olarak uygulanmaya başladığını belirtti. Bu vesile ile sektörün ilgili paydaşlarını bu gibi etkinliklerle bilgilendirmeye gayret ettiğini söyledi. Vermiş olduğu eğitimlerde katılımcılarla paylaştığı bilgilerin standardın tamamını yansıtmadığını, eski ve yeni standartlar arasındaki belirgin değişiklikler konusunda bilgilendirme yaptığını özellikle belirten Tavaslıoğlu, interaktif bir şekilde gerçekleştirdiği sunumunda katılımcılardan gelen soruları da cevaplandırdı.

Serdar Tavaslıoğlu Manisa Valiliği’nin Bakanlığa yapmış olduğu ‘Teknik ve Mesleki Görüş’ konulu yazısına da değindi. Bu konuda, asansörlerin tasarımına ilişkin yaşanan farklı uygulamaların ortadan kaldırılması amacıyla Bakanlığın ilgili valiliğe 14 Haziran 2017 tarih ve 30096 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Asansörlerin Tasarımına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ ile 3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 57. Maddesine atıf yaparak vermiş olduğu cevap yazısını paylaştı. Tavaslıoğlu söz konusu yazıda; “14 Haziran 2017 tarihine kadar TS EN 81-1/2 +A3 standartları referans alınarak hazırlanan ve ilgili ruhsat makamı tarafından onaylanan avan veya uygulama projesine sahip olan her asansörün, 14 Haziran 2017 – 1 Eylül 2017 tarihleri arasında TS EN 81-1/2 +A3 standartları referans alınarak hazırlanan ve ilgili ruhsat makamı tarafından kamu binaları için avan projesi, kamu binaları dışındaki binalar için de uygulama projesi onaylanan asansörün, çeşitli nedenlerden dolayı 1 Eylül 2017 tarihinden sonra piyasa arz edilmesi noktasında söz konusu asansörün periyodik kontrolünde ve tescilinde sadece TS EN 81-1/2 +A3 standart gereklilikleri aranacaktır” bilgisini paylaştı.

Etkinlik tüm katılımcılara katılım sertifikalarının verilmesine müteakip sona erdi.