Kız Öğrencilere AYSKAD Desteği

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2020 Yazdır

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği (AYSKAD) ile Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) arasında 16 Aralık 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nda Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı.

Mesleki ve Teknik Liselerde Elektrik Elektronik Teknolojisi alanı Asansör Sistemleri dalında eğitim gören öğrencilerin sektörün nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılamaya yönelik yetiştirilmelerini, öğretmenlerin alan yeterliliklerinin arttırılmasına yönelik hizmet içi eğitim çalışmalarının yapılmasını ve sektörde kadın istihdamını desteklemeye yönelik kız öğrencilere eğitim bursu verilmesi konularını kapsayan İşbirliği Protokolünün, Türkiye genelinde 6 bölgede 12 Meslek Lisesinde fayda sağlaması hedefleniyor.

AYSKAD’dan Belma Satır’a Ziyaret

AYSKAD yönetim kurulu ve üyeleri Gün içinde TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili A. Belma Satır’ı da makamında ziyaret etti. Türk Asansör Sektöründe yaşanan gelişmelerin aktarıldığı ziyarette, AYSKAD’ın mesleki eğitim ve kadın istihdamı konularında geliştirdiği projeler hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Kurucu Üyesi olan Belma Satır, Türkiye’nin kalkınmasında kadın sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının çok önemli ve değerli olduğunu belirterek, asansör sektöründe de kadın derneği kurulmuş olmasından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Satır, ayrıca asansör sektörünün sorunlarının çözümünde de kadın bakış açısıyla geliştirilen çalışmaları destekleyeceklerini ve her zaman AYSKAD’ın yanında olacaklarını belirtti.

AYSKAD Heyeti aynı gün içinde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile de bir görüşme gerçekleştirdi.