Kırmızı Etiketli Asansörler İçin Süre 60 Güne Çıkarıldı

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2018 Yazdır

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 4 Mayıs 2018 tarihinde Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği yayımlandı. Yeni yönetmelik, asansörlerin periyodik kontrolüne ilişkin usul ve esaslar ile asansör periyodik kontrollerinde görev alacak olan A tipi muayene kuruluşlarının yetkilendirilmesi, yükümlülükleri ve denetimlerine ilişkin usul ve esasları belirliyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2015’te yayınlanan Asansör Periyodik Kontrolleri İçin Yetkilendirilecek A Tipi Muayene Kuruluşlarına Dair Tebliğ yürürlükten kaldırılarak içeriğindeki mevzuat, yeni yönetmelikle tekrar düzenlendi.

Yönetmelik kapsamına 24 Haziran 2015 tarihli Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliğinin 17, 18, 19, 20, 21 ve 22. maddeleri de dâhil edildi.

Ayrıca yeni düzenlemeye göre; Kırmızı bilgi etiketi iliştirilen asansördeki uygunsuzlukların en fazla 60 gün içinde, Sarı bilgi etiketi iliştirilmiş asansördeki uygunsuzlukların en fazla 120 gün içinde giderilmesi bina sorumlusunca sağlanacak. Mavi bilgi etiketi iliştirilmiş asansörde belirlenen uygunsuzlukların ise bir sonraki periyodik kontrole kadar giderilmesi gerekecektir.