İlerleme Kaydetmek

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2020 Kaija Wilkinson Yazdır

Belçika merkezli Avrupa Asansör Derneği (ELA) Başkanı Roberto Zappa, 12 Mayıs'ta düzenlenen 2 saatten uzun süren “Küresel Asansör ve Yürüyen Merdiven Endüstrisine Bir Bakış: Mevcut Senaryo ve İyileştirme Planları ” konulu webinarda “Pozitif bir topluluğa katıldım” dedi. Etkinlik dünya çapında güneş doğmadan önce başlayıp akşamüstünün geç saatlerine kadar sürdü. Bu durum 71 ülkeden 1053 kişinin Elevator World Inc. Başkanı T.Bruce MacKinnon ile ELEVATOR WORLD Hindistan’ın yayıncısı ve Virgo Communications and Exhibitions yöneticisi Anitha Raghunath’ın ülkelerindeki mevcut COVID-19 senaryolarını, karşılaşılan zorlukları, fırsatları ve atılacak adımları konuştukları tartışmayı izlemekten ve dinlemekten alıkoymadı. Zappa’nın yanı sıra VFA-Interlift (Almanya) Başkanı Achim Hütter, Çin Asansör Derneği’nin Genel Sekreteri Zhang Lexiang, Otis Hindistan Genel Müdürü ve Hindistan Elektrik ve Elektronik Ürün Üreticileri Derneği’nin dikey taşımacılık bölüm başkanı Sebi Joseph, Ulusal Asansör Yüklenicileri Derneği (NAEC) Başkanı ve Champion Elevator Genel Müdürü Donald Gelestino, Avrupa Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Asansör Federasyonu (EFESME) Başkanı ve ICM Lift Components (İtalya) genel müdürü Massimo Bezzi, Elevate Afrika dergisinin yayıncısı Segren Reddy ve Mercosur Güney Amerika Asansör Derneği başkanı Fábio Aranha da panelistler arasındaydı.

Panelistler kendi ülkelerindeki durumdan bahsettiler – Hütter Almanya’da restoran ve eğlence merkezlerinin kapalı olması dışında çok az sokağa çıkma kısıtlaması uygulandığını, Lexiang büyük bir iyimserlikle Çin’in normale döndüğünü, sırasıyla Hindistan ve Güney Afrika’dan Joseph ve Reddy ise işlerin neredeyse durma noktasına geldiğini söylediler. Çeşitli hükümetlerin ne tür finansal destekler verdiğinden bahsettiler. Pandeminin değişim fırsatı sunduğu fikrinde birleşen panelistler sektörün duruma ayak uydurabileceğinden emin olduklarını belirttiler. Nesnelerin Interneti, öngörücü bakım, sayısallaştırma ve temassız dikey taşımacılık çözümlerinin güçlü trendler olarak öne çıktığını ifade ettiler.

Panelistler zorluklar arasında işgücü kıtlığı, ödemelerin gecikmesi veya yapılmaması, tedarik zincirinde kesinti yaşanması, ekipman (özellikle de yedek parça) siparişlerinde düşüş yaşanması ve bazen de yeni kural ve yönetmeliklerin neden olduğu sıkıntıların yer aldığını belirtiler. Gelestino şunları söyledi:

“ABD genel olarak farklı ve Newyork ise ayrıca farklı. Her şantiyenin ve yönetim şirketinin farklı kuralları var. Bazı yerlerde, işe gitmeden önce bir görüntüleme süreci var, bazı gayrimenkul yöneticileri ise teknisyenlerin ateşini ölçüyor. Bölgelere göre değişecek şekilde, insanlar bir gün açıkta, bir gün kapalı ortamda bulunabiliyorlar. Her bir müşterinin protokolünü öğrenmek muhtemelen en büyük zorluk, çünkü bir hastane zincirinde bile olsanız birbirine benzeyen iki yer bile yok.”

Gelestino’nun şirketinin karşılaştığı diğer sorunlar arasında ise iş gücünün yönetimi ile işlerin planlanması yer alıyor. Yüksek ofis kuleleri normal kapasitesinin altında çalışırken çok katlı konutlarda asansörler can damarı olduğu için servis gereksinimi sürüyor. Ofis binalarında bakım işinde çalışan Champion teknisyenleri, Gelestino’nun oldukça yoğun olduğu ve yönetiminin güç olduğundan söz ettiği konut bakım departmanına alındılar. Gelestino sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir gün bir yardımce teknisyen görülmeyecek, başka bir gün ise bir teknisyen görülmeyecek. Yani çalışanlar sürekli yer değiştiriyor. Ofisimiz Times Meydanı’nın tam ortasında yer aldığı için girip çıkmak zor oluyor. Çalışanlarımız güvenli alanlarının dışına çıkmaya adapte olmayı öğreniyorlar ve bunda çok başarılılar. Bütün yeni kurallara, süreçlere, kapanan yerlerin değişmesine ayak uydurmak zor. Binalara erişim ise başlı başına bir mesele. Başlaması gereken modernizasyon çalışmaları başlayamadığı için iş programında çok sayıda değişiklik var. Kişisel koruyucu ekipman ve temizlik de oldukça önemli bir konu ve bu şekilde olmaya da devam edecek.”

Krizin çok hızlı bir öğrenme eğrisine yol açtığından bahseden Zappa Avrupa’da iletişim noksanlığının da önemli bir husus olduğunu ifade etti. Zappa, “ Acil durumlara en uygun şekilde yanıt verip harekete geçebilmemizin tek yolu standardizasyon ve organizasyondan geçer” dedi. “İtalya’nın tedarik zincirinin ve kapasitesinin %30’u bir gecede yok oldu. Şimdi her zamankinden daha çok iletişim halinde olmalıyız” şeklinde sözlerine devam etti. Bezzi 80 gün süren sokağa çıkma kısıtlamasının ardından, İtalya’daki küçük ve orta ölçekli işletmelerinin yalnızca onarım, bakım ve kurtarma ile ilgili faaliyetlerde bulunduğundan söz etti.

Aranha, İtalya durumdan erken etkilenirken Güney Amerika’da etkilerin geciktiğini söyledi. COVID-19’un Haziran ayında zirve yapmasının beklendiğinden, bakım sıklığında azalma yaşanmasından ve bunun da kazaların artmasına yol açacağından bir korku duyulduğundan bahsetti.

Reddy ise çoğunda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan 54 Afrika ülkesiyle ilgili bilgi verdi. Mayıs ayında 115.892’nin üzerinde COVID-19 vakası, 3.479 adet üzerinde ise ölüm vakası yaşanmıştı. Reddy, yaşadığı Güney Afrika’da ticari ve konut binası inşaat sektörlerinin çalışmasına izin verilmeyen 4.seviyede sokağa çıkma kısıtlaması uygulandığını anlattı ve Güney Afrika’daki durumu şu şekilde özetledi:

  • Herkesin maske takması gerekiyor.
  • Asansör firmalarının bakım çalışması yapmasına izin veriliyor fakat asansörde yalnızca bir teknisyen bulunabiliyor.
  • Asansör firmalarının ofis çalışanlarının çoğu evden çalışıyor.
  • Asansör firmaları yalnızca konutlara odaklanıyor çünkü ofis binaları kapalı.
  • Bazı müşteriler ödeme yapmıyor ve satış hacimleri düşüyor.

Yeni Çalışma Koşulları

Bütün dünya üzerindeki asansör firmaları ve çalışanları yeni çalışma koşulları ile uğraşıyorlar. Gelestino, Champion’daki 45 ofis çalışanından yarısından fazlasının evden çalıştığını söyledi ve durumun ayrıntılarından bahsetti:

“Buradaki herkes birbirinden uzakta oturuyor. Her yere dezenfektanlar koyduk ve herkes maske takıyor. Eldiven bazen takılıyor, bazen çıkarılıyor fakat bazı kurallar var: fotokopi makinesineya da mikrodalga fırına her dokunduğunuzda hemen ellerinizi yıkamalısınız. Biz tıp çalışanı veya COVID-19 konusunda uzman değiliz elbette, fakat elimizden gelenin en iyisini yapmalı ve sorumlu davranmalıyız.”

Bezzi ilerleyen zorlukların güvenlik ve emniyet etrafında yoğunlaştığını söyledi. İtalyan kuralları, normları ve süreçleri çözümün ilk aşamalarındaydı. “Yalnızca ofislerde ve üretim tesislerindeki güvenlik ve sağlık önlemleri ile ilgili değil, aynı zamanda montaj çalışmalarında da yeni standartlara ihtiyaç duyulacaktır”diyen Bezzi bu standartların COVID-19 tehlikesi geçtikten sonra da uygulanması gerektiğini söyledi.

Joseph asansör sektöründeki saha çalışanlarının “gerçek COVID kahramanları”olduğunu söyledi. Hindistan’da asansör sektörünün önemli görülmediğinden, bu nedenle sahada görevli teknisyenlerin zorluklarla karşı karşıya olduklarından ve işverenlerinin yetkililerle iletişim içinde olmasına ihtiyaç duyulduğundan bahsetti. Otis’teki teknisyenlerin hükümetin koyduğu kişisel koruyucu ekipman kullanımı ve diğer prosedürlere uyduğunu söyledi. Kendilerinin ve ailelerinin üzerindeki stresin bir hayli yoğun olduğunu da sözlerine ekledi. Firma, bunun için çalışanlarına kapsamlı bir akıl sağlığını korumaya yönelik bir program hazırladı ve MacKinnon bunun durumda baş etmeye yardımcı olacak iyi bir hareket olduğundan övgüyle bahsetti.

Gelişmekte olan Teknoloji

Pandemiyle baş etmede faydalı olacak gelişmiş teknoloji uygulamaları ve ürünleri arasında cep telefonu, akıllı kartlar ve ses ve ayak aktivasyonu ile çalışan temassız arama çözümleri yer alıyor. Lexiang’ın gözlemlerine göre ultraviyole ışık, hava filtrasyonu ve anti mikrobik kaplamalar kullanan sistemler ön plana çıkıyor.

Gelestino bu konuda şunları söyledi:

“Tek bir şey düzeltilmeyecek; ayrı ayrı ufak parçaların bir araya gelmesi ile büyük değişiklik elde edilecek. Şu an herkesi kafasında enfeksiyon olasılığını en aza indirebilmek var. Üreticiler de ürünlerinde bunu sağlayacak teknolojileri en kısa zaman içerisinde kullanacaklar. Öyle görünüyor ki hayatımıza birçok yeni teknolojinin girdiğini göreceğiz ki bu iyi bir şey.”

Gelestino konuyla ilgili olarak gayrimenkul yöneticilerini temizlik konusunu abartmaya karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Bunu Champion’un 189 asansöre hizmet verdiği bir kompleksi anlatarak açıkladı. Orada insanlar asansör butonları üzerine aşındırıcı temizlik malzemesi sıkıyordu. Bu malzeme virüsleri öldürse de devre kartlarının kısa devre yapmasına ve konum göstergelerinin zarar görmesine neden oluyordu.

Müşterilere bu tür dezenfektanları diret ekipmanlar üzerine sıkmak yerine bir bez parçasına sıkıp silmeleri söylenmelidir. Gelestino,“Asansör şirketlerinin müşterileriyle etkileşime geçmesi için çok fazla fırsat var ” dedi. “Sorunlarına çözümler sunabilir ve hatta yeni teknolojilerin kullanımı hakkında kısa dersler ve seminerler verebiliriz. ”

Anlatılan pozitif gelişmeler arasında sürekli eğitim konusu da vardı. Bezzi bu krizin EFESME’ye materyallerini güncelleme fırsatı tanıdığını söyledi. Hütter ise Almanya’daki 50’den fazla yüz yüze dersin Mart ayında “tamamen durduğunu” söylerken, bu derslerin internet üzerinden verilmeye başlandığını ve VFA-Interlift’in de internet üzerinden üç sınıf açtığını sözlerine ekledi. “İnce ayar yapılması gereken birçok konu var fakat ilerlemeler konusunda iyimserim” dedi.

Uluslararası ticaret fuarları konusundaki iyimserliğin dile getirildiği toplantıda bütün panelistler sosyal mesafenin korunması, el sıkışılmaması, maske takılması ve diğer kişisel koruyucu ekipmanların kullanılması gibi köklü değişiklikler olacağı konusunda fikir birliği yaptılar. İyileşme süreci ülkeden ülkeye değiştiği için, bazı bölgeler diğerlerinden daha önce normale dönecek. Birçok Avrupa ülkesinin ancak 2022’den itibaren normale dönebileceğinden bahseden Zappa birlikte çalışmanın ve iletişim içinde olmanın öneminden söz etti.

Bizimki de dahil olmak üzere birçok sektörün konuya olan duyarlılığı Chicago’da bulunan tasarım firması ColorJar’ın kurucusu ve genel müdürü David Gardner tarafından şu şekilde ifade edildi:

“Bu ‘duraklamanın’ dünyamızı yavaşlattığı hissine güvenmeyin; bu hakikati gizleyen bir sis perdesinden ibaret: çok büyük bir bozulma döngüsü büyük bir hızla başlıyor. Ardında kazananalar ve kaybedenler kalacak. İş, sanat, bilim ve kültür alanlarının liderleri, bu duruma tepki vermek yerine tıpkı bir sörfçünün dalga büyümeden önce suyu elleriyle kürek çeker gibi çekmeye başlaması gibi değişim beklentisiyle harekete geçmelidir. Duruma hazırlıksız yakalananlar ve harekete geçmeden önce önlerindeki yolun iyice görünmesini bekleyenler geride kalacak. Devre arası bitti. Oyun planınızı yapın ve sahaya çıkın. Harekete geçenler yeni fırsatlarla ödüllendirilecek.”

İşte “kazananlar” arasında yer alan asansör sektörü.

Referanslar

  1. Interlift 2021 press release. “Interlift Partners, Elevator World, Virgo Communications and AFAG Start Webinar Series,” May 18, 2020.
  2. Rahman, Abdur. “Coronavirus in Africa: 115,892 Cases; 3,479 Deaths; 46,553 Recoveries,” africanews.com, May 26, 2020.
  3. linkedin.com/in/dgardner