İstanbul’un Başlıca Sanat Kurumlarından Arter’in Yük ve Araç Asansörleri Pera Mühendislik’ten

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2020 by Berk Özbelli Yazdır

Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olarak İstiklal Caddesi’ndeki binasında 2010-2018 yılları arasında faaliyet gösteren Arter’in, Dolapdere’deki yeni binası 13 Eylül 2019 yılında faaliyete geçti. Projenin yük ve araç asansörü işini, kurumun tüm özel teknik taleplerini, standart ve yönetmeliklere uygun olarak sağlayan, PERA Mühendislik üstlendi.

Özellikle her türlü hidrolik asansörün tasarımı, tesisi, modernizasyonu, bakım ve servisi konusunda köklü deneyime sahip olan Pera Mühendislik, özel ihtiyaçlara yönelik sıra dışı talepleri de proje bazında tasarlayarak, en ileri teknoloji ile donatılmış asansör sistemlerinin tesisini ve tesis sonrası hizmetlerini Arter Binasındaki elektrikli asansörlerde de gerçekleştirdi.

Liftinstituut Solutions’dan tasarım kontrol danışmanlık hizmeti alan Pera Mühendislik, projeye özel imalatlar uyguladı ve sertifikalandırdı.

Proje için özel olarak yapılan imalatlar ise şöyle:

  • 8.100 kg beyan yüklü, 1 m/sn beyan hızında, 29,2 m seyir mesafeli, MRL Elektrikli araç asansörü,
  • 7.400 kg beyan yüklü, 1 m/sn beyan hızında, 46,8 m seyir mesafeli, MDL Elektrikli yük asansörü,
  • Projeye özel yangın sertifikalı yana kayar kapılar, 2.500 x 3.700 mm (Genişlik* Yükseklik)
  • Projeye özel kısa kapı açma sistemi,
  • Projeye özel kabin üstü güverte,
  • Asansörlerin Teknik ofisten grafik olarak izlenmesi ve data bilgilerine erişimi,

Tasarım ve uygulaması Pera Mühendislik tarafından yapılan asansörler, 2019’da Vehbi Koç Vakfı'nın çağdaş sanat kuruluşu olan Arter' in hizmetine girdi.

Sıra dışı bir proje

Pera Mühendislik proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Berk Özbelli; “Projedeki asansörlerin sıra dışı olması Pera olarak bizleri heyecanlandırmış ve ekstra motive olmamızı sağlamıştır. Koordineli görüşmelerin sonunda alınan kararların neticesinde yoğun bir imalat ve tedarik dönemine başlamış olduk. İmalat süreçleri boyunca mühendislik tecrübelerimizle etkin çözümler ürettik. Asansörlerin kapasitesi doğrultusunda talep edilen hız ve kapı ebatları sektörümüz için yeniliklere sahne olmuştur.” dedi.

Projede birçok yenilik yer aldı

Asansörlerdeki yenilikler açısından birkaç örnekten bahseden Özbelli; “Yük asansörümüzün kapı yüksekliği 3.700 mm olması için tedarikçimizle yaptığımız görüşmeler ve yönlendirmelerimiz doğrultusunda sertifikasyon süreci tamamlanarak uygulamaya başlandı. Bir başka örnek ise; yük asansörü 1’inci durak kat kapısı diğer katlardan farklı olarak 2.500 mm yüksekliğinde yapıldı. Kat kapısı ile kabin kapısının farklı ölçülerde olmasına rağmen aynı mekanizma ile tahrik edilmesi sağlandı.”

Tecrübeli ekip ve doğru planlama

Asansörlerin imalat ve montajı hakkında da konuşan Özbelli, planlanan iş programı çerçevesinde çok sıkı iş güvenliği kuralları esaslarına dayalı şekilde yapıldığının altını çizdi. Yüksek tonajlı asansörlerin montajının tecrübeli ekip ve doğru planlama ile istenen sürede tamamlandığını vurgulayan Özbelli “Pera ailesi olarak ustalık eserimiz diye adlandırdığımız bu projede yer aldığımız için gurur duymaktayız. Ülkemiz kültürü adına büyük kazanım olan projeye bizleri de ortak ettiği için Vehbi Koç Vakfı'nın çağdaş sanat kuruluşu olan Arter’ e teşekkür ediyoruz.” dedi.

ARTER Hakkında

Arter’ in yeni evi, 2013 yılında uluslararası bir proje yarışması sonucunda seçilen İngiliz Grimshaw Architects tarafından tasarlandı. Grimshaw Architects ekibi, yapının tasarımını iki tema etrafında şekillendirdi; açıklık ve akışkanlık. Ekibin hedefi Arter’ in yeni binasının bulunduğu çevreyle güçlü ilişkiler kuran sanatsal bir buluşma noktası haline gelmesiydi.

Hedeflerden bir tanesi, Arter’in ziyaretçilerinin şehirden kopmuş hissetmeden yeni binanın içinde farklı sanatsal ve hatta mekânsal deneyimler elde edebilmesi olmuştur. Bu yaklaşımla Arter, bir çeşit dinamik mekanlar dizisi olarak kurgulanmıştır. Eski binasından sonra birçok programı ve imkânı bünyesinde barındırabilecek ve İstanbul’un kültürel yapıları arasında önemli bir yere oturacaktır.

Dinamik mekânlar dizisi Arter, görsel olarak birbirine bağlanan ve fiziksel olarak birbirine açılan mekanlardan oluşuyor. Bu kurgu, farklı disiplinleri bir araya getiren bir programa ve mekanların her biri ile yaratıcılığa ve etkileşime teşvik eden bir yapıya mekân sağlamaktadır. Binada 6 kata yayılmış toplam 4.000 metrekareye yakın galeri alanının yanı sıra, iki performans salonu bulunmaktadır. Sergileme ve performans alanlarının yanı sıra binada öğrenme atölyesi, kütüphane, kitabevi, yeme-içme alanları, teraslar ve bir arka bahçe bulunuyor.

Yeşil alan, yükseltili havuzlar ve bankları içine alan peyzaj özellikleriyle ziyaretçileri karşılayan Arter’in cephesi, cam takviyeli betondan yapılmış düzlemlerden oluşuyor. Üçboyutlu dışbükey ve içbükey baklava biçimli panellerden oluşan düzlemler, el yapımı sırlı seramik yüzeylerle tamamlanıyor. Güneş gün boyu hareket ettikçe ışık ve gölge her bir düzlemin farklı yüzeylerinde toplanıyor ve seramik yüzeylerden gökyüzünü yansıtıyor. Uzaktan bakıldığında ise bina, yansıtıcı yüzeyler sayesinde zengin bir ışık, renk ve doku paleti şeklinde görülüyor. Böylece binanın tasarımı katmanlı yapısıyla bir yandan çağdaş mimariyle diğer yandan da içinde bulunduğu şehrin mimari gelenekleriyle sıkı bir diyalog kuruyor.

Arter’in Dolapdere’deki yeni binası, Grimshaw Architects liderliğinde Thornton Tomasetti, Max Fordham ve Neill Woodger Acoustics’in imzasını taşıyor. Arter, 2015 yılında başlayan inşaatından sonra 2019 yılında kapılarını açmıştır.