Kernek Asansör’den Tamamen Kauçuk Asansör Kuyu Dibi Tamponu

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

Üçgen Mühendisliğin Kernek Asansör markası ile üretimine başladığı kauçuk asansör kuyu dibi tamponu ile bütün mevcut riskler düşünülmüş ve yeni standartlara uygun olarak sektöre sunulmuştur.

Asansör kuyu dibi tamponları ikiye ayrılır. Hidrolik ve kauçuk (ya da yaylı) tamponlar. 2017 de yeni uygulamaya girecek TS EN 81-20 madde 5.2.5.6.3.2 de kabin ve karşı ağırlığın kuyu tavanına çarpmasını yavaşlatmak için tamponların kullanılması öngörülmüştür. Bu bağlamda asansör anma hızı 1m/sn ya da daha küçük asansörlerde enerji depolayan tamponlar (kauçuk, helisel yay v.b) kullanılır. Hızı 1,6 m/sn yada yüksek hızlı asansörlerde ise enerji harcayan (yağlı-hidrolik) güvenlik kontağı (switch) olan tamponlar kullanılır.

Üçgen Mühendisliğin Kernek Asansör markası ile üretimine başladığı kauçuk asansör kuyu dibi tamponu olan bu ürün hızı 1m/sn ya da daha düşük hızlardaki asansör tesislerinde kullanılabilmektedir.

Bütün mevcut riskler düşünülerek çarpma anı ve çarpma sonrası geri dönüş hızının 1m/sn aşmaması için (TS EN 81-20 madde 5.8.2.1.2.1.c) özellikle çarpma anında (standartın D ve E bendi) tekrar kullanılabilir olması için çarpma şapkası (TS EN 81-20 madde 5.8.1.1) 300 mm2 darbe alanlarına sahip olacak şekilde tasarlandı.

Komple kauçuk malzemeden üretilmiş olan asansör kuyu dibi tamponu Tekli ve Çiftli olmak üzere iki farklı ebatta üretilmektedir. Tampon içinde kullanılan patentli burgulu yayın kauçuk malzemeden imal edilmiş olması, çarpma sonrası geri dönüş hızının yavaşlığı bir farklılık ve ayrıcalıktır.

Kernek Asansör hakkında:

2003 ylında Hasan Dündar Asansör markasıyla Üçgen Mühendislik Ltd. Şti. olarak asansör sektöründe montaj ve taahhüt faaliyetine başlayan firma 2015 yılında Malatya 2. Oganize Sanayi Bölgesindeki yeni yerinde asansör kabinleri, asansör kumanda butonları, kat ve kabin kaset ile butonları, engelli liftleri, Üretimine başladı. Son olarak uzun soluklu ARGE çalışmalarını neticelendirerek 2016 yılnda sertifikasyonunu tamamladığı özelliklede burgulu iç yayı dahil olmak üzere tamamen kauçuk malzemeden oluşan tamponun da seri üretimine başlamıştır.