İnşaat Malzemeleri Sanayisinde Maliyetler Yükselmeye Devam Ediyor

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2021 Yazdır

Türkiye İnşaat Malzeme Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ve Dış Ticaret Endeks’ine göre maliyetler düşen döviz kuruna rağmen yükseliyor.

İnşaat maliyet endekslerine göre 2020’nin ortasından itibaren maliyet artışları hız kazanırken, sektördeki maliyetler 2019 Aralık’ta yıllık bazda yüzde 10,76, 2020 yılı aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,68, bir önceki yılın aynı ayına göre ise de yüzde 25,02 arttığı görüldü. İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ocak ayı sonuçlarına göre ise mevsimsellik etkisiyle ocak aylarında gerileyen Bileşik Endeks, 2021 yılı ocak ayında artış göstererek yeni yıla yükselişle başladı. Aynı şekilde İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi de Aralık 2020 sonuçlarına göre ihracat yılı sadece yüzde 1,5 kayıpla kapattı.

İhracatta yılın en yüksek performansı aralık ayında görüldü

İhracat yılın en kuvvetli ayı aralık ayında yaşadı. Aralık ayında ihracatın 2,16 milyar dolar seviyesine ulaşmasıyla, son üç ayda ihracat 2 milyar doların üzerinde gerçekleşti. Aralık ayında mevsimselliğe rağmen yılın en yüksek aylık ihracatı yapıldı. Yurtdışı pazarlarda Covid-19 salgınında yeni dalga endişesi nedeniyle dış talepte önemli ölçüde arttı.

İnşaat malzemeleri ihracatı 2020 yılı aralık ayında 5,37 milyon ton oldu. Geçen yılın aralık ayına göre ihracat miktar olarak yüzde 27,7 artış gösterdi.

Yıllık olarak ise 2020’de yüzde 1,5 gerilemeye rağmen yılı 21,16 milyar dolar ihracatla tamamlayan inşaat malzemeleri sanayisi, miktar olarak ise yüzde 16,2 artışla tüm zamanların en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.

2020’de miktar olarak tüm zamanların en yüksek ihracatı yapıldı

2020 yılında inşaat malzemeleri ihracatı miktar olarak ise yüzde 16,2 artış gösterdi. 2019 yılında 51,6 milyon ton olan ihracat 2020 yılında 59,96 milyon tona yükseldi. Özellikle çimento ihracatındaki artış toplam miktar artışında etkili oldu. İnşaat malzemeleri sanayisi miktar olarak tüm zamanların en yüksek yıllık ihracatını gerçekleştirdi.

Bileşik Endekse göre sınırlı artış başladı

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi yeni yıla sınırlı artış ile başladı. Bileşik Endeks böylece yükselişini ikinci aya taşıdı. Bileşik Endeks’in sürükleyicisi olan faaliyetlerde, ocak ayında sınırlı bir gerileme yaşanırken, Güven ve Beklenti Endeksleri ise yeni yıla yükseliş ile girdi.

2021 yılı ocak ayında 0,43 puan artan Bileşik Endeksi, 2020 yılı ocak ayının da üzerine çıktı. Ocak ayında faaliyetler, mevsimsellik ve alınan kapatma kararları ile sınırlı ölçüde geriledi. Faaliyetlerde iç ve dış satışlar ile üretim ve cirolar düşüş gösterdi. Yurt dışı satış fiyatları ise artışnı sürdürdü. Beklenti Endeksi de yeni yıla artış ile başladı. Alınan yurt içi ve yurt dışı siparişlerdeki artışlar sürdü. Üretim beklentileri de sıçrama gösterdi.

Sektördeki canlanma ithalatta artışa yol açtı

2020 yılında inşaat malzemeleri ithalatı değer olarak yüzde 3,5 artarak 7,03 milyar dolar oldu. 2020 yılında inşaat malzemeleri ithalatı miktar olarak ise yüzde 5,2 yükseldi. Verilen destekler ile yılın ikinci yarısında canlanan inşaat sektörü faaliyetlerine bağlı olarak ithalat yılı artış ile kapattı.

2020 yılının değer olarak en yüksek ithalatı da aralık ayında gerçekleşti

740 milyon dolar olarak gerçekleşen inşaat malzemeleri aralık ayı ithalatı, değer olarak 2020 yılının en yüksek aylık ithalatı oldu. İnşaat malzemeleri sanayi ithalatı miktar olarak aralık ayında geçen yılın aralık ayına göre yüzde 2 azaldı ve 264,4 bin ton seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK verilerine göre ise artan İnşaat Maliyetleri, Konut Fiyatlarını etkiledi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı inşaat maliyet endekslerine göre ise 2020’nin ortasından itibaren maliyet artışları hız kazandı. Son olarak açıklanan İnşaat maliyet endeksine göre 2020 yılı aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,68 bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 25,02 arttığı görüldü.

Özellikle 2020 yılı başından itibaren artan yüksek döviz fiyatları nedeniyle ithalatın pahalılaşması, maliyet artışını da etkiledi. Sektördeki maliyetler 2019 Aralık’ta yıllık bazda yüzde 10,76 artarken 2020 Aralık’ta yüzde 25,02 yükseldi. Endekste yıllık artış en son Aralık 2018’de yüzde 25,65’i görmüştü.

Kasımda rekor seviyenin görülmesinin ardından kurda yaşanan düşüş şubat ayında da devam etse bile ithalat maliyetlerinin ürünlere yansıması ise devam ediyor. Bu kapsamda inşaat sektörü hem dövizdeki artış hem de maliyetlerdeki artış nedeniyle fiyatların yıl içinde rekor kırmasına neden oldu.