Kinetek Yeni Yapılanmasıyla her proje için çalışacak

Yayın TarihiMart-Nisan, 2017 Yazdır

2005 yılından bu yana Türkiye Pazarında hizmet veren Kinetek İnc. Yeni yapılanmaya gidiyor. Hem organizasyonel hem de stratejik değişiklikler yapan firma’nın Türkiye pazarında iddialı hedefleri var.

Kinetek Inc. , motor, hız sürücü ve kontrol konularında dünyanın en büyük üreticilerinden biri. Amerika merkezli firma, motor konusunda 109 yıllık geçmişi olan dünyaca ünlü Imperial Motors (Ohio) ve kumanda teknolojileri konusunda ise Motor Control Engineering (Kaliforniya) organizasyonlarını bünyesinde bulunduruyor. Şu an Amerika’da 2, Meksika’da 1 ve uzakdoğuda 4 fabrikası bulunuyor. Yarım milyar USD ciroya sahip organizasyonun dünya üzerinde birçok referans projede motorları ve kumanda sistemleri kullanılıyor. New York Hürriyet Heykeli, Washington Monument, NASA kalkış rampası, birçok ülkedeki Amerika konsoloslukları, Sidney ve Melbourne havaalanları önemli projelerden. Türkiye’de ise Derindere Barajı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kocaeli yeni stadyumu, TOKİ, Kiptaş ve Emlak Konut projeleri, İzmir Tarihi Asansör önemli projelerden bazıları.

Türkiye pazarına 2005 yılında giren firmanın, 2009 yılında Kinetek Asansör Türkiye ofisi direk merkeze bağlı olarak kuruldu. Çoğunlukla üst düzey, yüksek duraklı ve yüksek hızlı sayısız projede kullanıldı. Ürünün tanıtılması ve teknolojinin tanıtılması anlamında İsmail Kosovalı ve bu dönemde görev alan ekibin başarısı büyük. Şu anda ise dişlisiz motor ve kumanda tablosu pazarının daha büyük bir kısmına cevap verebilmek ve pazar payını artırmak adına yeni bir yapılanma içerisinde. Bu yapılanmada hem organizasyonel hem de stratejik değişiklikler mevcut. Yeni yapılanmanın yönetimine gelen Türkiye ve Ortadoğu komponent satış direktörü İbrahim Tiftik, bu yapılanmayla bizimle önemli bilgiler paylaştı.

“Dişlisiz motor ve kumanda tabloları için Ortadoğu ve Avrupa’nın dağıtım noktası Türkiye olacak. Bu adımı gerçekleştirebilmek için öncelikle firma merkezimizi ve depolarımızı yeni binamıza taşıdık. Kurumsallığı temel alan bir yönetim planımız ve Türkiye pazarında iddialı hedeflerimiz var. Daha önce elimizde 70-80 adet bulundurduğumuz anlık stoğumuzu 250 motora çıkarıyoruz. Ürün yelpazemizde şu anda, 1 m/s – 10 m/s arası dişlisiz motor ve kumanda sistemi çözümlerimiz var. Yani, dişlisiz motor kullanılan tüm asansör sistemleri için çözüm sunabiliyoruz”.

“Kinetek Asansör Türkiye’nin 2017 yılı öncelikli hedefi, Türk asansör sektörünün yüksek kaliteli dişlisiz motor ihtiyacını karşılamak. Stok ve teknik servis konusunda ileri seviyedeyiz. Yeni dönemde amacımız, sahip olduğumuz teknolojinin sadece yüksek hızlı projelerde değil, 1 ve 1,6 m/s projelerde de kullanılmasını sağlamak. Eskiden bu segmentte maliyetlerimiz piyasadaki alternatiflere göre yüksek kalıyordu, biz bunu değiştirdik. Bu hızlardaki ürünlerimiz de yüksek hızlı motorlarla aynı tezgahlardan çıkıyor ve artık bu ürünleri her projede kullanılması mümkün.”

“Dişlisiz motorlarda tork, mıknatıs tipi ve döküm kalitesi konusunda, Türkiye pazarındaki birçok alternatif ürünün üzerinde verilere sahibiz. En iddialı projelerde dahi ürünlerimizde ısınma problemi yok. Bu da projelerde daha yüksek performans, sorunsuz seyir ve mükemmel kalkış-duruş olarak yansıyor. Bu şekilde aynı motor hem düşük hem de yüksek seyirlerde farklı modele geçmeksizin kullanılabiliyor.”

İbrahim Tiftik, 1979 yılı Kastamonu doğumlu. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili Bölümü’nde lisans, yine aynı üniversitenin İşletme Fakültesi’nden Uluslararası Ticaret ve Şirket Yönetimi üzerine yüksek lisans dereceleri bulunuyor. İş hayatına 2001 yılında kaynak sektöründe başladı. 3 sene bu sektörde çalıştıktan sonra asansör sektörüne 2005 yılında Ametal Asansör’de dış ticaret sorumlusu göreviyle adım attı. Bu firmada 11 sene çeşitli pozisyonlarda çalıştı ve son olarak İhracat Satış Müdürü görevini yürüttü. Ve 2016 yılı sonunda Kinetek Türkiye-Ortadoğu Komponent Satış Direktörü görevine geldi. İngilizce, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca biliyor.