Johannesburg'a Seyahat

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2019 by Shem Oirere, EW Correspondent Yazdır

Pazardaki mevcut asansör ve yürüyen merdiven çözümlerini keşfetmek ve Güney Afrika'daki ve kıtadaki sektör içinde yer almak isteyen çeşitli uluslararası dikey ulaşım şirketlerini, hükümet yetkililerini, uzmanları ve inşaat sektöründen uzmanları bir araya getirmek üzere Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde bulunan Sandton Kongre Merkezi’nde Virgo Communications& Exhibitions Ltd. tarafından organize edilen 2019 Afrika Global Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı 27-29 Ağustos tarihlerinde gerçekleşti.

Bunun Sahra altı Afrika’da düzenlenen ilk özel asansör ve yürüyen merdiven etkinliği olduğu düşünülecek olursa, diğer pazarların yanı sıra fuara Türkiye, Almanya, Çin ve Güney Afrika’dan 63’ten fazla firmanın katıldığı etkinliğe ilgi bir hayli büyüktü. Üç gün süren fuarı yaklaşık 1.400 kişi ziyaret etti.

Virgo Communications & Exhibitions Ltd.’nin direktörü Anitha Raghunath “Etkinlikten ve sonuçlarından bir hayli memnunuz,” dedi. “Katılımcılar da ziyaretçilerinin kalitesinden ve elde ettikleri iş fırsatlarından memnun kaldılar, etkinlik ve hazırlıklardan övgü dolu sözlerle bahsettiler.”

ELEVATOR WORLD ile konuşan bazı katılımcılar dikey ulaşım bileşenleri ve hizmetlerinin üreticileri ve tedarikçileri bu etkinliğin aydınlatıcı olmasından, binalarına yeni, kaliteli asansör ve yürüyen merdiven edinmek ya da mevcutları değiştirmek isteyen ticari ve özel konut üreticileri ile bir araya gelme fırsatı sunmasından umutlu olduklarını dile getirdiler.

Çin-Alman ortak teşebbüsü olan Kasper Elevator Co.Ltd’nin yurtdışı satış ofisinden Vivian Zhang “Bölgede uzun vadeli operasyonlar için güvenilir ortaklar aramak ve Güney Afrika ve Afrika pazarını keşfetmek için buradayız,” dedi.

Güney Afrika merkezli Escalators for Africa’dan Aayesha Rakim şirketi açısından bu fuarın bir fırlatma rampasından çok daha fazlası olduğunu söyleyerek şunları ekledi:

“Pazarda yeniyiz fakat Çinli bir yürüyen merdiven tedarikçisi ile bir anlaşma imzaladık ve böylelikle Güney Afrika’da ürün tedariğini ve montaj işlemlerini arttıracağız.”

Bu şirket aynı zamanda her tür yürüyen merdivenin tasarımı, montajı ve servis ve bakımı ile de ilgileniyor.

Almanya merkezli Schaefer GmBH’ın uluslararası satış temsilcisi Felix Sango fuarın çok sayıda Afrika ülkesinde faaliyet gösteren şirketi için pazarı daha iyi tanıma ve Schaefer ürünlerinin bölgenin mevcut pazar ihtiyaçlarına en iyi nasıl hizmet edebileceğini öğrenme fırsatı sağladığını söyledi.

Sango, “Afrika pazarındaki mevcut müşterilerimiz bize ulaşan müşterilerdi, ancak şimdi potansiyel müşterilere ulaşmak ve Schaefer ürünlerinin dikey ulaşım ihtiyaçlarına nasıl çözümler sağlayabileceğini göstermeye hazırız” dedi.

Asansör sektöründe güçlü bir konumda bulunan Türkiye'yi fuarda AKE, Genemek ve Mik-el temsil etti. Ayrıca ilk fuara sadece ziyaretçi olarak gelmeyi de tercih edenlerin sayısı az değildi.

Fuarın yanı sıra üç gün süren forum, uzmanların sunumlarıyla ve Sahra altı Afrika’nın en geniş pazarı olan Güney Afrika dikey ulaşım sektörüne yönelik dair detaylı değerlendirme ile dopdolu geçti.

Birçok uluslararası ve yerel konuşmacı Güney Afrika asansör ve yürüyen merdiven pazarı ile ilgili ve pazarın uluslararası dikey ulaşım sektörü içindeki yerini değerlendirdikleri güçlü sunumlarıyla etkinliği renklendirdi. Güney Afrika asansör sektöründeki kadınların yerinden inovasyona yönelik Avrupa asansör standartlarına kadar birçok konuya değinildi.

İstihdam ve İşgücü Bakanı Thulas Nxesi başkanlığında Güney Afrika hükümet yetkilileri ülkedeki asansör ve yürüyen merdivenlerin durumuna dair değerlendirme yaptılar ve “Asansör ve yürüyen merdivenlerin istenilen standartlarda güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamak için yapılması gereken çok şey var” dediler.

Nxesi Güney Afrika dikey ulaşım pazarının mevcut pazar potansiyeline ve fuarın bu pazar potansiyelini araştırmak için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğine odaklanan bir açılış konuşması yaptı. Sözlerine şöyle devam etti:

“GLE Expo 2019 Afrika, küresel oyuncuların Afrika pazarını keşfetmesi, potansiyel alıcılarla bir araya gelinmesi, bölgesel oyuncularla iletişim kurulması ve kıtadaki işlerini büyütmeleri için bir fırsat yarattığı için Güney Afrika'ya yakışan bir etkinlik. Güney Afrika'da asansör ve yürüyen merdiven üretimini artıracağına ve ekonomik dönüşüm ve yeni iş fırsatları yaratma önceliğimizi destekleyeceğine inandığımız için İstihdam ve İşgücü Bakanlığı olarak bu fuarı destekliyoruz. ”

Bakan, Güney Afrika Bayındırlık İşlerinin 90’dan fazla binadan sorumlu olduğunu söyledi, fakat:

“Hükümet olarak bu alanda, özellikle de çok kritik bir konu olan asansörler ve yürüyen merdivenler konusunda yetersiz kaldık. Asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin bize doğru, etkin ve güvenli bir şekilde hizmet verebilmesi için periyodik olarak bakımlarının planlanması gerekiyor, bu nedenle bu konuda yaptığımız atamalarda uzman kişileri yetkilendirdiğimizden emin olmalıyız.”

İstihdam ve İşgücü Bakanlığında Elektrik Mühendisliği bölümünün direktörü olan Jacob Malatse’ye göre, bu ilk fuar “insanların Afrika ve Güney Afrika'daki asansör ve yürüyen merdiven endüstrisinde neler olduğunu görmeye başlamalarını sağlamak için bir fırsat.”

Malatse, Güney Afrika dikey ulaşım sektörünün yaşadığı temel sıkıntıların “İşlevsiz asansörler ve yürüyen merdivenler ile bakımın yetersizliği” olduğunu söyledi fakat gözden geçirilen ve güçlendirilen düzenlemeler ve teftiş biriminin modernize edilmesi ile bu konuya öncelik verildiğini belirtti.

“Değiştirilmesi gereken eski asansörler ve yürüyen merdivenlerimizin olması, yabancı üreticiler ve tedarikçilerin Güney Afrika pazarını keşfetmeleri ve modern asansörler kazandırmaları için fırsat sağlıyor” dedi.

Güney Afrika Ulusal Akreditasyon Sistemi’nin ihyası için çözüm önerisinde bulunan kalite müdürü Lynnette Vermaak ülke endüstrisindeki kadınlar hakkında etkileyici bir sunum yaptı ve kadınların masaya neler getirdiği konusuna değindi.

Vermaak’a göre, bunun yanıtı “şefkat ve empati, cömertlik, ekip çalışması, hoşgörü, sezgi ve içgüdüsel duygu. Konu kadınlara eşit haklar sağlamak değil, farklılıkları kutlamak ve kullanmakla ilgili. ”

Fuarda yer alan sektörün en iyi oyuncuları, sektördeki ideal uygulamalar ile bazı önde gelen global pazarların mevcut durumu hakkında güçlü sunumlar yaptı. Çin’in uluslararası asansör pazarındaki durumundan bahseden Çin Asansör Birliği sekreteri Lexiang Zhang, gelişmiş üretim tesisleri nedeniyle Çin’in aşırı üretimle mücadele etmekte olduğunu söyledi.

“Çin asansör ve yürüyen merdiven üretimi, düşük maliyetli yüksek kaliteli ve yüksek teknolojili üretimi ve tam tedarik değeri zinciri sayesinde büyüyen yurtdışı asansör pazarlarından yararlanıyor” dedi.

Ancak Çin’de ve Avrupa dışındaki diğer pazarlarda standartlar üzerinde bir tartışma söz konusu. Liftinstitut (Hollanda) uluslararası müşteri yöneticisi Dennis Lindeboom, sektördeki inovasyonların geliştirilmesinde Avrupa standartların rolünden söz etti. Avrupa Birliği’nde 2014/33/AB Asansör Yönetmeliği’nin zorunlu olduğunu, bunun dışına çıkmaya izin verilmediğini söyledi. Bu arada, bunun temelinde yer alan EN 81-20/-50’nin “yönetmeliğin yasal şartlarına uymanın ihtiyari bir yolunu teşkil ettiğini”, yani bunun bir Onaylı Kuruluş tarafından kabul edildiği takdirde dışına çıkılabileceğini anlattı.

Lindeboom 2014/33/AB Asansör Yönetmeliği güvenlikle ilgili hususları dile getirdiğinden, yani yalnızca performans bazlı olması nedeniyle Avrupa standartlarının inovasyonunu geliştirdiğinden bahsederek sözlerine şöyle devam etti. “Asansör ve asansör güvenlik komponentleri için mevzuatın çoğunlukla zorunlu olan kurallarla belirlenmiş standartlara dayandığı Avrupa dışı yerlerdeki büyük fark budur”, dedi ve şunları ekledi, “Avrupa’da üreticiler EN 81-20’ye ve EN 81-50’ye uymayı ya da risk değerlendirmeleri ile kanıtlanan asansör teknolojilerindeki yenilikleri takip etmeyi seçebilirler. ”

Asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin monte edildiği binanın emniyeti ve güvenliğinin kapsama dahil edilmesi gerektiğini söylediği Akıllı Kentsel Mobilite üzerine konuşan Schindler Ahead ve Shindler Digital’in başkan yardımcısı Guntram Begle da görüşlerini iletti:

“Geçmişte insanların bir noktadan diğerine taşımak için kontrolörler tasarlamıştık fakat bugünlerde insanların yalnızca belli katlara gitmelerine izin veren son teknoloji ürünü bir hedef kontrol sistemimiz var. Bu, akıllı binaların bir özelliği. Schindler’de biz makinelerin makinelerle konuştuğu Nesnelerin İnternetinden değil, insanları bir araya getirmekten söz ediyoruz.”

Virgo Communications and Exhibitions Ltd. sunumlarla, anlaşmalarla ve içerik açısından zengin tartışmalarla bir hayli yoğun geçen ilk iki günün ardından ikinci günün akşamında içkinin su gibi aktığı görkemli bir akşam yemeği düzenledi. Bu da davetlilerin – konuşmacılar, fuar katılımcıları ve delegeler – birbiriyle tanışmaları için mükemmel bir fırsat oldu.

Partiye katılmak delegeleri ve konuşmacıları Gauteng İl Hükümeti Yürütme Kurulu’nun altyapı gelişmelerinden sorumlu üyesi olan Tasneem Motara’nın fuarın son gününün erken saatlerindeki sunumunu dinlemekten alıkoymadı. Motara, departmanın delegelerine altyapı projelerinin ve varlık yönetiminin dönüşüm planından bahsetti ve eğer başarılı olursa asansör ve yürüyen merdiven üreticileri ve tedarikçileri için yeni fırsatlar yaratacağını sözlerine ekledi. Bunu Güney Afrika dikey ulaşım sektörünün bugünü ve yarınından bahseden ve üç gün süren etkinliği taçlandıran panel takip etti.

Raghunath 2021'de düzenlenecek olan ikinci GLE Expo Afrika için planlamanın sürdüğünü, tarihlerin görüşülmekte olduğunu ve yakında duyurulacağını söyledi.