İlerlemek mi? Yükselmek mi?

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2017 Yasin Eker Yazdır

Tabii, şimdi genel olarak klasik asansör sistemlerinde, ana fikir aynıdır. Binersiniz asansöre ya yukarı çıkarsınız ya da aşağı inersiniz, hareket ivmesi adeta kalıplaşmıştır.

Ancak bu öyle bir durum ki; tıpkı insan hayatına benzer, bazen ilerlersin, bazen geriler, bazen yükselir bazen de tam tersine gider.

Tam da bu minvalde, hayatın gerçekleri, duyguların hücreleri gibi farklı doğan ihtiyaçlara, verilen cevaplardan biride Yükseliş Yatay Asansör tarafından üretilen çözüm, hayatımızın yokuşlarına başkaldırışlarımıza atıfta bulunur gibi.

Yükseliş Asansör tarafından Ankara’da üretilen yatay asansör Türk Mühendisliği ve sektörümüzün geldiği noktayı göstermesi açısından dikkatleri üzerine toplamayı hak ediyor. Asansör İstanbul 2017’de salona girer girmez bütün ziyaretçilerin gözü adeta bir spor otomobil konforuyla aşağı yukarı hareket eden bu yatay asansöre kaydı. Antrasit rengi üzerine atılmış 1 milimlik dikişler, kenarları takip eden sarı şeritli koltukları, kliması, panoramik camları ve kamerası bile var. Oldukça güven veren güvenilir kapılar neredeyse kendi sisteminin dışında hiçbir kuvvet ile açılmayacak gibi duruyor. Hızı ise günümüzün modern yüksek hızlı asansörlerini aratmayacak seviyede. Maksimum hız 2,5 m/s’ye kadar çıkabilmekte.

Yurtdışında birçok yerde karşımıza çıkan yatay asansör yeniden keşfedilmedi ama yeniden yorumlandı. Her çizgisini, her detayını, elektroniğini, motorlarını, taşıyıcılarını, kapılarını ve cıvataları bile tek tek yorumlandı.

İlerlerken yükselmenin gerektiği tüm durumlarda, koşul ve uzunluk ne olursa olsun, zor şartlarda sizi yormayacak ve amacına ulaşacak bir sistem.

Otomatik kayar kapılar, çift yönlü iletişim sistemleri, hız kontrol ve çift yönlü fren mekanizması.

İşlenmiş kılavuz raylar ve önemli teknik detaylar gibi sayacağımız birçok neden ile güvenli bir sürüş oluşturan konfor makinası, maksimum 2000 kg ile saniyede 2.5m Değişken eğim ve yükseklikteki yolculuklar için en zor beklentileri karşılama gücü, şebeke geri besleme sistemleri ile oldukça çevreci, düşük bakım maliyeti, düşük kurulum masrafları, kontrol sistemleri, CCTV kamera, klima, uzaktan izleme, kapı emniyet ekipmanları ve daha birçok yenilik. Tüm bunları Yükseliş Asansör, Ankara fabrika yerleşkesinde, Türk mühendisler ile üretmenin haklı gururunu bizlere yaşatıyor. 🌐