Karşıyaka’da Olumsuz Tablo Tersine Döndü

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2017 Yazdır

Karşıyaka Belediyesi ve ilçe genelindeki asansörlerin kontrollerini gerçekleştiren RoyalCert Belgelendirme kuruluşu, 2017 yılında 2 bin 643 asansörde yapılan çalışmalarla, güvenlik düzeyi açısından kullanılabilir durumda olan asansör oranının yüzde 90’a ulaştığını bildirdi.

Vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla ilçe genelindeki asansörleri sıkı denetim altına alan Karşıyaka Belediyesi, RoyalCert Belgelendirme kuruluşu ile birlikte bir dizi denetim gerçekleştirdi. İlçe genelindeki apartman ve iş yeri asansörlerini daha güvenli hale getirmek amacıyla denetimlerini sıklaştıran Belediye, çalışmalarının karşılığını da aldı. RoyalCert firması ile birlikte bu yıl önemli bir başarı oranı yakalayan Karşıyaka Belediyesinde, 2017 yılı başlarında ortaya çıkarılan riskli tablo; bilgilendirme, takip ve kontrol çalışmalarıyla 6 ay sonunda tam tersine çevrildi. Sene başında güvensiz olduğu gerekçesiyle ‘kırmızı etiket’ verilen asansör sayısı 1662’den 262’ye, ‘sarı etiket’ verilen asansör sayısı da 138’den 9’a düştü.

Tablo pozitife döndü

Kullanılabilir durumdaki ‘mavi etiketli’ asansör sayısı 419’dan 1203’e, ‘yeşil etiketli’ asansör sayısı ise 424’ten 1169’a çıktı. Türkiye genelinde kullanılabilir durumda olan asansör oranı yüzde 23 seviyesindeyken, Karşıyaka’da bu oran yüzde 90’a ulaştı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Apartman sakinlerinin can ve mal güvenliğini sağlamak adına sorumluluğunu yerine getiren yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Denetimleri yapan firmamız da çok büyük bir sorumluluk taşıyor ve bunun gereğini yerine getiriyor. Başarılı çalışmalarının devam etmesini diliyorum. Halkımızın güvenliğini sağlamak ve tüm asansörleri güvenli hale getirmek için işbirliğimizi sürdüreceğiz” dedi.

RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Ziya Keskin de “Güvenli asansör bağlamında Türkiye ortalaması yüzde 23’lerde. Yüzde 50’leri, yüzde 70’leri bulduğumuz iller var. Bu tabloda Karşıyaka’da elde ettiğimiz sonuçlar bizim için önemli ve gurur verici. Göğsümüzü gere gere Karşıyaka Türkiye’deki en güvenli asansörlerin olduğu yer diyebileceğiz. Destek veren halkımıza ve bu fırsatı bize sunduğu için Başkanımız Hüseyin Mutlu Akpınar’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu

Kullanılabilir asansör oranı yüzde 90 seviyelerinde

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan RoyalCert Bölge Müdürü ve Makine Mühendisi Serhat Mayar ise, “2016 yılında Karşıyaka ilçesinde başladığımız denetimlerde ilk tespitlerimizde kırmızı etiketli asansör oranımız yüzde 86 seviyelerindeydi. Sektör içerisindeki diğer firmalar ile eşgüdüm sağlamak ve bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla Belediye, Bakım firması, bina yöneticileri ile Royalcert olarak çeşitli toplantılar düzenleyip sektör sorunları dinlenmiş ve ortak çözümleyici adımlar atılmıştır. Karşıyaka ilçesinde daha güvenli asansörlerin kullanabilmesi için el ele vererek her birim kendi sorumluluğunun bilincinde hareket edip süreçleri daha takip edilebilir hale gelmiş ve güvenli asansör kullanılması noktasında ciddi bir ivmelenme göstermiştir. Bu ivmelenme ile birlikte kullanılabilir asansör oranını el birliğiyle yüzde 90 seviyelerine yükselttik. Egenin incisi İzmir ve İzmir’in gözbebeği Karşıyaka’mızda bu başarının sürdürülebilmesi ve daha güvenli asansörler için her kullanıcının ve bina sakininin asansöre iliştirilmiş ‘kullanılması uygundur’ anlamına gelen ‘yeşil’ etiket bulunduğuna dikkat etmeli ve bu konuda hassasiyet göstermelidir.” dedi.

Karşıyaka Belediyesi ve ilçe genelindeki asansörlerin kontrollerini gerçekleştiren RoyalCert Belgelendirme kuruluşu, bu başarıya katkıda bulunan bina yöneticileri ile bakım firmalarına törenle teşekkür belgelerini takdim etti. 🌐